دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح كرد؛

ایجاد گذرگاه های امن اطلاعات در شبكه ملی

ایجاد گذرگاه های امن اطلاعات در شبكه ملی

به گزارش مهندس وب دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور اظهار داشت: نگرانی هایی از انتشار صدمه پذیری ها در جریان شبکه ای شدن وجود دارد که در شبکه ملی اطلاعات با ایجاد گذرگاه های امن به این مورد به خوبی پرداخته شده است.به گزارش مهندس وب به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در بیستمین جلسه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با بیان این مطلب اضافه کرد: مرکز ملی فضای مجازی کشور نه تنها بر تعامل پذیری دولت به دولت تاکید دارد بلکه به دنبال تعامل پذیری دولت به کسب و کار و دولت به شهروندان برای ایجاد انسجام لازم میان دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی در حوزه الکترونیک به صورت شبکه ای است.
وی با اشاره به اینکه ایجاد این کارگروه در جهت اهداف شبکه ملی اطلاعات بوده است، اظهار داشت: یکی از مباحث مهم مرکز ملی فضای مجازی در ایجاد این کارگروه بحث پایداری مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) بود که مهم ترین اصل در پایداری بحث امنیت این مرکز است که باید به سطح بهتری از پایداری در حوزه های کارکردی و اعتمادسازی لازم برای تمامی کاربران برسد. در این رابطه اقدامات خوبی در دست انجام است و امیدوارم در سال ۱۴۰۰ اقدامات لازم نهایی شود.
فیروزآبادی در مورد اهمیت حریم خصوصی تصریح کرد: باید از تمرکز اطلاعات در یک نقطه خاص حتی مرکز تبادل اطلاعات اجتناب کرد چون که اگر اطلاعات در یک مرکز متمرکز شود زیان خالص است و علاوه بر مرگ تدریجی اطلاعات به علت عدم به روزرسانی، سازمان ها نمی توانند برای پرورش سرویسهای جدید اقدام نموده و نوآوری کاسته می شود.
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به نگرانی های امنیتی در جریان شبکه ای شدن اطلاعات، خاطرنشان کرد: نگرانی از انتشار صدمه پذیری ها در جریان شبکه ای شدن وجود دارد که در شبکه ملی اطلاعات با ایجاد گذرگاه های امن به این مورد به خوبی پرداخته شده است. در دولت الکترونیک هم وظیفه اصلی بر عهده مرکز تبادل اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات است و در صورت ورود صدمه پذیری به شبکه طرفین خدمت باید پاسخگو باشند چون که علاوه بر مرکز تبادل اطلاعات، هر سازمانی باید مدافع حریم خصوصی کاربران خود باشد.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه باید از فرصت پیش آمده در همکاری تمامی قوای کشور برای ایجاد دولت الکترونیک و خدمات برای تحول دیجیتالی بخصوص در زمان همه گیری کرونا استقبال نماییم، اظهار داشت: شورایعالی فضای مجازی، مجلس شورای اسلامی و شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوبات کاربردی در این عرصه دارند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان متولی این امر تابحال بر این مهم تاکید داشته و بر همین مبنا شاهد عملکرد موفق این کارگروه بر اساس گزارش های عرضه شده در اجرایی شدن مصوبات هستیم.


منبع:

1399/12/26
13:32:02
0.0 / 5
1350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers