اقتصاد دیجیتال، چاره برون از بحران اقتصادی

اقتصاد دیجیتال، چاره برون از بحران اقتصادی

مهندس وب: اقتصاد برای یافتن چاره مداوم و پایدار برای مشكلاتی همچون بحران كووید ۱۹، بیشتر از هر زمان دیگری به نوآوری وابسته است و یك چاره ممكن برای بحران اقتصادی فعلی، تقویت اقتصاد دیجیتال است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، بحران همه گیری کرونا، تاثیرات عمیقی بر مردم سراسر دنیا داشته است و بسیاری از این تاثیرات صدمه زا هنوز مشخص و آشکار نشده اند. این روزها همه شهروندان جهان، در حال صحبت درباره بحران های اقتصادی هستند. بی گمان فضایی مشابه شرایط حاضر، پیش از این هیچگاه دیده نشد بود. بحرانی که سبب افزایش شدید نرخ بیکاری پس از تعطیلی ها شده و می توان گفت اقتصاد جهان را با خطر نابودی مواجه کرده است.
دنیا زمان و دوران بی سابقه ای را سپری می کند. واژه بی سابقه طی چند ماه گذشته در عناوین بی شماری از اظهار نظرها و یادداشت ها ظاهر شده است. طبق گزارش پژوهشگاه فضای مجازی از پایگاه آماری گوگل ترندز، جست وجوی این کلمه در بازه زمانی مارس و آوریل ۲۰۲۰، یعنی در دوره اوج بیماری همه گیر کووید ۱۹، در خیلی از مناطق ایالات متحده، افزایش بی سابقه ای داشته است.
با این حال، ما باید از تجربه این اپیدمی گسترده در سال ۲۰۲۰ احساس آسودگی کنیم؛ چونکه امسال بشریت به مرحله ای رسیده که فناوری به میزان کافی توسعه یافته است. مرحله ای که باآنکه فاصله گذاری فیزیکی به خاطر پیشگیری از شیوع بیماری افزایش داشته، اما افراد هنوز هم به واسطه این پیشرفت های تکنولوژیک می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
تعاملات و ارتباطات انسان در هسته یک اقتصاد پررونق شکل می گیرد و هرچه این تعاملات کاهش پیدا کند، رشد اقتصادی کندتر می شود. ازاین رو این سوال مطرح است که موسسین شرکت ها و مخترعین چه طور می توانند در انتقال شیوه ارتباطات انسان ها از حالت فیزیکی به دیجیتالی همکاری و کمک کنند.
اقتصاد برای یافتن چاره مداوم و پایدار برای مشکلات، بیشتر از هر زمان دیگری به نوآوری وابسته است و یک چاره ممکن برای بحران اقتصادی فعلی، تقویت اقتصاد دیجیتال است. ما شاهد بوده ایم که چگونه چاره هایی مانند استفاده از اپلیکیشن زوم در تشکیل کنفرانس های تصویری، در دوران همه گیری کووید ۱۹ به سرعت افزوده شده است. چنین چاره هایی در پشتیبانی از بازیگران اقتصادی مانند صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان بسیار پراهمیت است.
ابزارهای دیجیتالی به حفظ بقای خیلی از مشاغل کمک می کنند و همینطور امکان شکل گیری همکاریهای لازم را برای رفع موانع اقتصادی در این اوقات دشوار، فراهم می سازد. خیلی از ما آینده را بگونه ای تصور می نماییم که در آن روبات ها مسئولیت وظایف و ارتباطات اساسی را بر عهده گرفته، زندگی ما را آسان تر کرده و اقتصاد کارآمدتری را ایجاد می کنند. کووید ۱۹ امکان دارد نقش یک کاتالیزور (عامل فعال کننده) را برای انتقال ما به دوران اقتصاد دیجیتال ایفا کند و روزبه روز بیشتر آشکار می شود که راه برگشتی به عقب وجود ندارد.
این مقاله می تواند منبع الهام بخش برای کارآفرینانی باشد که به عقیده خیلی از کارشناسان، ستون فقرات اقتصاد جهانی و ارکان نظام مالی آینده هستند. بحران کووید ۱۹ حداقل تا یک سال دیگر ادامه خواهد یافت و تاثیرات آن فراتر از این احساس خواهد شد. در دوران پساکرونا تمرکز کارآفرینان بر مشارکت در اقتصاد دیجیتال جهانی بسیار ضروری می باشد. چندین زمینه احتیاج به بهینه سازی دارد که خیلی از آنها الان توسط کارآفرینان مورد کاوش و بررسی قرار گرفته اند.
کارآفرینانی که به دنبال شکل دادن به اقتصاد دیجیتال هستند امکان دارد به ایجاد و تشکیل مواردی بپردازند که پژوهشگاه فضای مجازی به آنها اشاره نموده است. همچون صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی که به مردم امکان سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار را می دهد. و هم اکنون فقط برای افرادی که خالص دارایی و درآمد بالایی دارند قابل دسترسی است.
پلت فرم هایی که به افراد دارای درآمدهای خالص بالا امکان ارتباط مستقیم با افراد نیازمند را می دهند و از این طریق به آنها کمک مالی می کنند. این سکوها می توانند به توزیع مجدد ثروت بخصوص در یک سیستم بازسازی شده در زمان بحران کمک نماید. همینطور مناسب ترین راهکارهای یادگیری از راه دور در خانه برای والدین که بتوانند آموزش باکیفیت و مبتنی بر نیازهای منحصر به فرد را به فرزندان خود عرضه کنند. بعلاوه فناوری هایی که اجازه می دهند عموم مردم در ازای عرضه کرده های شخصیشان، به صورت عادلانه وجوهی را دریافت نمایند. همینطور برنامه های کاربردی که شرکت های مسئول اجتماعی را به شهروندان متصل می کند و آنها را به انجام کارهای خوب در ازای دادن پاداش تشویق می کند. بعنوان مثال، می توان به عرضه اشتراک مجانی پلت فرم نتفلیکس به پزشکان و پرستاران در طول دوران شیوع کووید ۱۹، اشاره نمود.
اقتصاد جهانی هیچ وقت تا این اندازه به کارآفرینان و مبتکران وابستگی نداشته است. دقیقا همان گونه که امروزه برخی مشاغل وجود دارند که هیچ کس حتی ۲۰ سال پیش به امکان وجودشان فکر نکرده بود، در آینده نزدیک هم مشاغل جدیدی که هیچگاه تصورش را نمی کردیم، ایجاد می شوند. در سرتاسر جهان، دولت ها تمام تلاش خویش را برای حفظ نقدینگی در اقتصاد انجام می دهند.
با این وجود، راه رفع مشکل، تا حدود زیادی در دست مبتکرانی است که می توانند یک اکوسیستم دیجیتالی ایجاد کنند و فراتر از حد و مرزهای اقتصاد فیزیکی، فرصت های بی شماری را برای مردم فرآهم می کند. باآنکه واقعیت این است که در زمان دشواری قرار گرفته ایم، اما انسان ها ثابت کرده اند که هرچقدر هم زمان سخت و چالش برانگیز باشد، برای یافتن کارآمدترین چاره ها برای مشکلات، سازگار می شوند و این همان هسته اصلی نوآوری است.1399/06/28
14:40:44
5.0 / 5
1795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers