اپلیكیشن عدالت همراه رونمایی گردید

اپلیكیشن عدالت همراه رونمایی گردید

مهندس وب: اپلیکیشن عدالت همراه در امتداد هوشمندسازی قوه قضاییه و تسهیل دسترسی مردم خدمات قضایی رونمایی گردید و بوسیله درگاه ملی قوه قضاییه در اختیار عموم مردم خواهد بود.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه امروز در نشست خبری رونمایی از اپلیکیشن عدالت همراه، اظهار نمود: در امتداد هوشمندسازی دستگاه قضا راهبردهایی تعریف کردیم که مهم ترین آنها عبارتند از استفاده حداکثری از فناوری برای تسریع خدمت به مردم، افزایش سرعت و دقت دستگاه قضا، کاهش خطای انسانی با بهره گیری از هوش مصنوعی، شفافیت و روان کردن فضای جامعه.
وی با اعلان اینکه باتوجه به انتشار ویروس کرونا، ارائه خدمات به صورت غیرحضوری بسیار حائز اهمیت بود، اظهار داشت: مراجعات مردمی باید کاهش پیدا می کرد بنا بر این تاکید زیادی در این راهبرد داشتیم. هفته گذشته درخواست اعاده دادرسی کیفری به صورت الکترونیک شد و افراد می توانند مستندات را با کیفیت مناسب برای ما ارسال نمایند. این خدمت فعلا در تهران ارائه می شود و از اول دی ماه این درخواست ها به صورت الکترونیک منتشر می شود و افراد در هرجا که باشند می توانند این اقدام را انجام دهند.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن عدالت همراه بیان کرد: امروز در امتداد تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، از اپلیکیشن عدالت همراه رونمایی می شود که در دو نسخه اندروید و آی آواس بوسیله درگاه ملی قوه قضاییه در اختیار عموم مردم خواهد بود. این اپلیکیشن نسخه تلفن همراه خدمات قضایی به صورت الکترونیک است و تمامی خدمات بوسیله این اپلیکیشن ارائه می شود.
زارع پور همین طور اشاره کرد: در فاز اول پنج خدمت دادگستری ها را بوسیله این اپلیکیشن ارائه می نماییم. همچون اینکه ابلاغیه ها به صورت الکترونیک شده است و افراد می توانند ابلاغیه هایی را که برای آنها صادر می شود، بوسیله این اپلیکیشن ببینید. خدمات جدیدی که توسط دستگاه قضا ارائه می شود هم به مرور بوسیله این اپلیکیشن در اختیار عموم مردم و مراجعان به قوه قضاییه قرار می گیرد.
امضای دیجیتال در عدالت همراه، در آینده فعال می شود
وی با اشاره به استفاده از مکانیزم رمز یک بار مصرف برای احراز هویت و امضای نیمه دیجیتال در این سرویس، اظهار داشت: الان در حال فراهم کردن زیرساخت های سرویس امضای دیجیتال هستیم و در آینده این سرویس را فعال خواهیم کرد. تا دو هفته دیگر نیز سرویس احراز هویت را به شکل آنلاین و بوسیله این اپلیکیشن خواهیم داشت که اقدام تحولی در قوه قضاییه خواهد بود و با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان انجام شده است. با توجه به این سرویس، دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت کد ثنا نیست.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به نحوه استفاده از این اپلیکیشن، بیان کرد: برای ورود به این درگاه، هم اکنون نیاز به ارائه کد کاربری ثنا است و اگر فردی این کد را ندارد، باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و کد را دریافت کند. اما تا سه هفته آتی و پس از راه اندازی سرویس احراز هویت آنلاین، ثبت نام ثنا به صورت غیرحضوری صورت خواهد گرفت و کاربر مشکلی برای ورود به این سامانه موبایلی نخواهد داشت.
اطلاعات کاربران در این اپلیکیشن محرمانه است
زارع پور با تاکید بر حفظ محرمانگی اطلاعات و حریم خصوصی افراد در استفاده از این اپلیکیشن، اشاره کرد: ما به هیچ وجه با اطلاعات مندرج در گوشی کاربران کاری نداریم. بعضی از خدمات اساسا نیاز به فعال سازی دوربین و میکروفن دارد که در همه اپلیکیشن ها از کاربر تاییدیه دریافت می شود. اگر افراد تمایل ندارند، می توانند این دسترسی ها را فعال نکنند. به هرترتیب حفظ حریم خصوصی افراد مورد تاکید ما و اطلاعات کاربران محرمانه و نزد ما محفوظ است.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: با اجرای سرویس احراز هویت آنلاین، تا آخر سال، برگزاری دادگاه الکترونیکی و شرکت در جلسات دادگاه به صورت آنلاین بوسیله این اپلیکیشن قابل ارائه خواهد بود. دادگاه آنلاین در فاز اجرای آزمایشی ۱۰ استان تست شده و ۳۰ هزار جلسه در داخل کشور از این طریق صورت گرفته است. ظرف ماه آتی نیز برای تجهیز زیرساخت های لازم در برقراری ارتباط تصویری و نقاط قضایی زندان ها، ابلاغیه خواهیم داد و امیدواریم تا آخر سال، دادگاه آنلاین در کل کشور توسعه یابد.
زارع پور در پاسخ به سبب استفاده از اپلیکیشن های گوناگون برای ارائه خدمات اظهار نمود: ما به دنبال تجمیع خدمات هستیم و معتقدیم که مردم در دریافت خدمات الکترونیکی فقط باید با یک آدرس روبرو باشند. بدین جهت در گام بعدی به دنبال این هستیم که خدمات قوه قضاییه را بوسیله میکروسرویس ها، در اختیار اپلکیشن های دولت همراه و اپلیکیشن های پرکاربرد دیگر قرار دهیم. اما اینکه تمامی خدمات دولت ازطریق یک اپلیکیشن ارائه شود، پروژه ای شکست خورده است و ارائه خدمات سازمان های مختلف که هرکدام یک زیرساخت متفاوت دارند، روی یک بستر، یک کار شدنی نیست.
اشخاص حقیقی و حقوقی (دولتی یا خصوصی) می توانند بعد از ثبت نام در سامانه ثنا با دریافت این اپلیکیشن از درگاه ملی قوه قضاییه به آدرس eadle.ir و نصب آن میتوانند اوراق قضایی خودرا روی تلفن همراه مشاهده و دریافت نمایند. با احراز هویت بوسیله ثنا، امکان دسترسی به سامانه ابلاغ الکترونیک، دسترسی به سامانه ابلاغ الکترونیک و نوبت دهی، دسترسی به نظرسنجی، دسترسی به سامانه اطلاع رسانی پرونده و امکان دریافت نوتیفیکیشن بوسیله این نرم افزار میسر است. این نرم افزار امکان دسترسی به تمامی خدمات الکترونیک قضایی را بوسیله تلفن همراه متصل به اینترنت فراهم می آورد.
منبع:

1399/09/29
22:38:40
5.0 / 5
1129
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers