مدیرعامل ایرانسل:

امكان پژوهش درباره ی 6G را برای دانشمندان مان فراهم می نماییم

امكان پژوهش درباره ی 6G را برای دانشمندان مان فراهم می نماییم

مهندس وب: مدیرعامل ایرانسل در افتتاحیه‌ی سومین سمپوزیوم مخابرات بی سیم نوری و موج میلی متری غرب آسیا (WASOWC۲۰۲۰)، بر توسعه‌ی پژوهش های دانشگاهی در زمینه نسل ششم تلفن همراه (۶G)، تاكید كرد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، بنابراعلام روابط عمومی ایرانسل، این سمپوزیوم، به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی، به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس، از بامداد سه شنبه، ۴ آذرماه ۱۳۹۹ شروع شده و تا امروز ادامه دارد.
در این رویداد آنلاین، پژوهشگران عرصه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات از کشورهای گوناگون، در چارچوب کارگاه های مختلف، آخرین یافته های خویش را در حوزه‌ی ارتباطات بی سیم نوری و موج میلی متری به اشتراک می گذارند.
در طول برگزاری این سمپوزیوم، ضمن سخنرانی سخنرانان کلیدی و دعوت شده‌ی بین المللی و داخلی و ارائه‌ی مقالات توسط دانشجویان و پژوهشگران، نشست هایی هم در زمینه‌ی روندهای فناوری ۵G و کووید ۱۹ (COVID-۱۹) برگزار می گردد.
دکتر بیژن عباسی آرند در این همایش آنلاین، طی سخنانی ضمن اشاره به اینکه در روزگار فعلی، تصور زندگی بدون وجود «ارتباط»، کار دشواری است، اظهار داشت: تحول در زندگی روزمره‌ی ما در طول دهه های گذشته، فراتر از تصور بود.
فرصت های عرضه شده توسط ارتباطات بی سیم، جهان ما را به جلو سوق داده و الان بیشتر از هر زمان دیگر، آماده و مشتاق هستیم تا کشف نماییم که این فناوری پیشرفته، چه مزایای بیشتری عرضه می دهد.
مدیرعامل ایرانسل تاکید کرد: ارتباطات بی سیم، همه ما را به دوران «سبک زندگی دیجیتال» سوق داده است؛ سبک زندگی ای که عمدتاً متمرکز بر رفاه مردم و تأمین نیازهای منحصر به فرد و متنوع آنها، به سریعترین و کارآمدترین روش است و ایرانسل بعنوان نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، مفتخر است که در توسعه سبک زندگی دیجیتال در ایران، سهیم بوده است. ما افتخار می نماییم که در کنار دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، سهم خویش را ایفا نماییم تا این فناوری را به حداکثر توانایی خود ارتقا دهیم.
وی همینطور به تغییر آشکار بین بازیگران اصلی بازارهای جهان و تصاحب جایگاه برتر خودروسازان توسط شرکتهای حوزه‌ی فناوری اطلاعات اشاره و خاطرنشان کرد: انقلاب دیجیتال با سرعت و مقیاسی بی سابقه، زندگی و جوامع ما را متحول کرده و فرصت های بی نظیر و چالش های دلهره آوری را فراهم نموده است و هسته‌ی اصلی اقتصاد دیجیتال، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است که کالاها و خدمات دیجیتال بنیادین را تولید می کند و به بازده اقتصادی منجر می شود.
مدیرعامل ایرانسل ضمن اشاره به سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی جهان و آمار رو به رشد آن در ایران، نقش سازمان های غیردولتی را در این حوزه، حیاتی برشمرد و تاکید کرد: ارتباطات از راه دور، طیف گسترده ای از منافع را برای یک هدف مشترک تسهیل می کند و نقش اپراتورهای همراه، بخصوص ایرانسل، در دستیابی به این مهم، قابل توجه است.
ایرانسل، بعنوان نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، با دارا بودن بیشتر از ۴۳ درصد از سهم بازار، حدودا نیمی از ترافیک داده های کشور را منتقل می کند و الان بعنوان اگر نه اصلی ترین، لااقل یکی از بازیگران اصلی در اقتصاد دیجیتال ایران شناخته می شود.
عباسی آرند، با ارائه‌ی شاخصهای تکامل نسل های مختلف شبکه های تلفن همراه، به ارائه‌ی خدمات نسل پنجم تلفن همراه (۵G) توسط ایرانسل برای نخستین بار در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: در مقایسه با ۴G، نسل پنجم به صورت مشخص، ارتباطی با سرعت بسیار بالا، اتصال قوی تر، قابل اعتمادتر و با ضریب تأخیر بسیار پایین تر عرضه می دهد.
وی به چند مزیت اصلی ۵G در مقایسه با فناوری ۴G اشاره نمود و اظهار داشت: ۵G تا ۲۰ برابر سریع تر از ۴G است، در هر کیلومتر مربع، از اتصال ۱۰ برابر دستگاه بیشتر پشتیبانی می کند و ضریب تأخیر آن، تا ۲۵ برابر کمتر از ۴G است.
مدیرعامل ایرانسل اقدامات ایرانسل برای اطمینان از آمادگی برای ورود به عصر ۵G را برشمرد و اضافه کرد: شبکه‌ی ایرانسل به صورت میانگین، با انتقال بیشتر از ۹ پتابایت دیتا در روز، به بیشتر از ۳۷ میلیون کاربر دیتا دست یافته و بزرگترین اپراتور اینترنت همراه در ایران است.
عباسی آرند افزود: زیرساخت های خدمات دیجیتال با برند ایرانسل در حوزه های مختلفی مانند آموزش آنلاین، ویدئو و سرگرمی، Open API، تبلیغات و موارد دیگر توسعه داده شده است. همینطور مشارکت های دیجیتالی مختلف با عرضه دهندگان محتوا و سایر صنایع حوزه‌ی دیجیتال، باعث ایجاد بیشتر از ۲۵۰۰ شغل مستقیم و ۴۰هزار شغل غیرمستقیم شده است.
وی اضافه کرد: ایرانسل با هدف دیجیتالی کردن خیلی از امور زندگی روزمره، به صورت مستقیم در طیف وسیعی از استارتاپ ها و شرکتهای دیجیتال سرمایه گزاری نموده است.
شاخص ترین شرکت در این حوزه، گروه اسنپ است که خدماتی مانند تاکسی آنلاین، خرید، سفر و … را عرضه می دهد و با اشتغال مستقیم ۲۹۰۰ کارمند و اشتغال غیرمستقیم بیشتر از ۱.۵ میلیون نفر، می تواند بعنوان الهام بخش ترین شرکت دیجیتال در ایران به شمار رود.
مدیرعامل ایرانسل همینطور اظهار داشت: «در کنار پیشرفت های قابل ملاحظه ای که ۵G، در کنار ۴G، در ارتباطات موبایل بوجود آورده است، بیایید لحظه ای فکر نماییم که نسل ششم تلفن همراه مقرر است چگونه دنیای ارتباطات را تقویت کند.»
وی با بیان اینکه: «احتمالاً پرسش ها در این حوزه، حول جنبه های بنیادین آن خواهند بود» به این پرسش ها اشاره و خاطرنشان کرد: اولین پرسش این است که «آیا ۶G واقعی است؟» خب اساسا بله.
ما قویاً اعتقاد داریم که بزودی زمان آن خواهد بود که ۵G هم با فناوری پیشرفته تری جایگزین شود، همانطور که در ۵۰ سال گذشته، این اتفاق افتاده است. با اینکه ۶G هم اکنون در مرحله پژوهش است تا عملکرد و اثربخشی آن تعیین شود.
این استاد دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: پرسش بعدی امکان دارد این باشد که «۶G چه زمانی می آید؟». با عنایت به آن چه که توسط نقش آفرینان برجسته در صنعت ارتباطات عرضه شده است، به نظر می آید که حدود یک دهه بعد از ۲۰۲۰، زمان ظهور ۵G باشد و پرسش بعدی هم این است که «سرعت ۶G چقدر خواهد بود؟» که آنرا حداکثر ۱۰ ترابایت بر ثانیه پیشبینی کرده اند.
عباسی آرند پرسش دیگر را «چه کسی حالا روی ۶G کار می کند؟» دانست و اظهار داشت: مؤسسه های مهم ارتباطاتی، قدرت های جهانی و کشورهای پیشرو در توسعه‌ی ICT، فعالیت برای پروژه های ۶G خویش را شروع کرده اند.
برای تاکید بر اهمیت این مسأله، همان گونه که امکان دارد در رسانه ها هم دیده باشید، دولت ها هم مشتاق پژوهش و تدوین برنامه هایی برای تحولات آینده هستند. بعنوان نمونه، آمریکا، ژاپن، چین و فنلاند، پیش از این اقدامات قابل توجهی را برای پیشبینی جنبه های نسل ششم تلفن همراه انجام داده اند.
عضو هیأت علمی دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس، در بخش پایانی سخنرانی خود تاکید کرد: در کنار پیشرفت های چشم گیر در توسعه‌ی ۵G تاکنون، هم از نظر علمی و هم از دیدگاه فنی، توجیه کافی برای همه ما وجود دارد تا بپذیریم که ۵G، تاثیر مثبتی را برای اغلب جنبه های زندگی روزمره و اقتصاد ما به همراه خواهد آورد تا توسط صنایع، هر چه بیشتر توانمند شوند.
من با افتخار اعلام می کنم که ما حالا، با فراهم کردن امکان فعالیت برای دانشمندان و کارشناسان خود، یک جهش رو به جلو انجام داده ایم تا آنها فراتر از حد معمول بیاندیشند و ایده های پیشگامانه‌ی خویش را به اشتراک گذارند تا در چشم اندازهای آینده، به این ایده ها جامه‌ی عمل پوشانده شود.
دکتر بیژن عباسی آرند، امروز در مراسم پایانی این سمپوزیوم نیز، سخنرانی و به پرسش های حاضران پاسخ خواهد داد.
منبع:

1399/09/06
19:24:20
5.0 / 5
1120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers