یادداشت

سیستم هوشمند مكانیزه، آغاز تحول تكنولوژیكی در عملیات پستی

سیستم هوشمند مكانیزه، آغاز تحول تكنولوژیكی در عملیات پستی

کارشناس ارتباطات شرکت ملی پست در یادداشتی نوشت: در دنیایی که به سرعت برق و باد به سمت بهره گیری بیشتر از تکنولوژی های جدید روز پیش می رود و عرصه رقابت در فضای تجاری از هر زمان دیگری تنگ تر شده است،  کسب وکارهایی موفق تر و از بقیه جلوتر هستند که بتوانند از یک سو خویش را به تکنولوژی های روز مجهز کنند و از طرفی، در همکاری بین بخشی بهتر بدرخشند و حوزه های تخصصی را خود در دست گیرند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، در یادداشت زهره مولوی آمده است: اگر بگوییم سال جاری درسایه شیوع کرونا، سال بلوغ کسب وکارهای اینترنتی و گسترده شدن قلمرو فروشگاه های اینترنتی بود، سخنی به گزافه نگفته ایم. هر روز شاهد افزایش بیشتر عرضه انواع کالاها و محصولات در فضای مجازی و بالارفتن تقاضای مردم برای تهیه مایجتاج شان در این بستر بودیم. روندی که به نظر می آید فقط کرونا بسترساز آن بود و از آنجائیکه به ذائقه عرضه کنندگان و مشتریان خوش آمده، این شیوه جدید کسب و کار تداوم خواهد یافت.
این تحول بزرگ، نیازمند شبکه حمل و نقلی منظم، مجهز و سازمان یافته به گستردگی سراسر کشور است که بتواند نقش تکمیل کننده زنجیره تأمین را ایفا کند و در عین حال هم مورد اعتماد مردم، هم صاحبان مشاغل و کسب و کارها و هم دولت باشد. تنها شبکه ای که همه این خصوصیت ها را یک جا داشته باشد، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران است. این شرکت سال جاری با عنایت به تفاوت بسیار چشم گیر فضای کسب و کار، در سایه همه گیری ویروس کرونا، شاهد انقلابی بزرگ در حوزه عملیات اجرایی خود بود. تحولی که سال ها در حد یک تصمیم و هدف، ترسیم شده بود اما در دلال تنگناها گیر افتاده بود و در نهایت فشار تغییرات عرضه و تقاضا و موج فزاینده گرایش به سمت استفاده از بستر ارزان و مطمئن پست، سبب شد از این تنگناها عبور کرده و به ثمر بنشیند.
این هدف بزرگ چیزی نبود جز استفاده از سیستم سورتینگ مکانیزه برای جداسازی بسته ها و مرسولات و رهسپاری آنها به مقصد به کمک گروهی از مبدعان دانش بنیان کشور.
مکانیزه شدن سیستم سورتینگ، گامی بلند به سمت پستی صنعتی به شمار می آید. پستی که لازمه توسعه کشور، بسترساز رونق اقتصادی، کمک به اشتغال زایی و پشتیبانی از مشاغل خرد بوده و از ارکان اساسی تحقق دولت الکترونیک به حساب می آید.
اولین سیستم سورتینگ یا همان جداسازی مکانیزه بسته ها و امانات، در مرکز تجزیه و مبادلات شماره 2 تهران مستقر شد و نتایج استفاده آزمایشی آن نشان داد که این سیستم بدون دخالت نیروی انسانی و با دقت بالا می تواند در هر ساعت ۳۵۰۰ بارکد پستی را خوانده، مرسولات را جداسازی کرده و آنها را روانه سبد استان مقصد کند.
مرکز تجزیه و مبادلات شماره دو یا همان مرکز مبادله هوشمند مرسولات شرکت ملی پست در محدوده انبار سه شرکت بزرگ اینترنتی که مشتریانش اغلب به صورت اینترنتی محصولات مورد نظر خویش را سفارش داده و از راه پست آنها را دریافت می کنند دایر شده تا سرعت و کیفیت تجارت الکترونیک را به طرز محسوسی افزایش دهد. راه اندازی این مرکز، جلوه ای از همان همکاری بین بخشی و تقسیم کار بین متخصصان است.
بالاخره روند نوسازی و مکانیزه شدن عملیات پستی کلید خورد و بخش اجرایی شرکت ملی پست پوست اندازی خویش را که پیش از این با تغییر فضای کسب و کار و رفتن به سمت ایجاد سکوی تجارت الکترونیک شروع کرده بود، تکمیل کرد. اما آیا محدود کردن مکانیزه شدن سیستم تجزیه و مبادلات به همین یک مرکز کافی و پاسخگوی نیازهاست؟ مسلما خیر. مرکز اصلی تجزیه و مبادلات کشور (چهارراه لشکر تهران) و سایر هاب های پستی که سال جاری در شهرهای مشهد، تبریز، همدان و اصفهان راه افتاد هم باید به این سیستم مجهز شده تا فرآیند صنعتی شدن عملیات پست تکمیل تر شود.
بنا به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این پنج مرکز تجزیه و مبادلات باید در نیمه اول سال ۱۴۰۰ به سیستم سورتینگ مکانیزه مجهز شوند تا انقلاب پستی که سالیان سال در انتظارش بودیم محقق شود تا ثمره آن یعنی افزایش سرعت ارسال مرسولات و بهبود کیفیت خدمات رسانی را تا آخر همین دولت، به مردم بچشانیم.1399/12/29
17:56:45
0.0 / 5
1071
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers