حاكمیت سایبری خارج از كشور-۲۳

مقابله با استعمار دیجیتال چگونه محقق می شود

مقابله با استعمار دیجیتال چگونه محقق می شود

مهندس وب: در دهه های اخیر و همزمان با گسترش نفوذ اینترنت، تلاش آمریکا جهت استفاده از فضای مجازی برای استعمار و سلطه بر جهان تشدید شده، اما چگونه می توان با این تلاش ها مقابله نمود.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، در مقابل الگوی سلطه جویانه ای که آمریکا و هم پیمانانش در فضای مجازی به دیگر کشورها تحمیل می کنند، برخی کشورهای دیگر جهان بر گسترش همکاریهای بین المللی در اینترنت، به اشتراک گذاری تجارب، سهیم شدن در سود تجارت الکترونیک به شکلی عادلانه و غیره تاکید کرده و بطور کلی درصدد ساختن آینده ای مشترک در فضای مجازی می باشند.
چین همچون کشورهایی است که چنین دیدگاهی به کارهای مشارکتی در بین کشورها در فضای مجازی دارد. چین از سال ۲۰۱۴ همه ساله کنفرانسی به نام کنفرانس جهانی اینترنت برگزار می نماید و دیدگاه های خودرا در زمینه نحوه استفاده از فضای مجازی را منتشر می کند. شیوع ویروس کرونا سبب شده تا ارزش و اهمیت این نگرش در مقابل رویه تهاجمی، خصمانه و استعمارگرایانه آمریکا بیشتر به چشم بیاید. برای اینکه جامعه جهانی دریافته که تنها با حفظ وحدت و همکاری در فضای مجازی و حقیقی می توان از ناملایمات و چالش های خطرناک عبور کرد.
در جریان برگزاری دومین کنفرانس جهانی اینترنت در سال ۲۰۱۵، شیء جین پینگ رئیس جمهور چین ۴ اصل و ۵ پیشنهاد در ذیل هر یک از این اصول را برای کمک به توسعه جهان و بهبود زمامداری اینترنت ارائه نمود. احترام به حاکمیت کشورها در فضای مجازی، توجه به آینده مشترک بشریت در فضای مجازی و غیره همچون این اصول بود. در سال ۲۰۱۹ کمیته سازماندهی کنفرانس جهانی اینترنت سندی مفهومی به نام «ایجاد جامعه ای با آینده ای مشترک در فضای سایبر با همکاری گروهی» را منتشر نمود.
این سند اخیرا بروز رسانی شده و مرور آن به خصوص در وضعیت شیوع ویروس کرونا خالی از لطف نیست.
۴ اصل این سند و پیشنهادات ذیل آن به شرح زیر است:
۱. دستیابی به توسعه مشترک. سیاست گذاری در حوزه اینترنت باید فراگیر، فعالانه و هماهنگ باشد تا همگان از آن بهره مند شوند، سرعت شکل گیری زیرساخت های مورد نیاز جهت استفاده از خدمات فناوری اطلاعات باید افزایش یابد، توسعه خلاقانه اقتصاد دیجیتال سرعت بگیرد و ظرفیت خدمات عمومی ارتقا یابد.
*باید دسترسی به اینترنت بیشتر شود. گسترش شبکه کابل فیبر نوری، ایجاد شبکه کابل های زیردریایی، توسعه خدمات اینترنت در کشورهای در حال توسعه به همین دلیل باید مورد توجه قرار بگیرد.
*ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی توسعه یابد. همکاری برای ارتقای این زیرساخت ها و ظرفیت سازی و پشتیبانی از راه اندازی شبکه های نسل پنجم، اینترنت اشیا و اینترنت صنعتی به همین دلیل انجام می شود تا رشد و احیای اقتصادی در جهان ممکن شود.
*ظرفیت خدمات عمومی مبتنی بر آی سی تی افزایش یابد. به همین دلیل باید به اشتراک گذاری تجارب و همکاری جهت استفاده از فناوری های دیجیتال برای خدمات رسانی در وضعیت اضطراری و وقوع بلایای طبیعی در دستور کار قرار بگیرد. فناوری های دیجیتال سبب ظرفیت سازی های تازه در حوزه فرهنگ، آموزش، حفاظت از محیط زیست، برنامه ریزی شهری، مدیریت جوامع و ارتقای مراقبت های درمانی می شود.
*باید فناوری های دیجیتال برای کمک به توسعه صنعتی و تحول اقتصادی به این حوزه ها تزریق شود. افزوده شدن فناوری های دیجیتال به صنایع سنتی رشد و تحول اقتصادی را تسهیل کرده و به اشتراک گذاری منابع داده و افزایش کیفیت زندگی را ممکن می کند.
*محیط کسب وکار باید تقویت شود تا صنایع جهانی آی سی تی به شکلی امن و پایدار در این محیط و در زنجیره های تامین مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل کشورها باید برای آزادسازی محیط های کسب وکار تلاش کنند و همکاری با آنها برای حضور گسترده تر در بازار جهانی را در دستور کار قرار دهند. قانون گذاری در محیط دیجیتال نیز باید به شکلی صورت بگیرد که اعتماد متقابل افزایش یابد.
۲- باید همکاری در زمینه تامین امنیت سایبری افزایش یابد تا استفاده از اینترنت به شکلی باثبات و بدون دغدغه های جانبی صورت بگیرد.
*باید اعتماد راهبردی در فضای سایبر افزایش یابد. بدین منظور همکاری و گفتگو در سطوح جهانی، منطقه ای و به شکل دوجانبه و چندجانبه مورد توجه قرار بگیرد و صلح و ثبات در فضای مجازی بیشتر شده، درگیری و حملات در فضای مجازی کمتر شود و از سیاسی شدن موضوعات فنی احتراز شود.
*حفاظت از زیرساخت های حوزه فناوری اطلاعات بیشتر شود. گسترش همکاری و تبادل اطلاعات میان کشورها دراین زمینه مؤثر بوده و از سرقت اطلاعات جلوگیری می کند.
*برای حفاظت بهتر از اطلاعات شخصی و مدیریت امنیت اطلاعات تلاش شود. قانون گذاری در مورد جمع آوری، کاربرد، پردازش، انتقال، ارائه و افشای اطلاعات شخصی برای حفظ امنیت کاربران و نیز تبادل داده ها و افزایش حفاظت از اطلاعات شخصی و استانداردهای مرتبط دراین زمینه مؤثر است.
*باید حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای سایبر تقویت شود. به اشتراک گذاری تجارب قانون گذاری کشورها در مورد جرایم مربوط به کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و باج گیری مجازی و همین طور ارتقای تمهیدات مربوط به حفظ حریم شخصی و افزایش دانش دیجیتال والدین و معلمان در همین راستا باید صورت گیرد.
*همکاری بین المللی برای مقابله با تروریسم سایبری و جرایم سایبری باید افزایش یابد. بدین منظور باید مذاکراتی جهانی و در قالب سازمان ملل میان دولت ها صورت گیرد تا مقابله با جرایم سایبری و تروریسم سایبری امکان پذیر شود.
۳. حرکت به سمت زمامداری مشترک. کشورهای جهان باید نگاهی چندجانبه و تعاملی در زمینه زمامداری و اداره اینترنت داشته باشند و گفتگو و مشورت را دراین زمینه در دستور کار قرار دهند.
در همین راستا:
*باید نقش چندجانبه سازمان ملل در حوزه زمامداری فضای سایبر به رسمیت شناخته شود و هنجارها و اصول زمامداری اینترنت از همین مجرا تنظیم و تعیین شود.
*سیستم زمامداری بین المللی مورد پذیرش همگانی ابداع و به اشتراک گذاشته شود. دراین زمینه اتحادیه بین المللی مخابرات، کنگره جهانی موبایل، کنفرانس جهانی اینترنت، مجمع زمامداری اینترنت و غیره قادر به نقش آفرینی خواهند بود تا مشارکت دولت ها، سازمان های بین المللی، شرکت های اینترنتی، جوامع فنی، سازمان های اجتماعی و تک تک شهروندان به این مساله جلب شود.
*مشارکت در مدیریت زیرساخت های اینترنت افزایش یابد و برای این کار هر کشور باید رویه هایی را دراین زمینه مشخص کرده و از مشارکت و راهنمایی های جامعه بین المللی نیز بهره مند شود.
*استفاده از فناوری ها و اپلیکیشن های تازه برای زمامداری اینترنت باید مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل باید قوانین، مقررات و استانداردهایی جهت استفاده از فناوری ها و نرم افزارهای جدید مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و شبکه های جدید مخابراتی وضع شود و همکاری بین المللی دراین زمینه نیز بیشتر شود.
*ظرفیت سازی برای زمامداری بهتر در فضای سایبر نیز در دستور کار قرار بگیرد. برای این کار کشورها باید پلت فرم هایی برای تبادل نظر و اجرای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی ایجاد کنند که زیر نظر سازمان ملل فعالیت کند و به خصوص به کشورهای در حال توسعه برای مشارکت در زمامداری اینترنت کمک نماید.
۴- بهره مندی مشترک از مزایا. فناوری باید برای کمک به مردم و افزایش کیفیت زندگی آنها به کار گرفته شود، کاهش شکاف دیجیتال و دستیابی به سعادت مشترک نیز در این راستا صورت می گیرد.
*بدین منظور باید مزایای استفاده از تجارت الکترونیک به اشتراک گذارده شود. پس کشورها باید موانع دسترسی به بازارهای خودرا کاهش دهند و سازوکارهایی برای به اشتراک گذاری اطلاعات و افزایش اعتماد دوجانبه اتخاذ کنند. ایمن سازی مجاری ارتباطی دیجیتال میان مرزی نیز ضروری می باشد.
*باید فرصت های اقتصادی حوزه اقتصاد دیجیتال در شمال آفریقا و غرب خاورمیانه تقویت شود. برای این کار به سیاست گذاری های تازه برای تربیت نسل جدیدی از فعالان حوزه فناوری اطلاعات نیاز است تا محصولات، خدمات، فرایندها و سازمان ها و کسب و کارهای جدیدی را راه اندازی کنند.
*حمایت از گروه های لطمه پذیر باید مورد توجه قرار بگیرد تا آنها بتوانند برای رهایی از فقر از اینترنت استفاده کنند. محصولات و خدمات تازه ای باید برای افراد مسن، معلول و ناتوان جسمی، زنان و کودکان تولید شود. سیاست گذاری های جدید و طراحی ابزار فنی برای افزایش مهارت دیجیتال مردم و افزایش دانش و سواد دیجیتال نیز باید مورد توجه باشد.
*فرهنگ تبادل سایبر و آموزش دوجانبه باید ترویج شود. تنوع فرهنگی در فضای سایبر باید مورد احترام باشد و تبادلات فرهنگی در اینترنت و همکاری برای آموزش های متقابل فرهنگی باید مورد توجه باشد. همین طور باید پلت فرم هایی متنوع و جامع و ساز و کارهایی برای تبادل فرهنگی ایجاد شود.
*برای اجرای دستور کار ۲۰۳۰ بمنظور توسعه پایدار تلاش شود. بدین منظور همه کشورها باید نگرانی های کشورهای در حال توسعه را مورد توجه قرار دهند تا شکاف دیجیتال کاهش یافته، رشد اقتصادی مداوم تضمین شود و توسعه اجتماعی با بهره بردن از مزایای آی سی تی ممکن شود.
چنانچه مشاهده می شود بر طبق این دیدگاه غیر استعماری که با رویه های سلطه گرایانه آمریکا و اروپا متفاوت است، اینترنت ابزاری برای ارتقای کل بشریت و نه چند کشور خاص است و برای تبدیل فضای سایبر به محیطی آزاد، ایمن، باز، صلح آمیز و منظم همکاری همه جانبه و مشارکت تمامی کشورها ضروری می باشد. از این طریق می توان دنیای دیجیتال را به ابزاری برای تسریع پیشرفت و رشد انسان ها صرف نظر از رنگ، نژاد، جنسیت، درآمد و غیره مبدل کرد.


منبع:

1399/10/15
13:48:43
0.0 / 5
1259
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers