براساس آمار پژوهشگاه دانش های بنیادی؛

فعالیت یك میلیون و ۳۰۰ هزار سایت با هویت ایرانی

فعالیت یك میلیون و ۳۰۰ هزار سایت با هویت ایرانی

به گزارش مهندس وب روند ثبت دامنه های اینترنتی در پژوهشگاه دانش های بنیادی از فعالیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار سایت با هویت ایرانی حکایت دارد و در یک سال قبل حدود ۱۰۰ هزار دامنه در کشور به ثبت رسیده است.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، بررسی ها از وضعیت ثبت دامنه سایت های اینترنتی توسط کاربران ایرانی نشان داده است که تا اسفندماه سال جاری نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار سایت با هویت و دامنه ایرانی در کشور فعال است.
تا آخر سال ۹۸ شمار سایت های اینترنتی با هویت ایرانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار سایت بود و طی یک سال گذشته کمتر از ۱۰۰ هزار سایت با دامنه ایرانی به این تعداد افزوده شده است.
به نظر می رسد ویروس کرونا روند ثبت سایت و خرید پسوند و دامنه را هم کند کرده است و ثبت دامنه های اینترنتی در یک سال گذشته، پررونق نبوده است.
مطابق اعلام مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی تا آخر سال ۹۷ حدود یک میلیون دامنه اینترنتی در ایران به ثبت رسیده بود که در انتهای سال ۹۸ با ثبت ۲۰۰ هزار سایت جدید، تعداد ثبت دامنه های اینترنتی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار سایت رسید؛ الان در آخرین ماه سال ۹۹ حدود ۹۲ هزار آدرس پسوند جدید به ثبت رسیده است.
بر اساس آخرین آمارهای عرضه شده از تعداد دامنه های اینترنتی، پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین پسوند سایت های ایرانی را به خود مختص کرده است و در صدر دامنه های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir هم پایین ترین میزان ثبت دامنه را در بین سایت های ایرانی دارد.
آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی نشان داده است که الان یک میلیون و ۲۸۴ هزار و ۴۷۴ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را در بین وبسایت های ایرانی شامل می شود.
از سوی دیگر شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۴۰۳۲ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند فارسی ایران ۱۵۵۵ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود ۱۲۷۳ دامنه فعال اعلام شده است. تعداد سایت های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاههای اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۱۱ پسوند است.
در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۲۵۴ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۲۸۰ و id.ir بالغ بر ۶۱۴ پسوند برآورد می شود. تابحال ۲۶ پسوند اینترنتی هم با net.ir در کشور به ثبت رسیده است.
تا پیش از این ایران از نظر رشد دامنه اینترنتی در بین ۴ کشور نخست دنیا قرار داشت و از این حیث بالاتر از کشورهایی مانند سنگاپور، مالزی و ترکیه عنوان می شد. اما در شرایط حاضر رتبه جدیدی از جانب پژوهشگاه دانش های بنیادی در این خصوص اعلام نشده است.

1399/12/08
15:29:52
0.0 / 5
1054
تگهای خبر: اینترنت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers