در تكنولوژی 5G به دلیلهای فنی مزیت رقابتی داریم

در تكنولوژی 5G به دلیلهای فنی مزیت رقابتی داریم

به گزارش مهندس وب معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات، با اعلان اینکه در 5G، ما به دلیلهای فنی مزیت رقابتی داریم، اظهار داشت: ​فناوری 5G به سبب فکرافزاری بودن و بهره زیادی که از نرم افزار می ­برد و وابستگی کمتری به سخت ­افزار دارد، طبیعتا ما در کشور مزیت داریم.


به گزارش مهندس وب به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستار هاشمی در مراسم راه اندازی و بهره برداری از اولین سایت نسل پنجم تلفن همراه (5G) در جوار حرم رضوی که به نمایندگی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور داشت، اظهار داشت: مطابق اسناد بالادستی و طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مکلف به آن هستیم که ۱۰ درصد از کاربران را با استفاده از فناوری ­های نوین به شبکه ملی اطلاعات متصل نماییم و سهم اقتصاد دیجیتال نیز در افق ۱۴۰۴ به ۱۰ درصد از اقتصاد کشور برسد، که راه اندازی فناوری 5G نیز با همین نگاه صورت می­ پذیرد.
وی ادامه داد: به همین دلیل سند نقشه راهی از دو سه سال قبل برای ورود به فناوری 5G در وزارت ارتباطات ترسیم و وظایفی برای حوزه های حاکمیتی و اپراتورها ترسیم شده که امروز شاهد به بار نشستن نتایج این هم ­افزایی ­ها در خانواده ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم. این اقدام در امتداد ایجاد بستر تکنولوژی های جدید جهت اتصال کاربران به شبکه ملی اطلاعات و همین طور ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد کشور است.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات فناوری نسل پنجم را بستری برای ایجاد خلاقیت و شکل گیری اقتصاد دیجیتال دانست و اظهار نمود: بر طبق مطالعات و پیش بینی های جهانی، فراگیری نسل پنجم در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد اما این مساله به مدلول آن نیست که باید منتظر شویم و دست روی دست بگذاریم، بلکه باید آمادگی لازم برای جذب تکنولوژی را در کشور ایجاد نماییم.
هاشمی افزود: در 5G، ما به دلیلهای فنی مزیت رقابتی داریم. فناوری 5G به علت فکرافزاری بودن و بهره زیادی که از نرم افزار می ­برد و وابستگی کمتری به سخت ­افزار دارد، طبیعتا ما در کشور مزیت داریم، و البته شرط آن این است که در زمان مناسب و نقطه عطف به این فناوری وارد شویم تا سهم مناسبی از این تکنولوزی را در اختیار بگیریم که خوشبختانه این اتفاق در زمان خوبی رخ داده است.
وی ادامه داد: در بحث 5G فقط پرداختن به زیرساخت ­های ارتباطی کفایت نمی ­کند، برای اینکه 5G فقط یک بستر ارتباطی نیست، بلکه این فناوری به مدلول در کنار هم قرار گرفتن مولفه های مختلفی است که می ­توانند خلق ثروت و ارزش افزوده ایجاد کنند و از سویی این تکنولوژی علاوه بر عدالت ارتباطِی، به تحقق عدالت خدماتی هم کمک می ­کند.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: نکته مهم دیگری که در بحث ورود به فناوری 5G، باید به آن توجه کرد این است که ضرورتا 5G در امتداد 4G قرار نمی ­گیرد، بلکه 5G ویژگی­ هایی را فراهم می ­آورد که در نسل­ های قبلی این­ها را نداشتیم و در گذشته نه ­چندان دور امکان محقق شدن آن­ها وجود نداشته و این مساله یکی از دلیلهای اصلی ورود به این فناوری است.
منبع:

1399/12/07
12:43:02
0.0 / 5
1027
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers