دعوت كتابخانه ملی از فناوران برای رفع چالش لیست نویسی تحلیلی با هوش مصنوعی

دعوت كتابخانه ملی از فناوران برای رفع چالش لیست نویسی تحلیلی با هوش مصنوعی

مهندس وب: مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با برگزاری رویداد فناورانه، تیم های فناور را به رقابت در چالش مساله لیست نویسی تحلیلی با کمک هوش مصنوعی دعوت کرد و مقرر است برای بهترین ایده زمینه برای عقد قرارداد با این سازمان برقرار شود.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، رویداد نوآورانه "لیبتک ۲" از طرف مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با موضوع چالش تشخیص موضوع (Topic Detection)، در حوزه فناوری های کتابخانه ای و استفاده از هوش مصنوعی بمنظور پردازش داده و شناسایی موضوع آن، در دو مرحله برگزار می گردد.
در مرحله اول از تمامی افراد، تیم ها و شرکتها دعوت می شود در این رویداد ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام، دسترسی به داده های لازم برای شرکت در چالش در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت و رقابت از همین لحظه شروع می شود.
این مرکز نوآوری به هر یک از شرکت کنندگان فضای پردازش رایگان ارائه می دهد و شرکت کنندگان باید تا تاریخ تعیین شده، مدل خودرا ارتقا داده و در روز آزمون عرضه کنند. آزمون دقت سنجی مدل در تاریخ ۱۲ اسفند ماه برگزار می شود.
در مرحله دوم بعد از بررسی مدلهای آموزش داده شده، ۵ شرکت کننده برتر انتخاب می شوند و از این ۵ تیم بمنظور ارائه حضوری مدل خود دعوت به عمل می آید و در نهایت، بعد از داوری و بررسی نهایی تیم های برتر معرفی خواهند شد. برای تیم های برتر علاوه بر اعطای جایزه نقدی معادل ۵۰ میلیون تومان، امکان عقد قرارداد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نظر گرفته شده است.
دکتر مظفر پاسدارشیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ضرورت برگزاری این رویداد فناورانه، توضیح داد: کتابخانه ملی برای هر کتاب فهرستی مشتمل بر "اطلاعات توصیفی" (شامل نام کتاب، نویسنده، ناشر) و "اطلاعات تحلیلی" (به موضوع متن کتاب و رده بندی کتاب اشاره می کند) کتاب تهیه می کند و وقتی پژوهشگر مبادرت به جستجوی کتابی می کند سامانه متصل به موتور جستجو در بین اطلاعات لیست، کتاب های مورد نظر آنها را جستجو می کند و نتایج را ارائه می دهد.
وی با تاکید بر اینکه بر این اساس هر چه این لیست کامل تر و دقیق تر و صحیح تر باشد، نتایج جستجو بهتر خواهد بود، اظهار نمود: لیست تحلیلی به پژوهشگر در دستیابی به منبع و بازیابی اطلاعات کمک می نماید، ضمن آنکه اطلاعاتی در زمینه رده بندی به کاربران ارائه می دهد و برمبنای آن تعیین خواهدنمود که کتاب به چه قفسه موضوعی اضافه شود تا مراجعین حضوری به کتابخانه ها آنرا بیابند. علاوه بر آن موضوعات به موتور جستجو کمک می نماید مطابق موضوع مورد نیاز پژوهشگر نتایج را عرضه کنند و دسترسی به منبع مورد نظر تسهیل و تدقیق شود.
پاسدارشیرازی با اعلان اینکه کتابخانه ملی پیش تر نیز از فناوری ها برای لیست نویسی توصیفی کتاب ها بهره برده است، اشاره کرد: سال قبل از سامانه ای رونمایی کردیم که به صورت خودکار لیست مقالات را استخراج می کرد و در امتداد توسعه این سامانه، قابلیت جدیدی به آن افزوده شد که به کمک یادگیری عمیق، فراداده توصیفی پایان نامه ها و کتاب ها را استخراج می کند که امیدواریم در یک ماه آتی رونمایی شود.
معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی، لیست نویسی تحلیلی را از چالش های این سازمان عنوان و افزود: نیاز ما این است که هرچه دقیق تر سامانه بتواند به کمک هوش مصنوعی برچسب و تگ های موضوعی را پیشنهاد دهد و همکار لیست نویس از بین تگ های موضوعی که سامانه استخراج و پیشنهاد داده است، انتخاب نماید و رده بندی برمبنای استانداردهای کنگره صورت پذیرد.
پاسدارشیرازی از برگزاری رویداد "لیبتک ۲ " با هدف جذب نوآوری در این سازمان آگاهی داد و از کسب و کارهای نوپا و شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی جهت شرکت در این چالش دعوت کرد.
وی در این زمینه توضیح داد: ما از کسانی که در حوزه پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) فعالیت دارند، دعوت می نماییم تا در یک رقابت و همکاری سازنده، به حل چالش سازمان کمک کنند. مجموعه داده های آموزشی که ما آماده کرده ایم، در اختیار شرکت کنندگان در چالش قرار خواهد گرفت و آنها می توانند برمبنای آن، سامانه های خودرا آموزش دهند و در آخر به کمک یک سامانه دقت سنجی، سامانه های عرضه شده از طرف تیم های شرکت کننده برمبنای دقت، رتبه بندی خواهند شد.
بگفته وی از ۵ تیم برتر این رویداد برای ارائه در مقابل هیات داوران دعوت به عمل می آید و در نهایت به برترین تیم ها جوایزی اعطا خواهد شد.
معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پروسه این جشنواره را در اصل یک روش شایسته سالارانه و عادلانه برای انتخاب یک گروه و عقد قرارداد توصیف کرد و اظهار داشت: چ بطور کلی، اهتمام ما بر این است که به بهترین و شفاف ترین شیوه ممکن، برای رفع چالش هایمان از فناوری استفاده نمائیم و در این رویداد، برای تقدیر از شرکت کننده برتر، ۵۰ میلیون تومان جایزه نقدی و امکان عقد قرارداد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نظر گرفته ایم.
منبع:

1399/11/10
16:40:37
0.0 / 5
1115
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers