گوشیهای سرقتی یا اوراق می شوند یا قاچاق!

گوشیهای سرقتی یا اوراق می شوند یا قاچاق!

مهندس وب: اگرچه جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشیهای سرقتی یکی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) ذکر شده بود، اما معمولا گوشیهایی که سرقت می شوند، یا اوراق شده و برای تجهیزات جانبی مورد استفاده قرار می گیرند و یا به کشورهای همسایه ایران قاچاق می شوند و این طرح نتوانسته مانع سرقت گوشی شود.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه)، فقط گوشیهایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. کارشناسان با تاکید بر تاثیر رجیستری در جلوگیری از قاچاق گوشی همراه بر این عقیده اند که یکی از اقدامات برجسته دولت در سالهای گذشته، رجیستری است؛ اینکه گوشیهایی که به صورت قاچاق وارد شوند، رجیستر نمی شوند.
واردکنندگان گوشی معتقدند طرح رجیستری تلفن همراه از نظر شفاف سازی بازار موبایل کاملاً موفق بوده است. تا قبل از اجرای رجیستری، ۹۸ درصد بازار تلفن همراه بوسیله قاچاق تامین می شد، اما حالا ۱۰۰ درصد تلفن های همراهی که وارد کشور می شوند، قانونی هستند. بدین سبب امروز هیچ کس نمی تواند حتی یک موبال قاچاق وارد کشور کرده و از آن استفاده نماید و قاچاق گوشی به صفر رسیده است.
همین طور بارها تاکید شده که چیزی تحت عنوان هزینه رجیستری وجود ندارد. با اجرای رجیستری، در حقیقت جلوی قاچاق کالا گرفته شده و بدین سبب تلفن همراه از مبادی قانونی وارد کشور می شود که طبیعتاً باید سود تجاری، حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برای کالا پرداخت گردد. مجموع این هزینه ها، هزینه ای است که کلیه کالاهای وارداتی پرداخت می کنند. در صورتیکه اغلب کاربران تلفن های همراه گمان می کنند هزینه ای بابت رجیستری تلفن همراه گرفته می شود.

افزایش سرقت گوشی با گرانی این کالا
با بحران های ارزی ایجادشده در دو سال گذشته، قیمت گوشی هم در بازار بالا رفت؛ ازسوی دیگر سرقت گوشی تلفن همراه همیشه وجود داشته، اما با افزایش چندبرابری قیمت گوشی، مشکل گوشی دارها چند برابر شده است، برای اینکه باوجودی که سرقت گوشی به خودی خود برای شخص ضرر و دردسر به همراه داشت اما حالا خرید باردیگر ی گوشیها که قیمت شان افزایش یافته هم به این دردسرها افزوده است چون باید با چند برابر قیمت، همان گوشی را از بازار خریداری کنند.
یکی از اهداف فرعی طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) بعد از جلوگیری از قاچاق، جلوگیری از سرقت گوشی و ردیابی گوشیهای سرقتی ذکر شده بود؛ برای اینکه بااینکه خرید گوشیهای دست دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و لزوم ثبت شماره در تلفن همراه، درصورتی که فردی بخواهد گوشی خودرا بفروشد و یا به دیگری منتقل کند، باید حتما پروسه انتقال مالکیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت، بعد از مدتی، گوشی برای سیمکارت جدیدی که در آن قرار گرفته، غیرفعال می شود. بدین سبب گوشیهای سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.
علاوه بر این که با اجرای رجیستری، گوشی سرقتی غیرقابل استفاده می شود، موضوع دیگر، بازیابی گوشی برای مالک آنست. مسئولان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، درباره روند پیدا شدن گوشی با اجرای رجیستری گفته بودند که گوشیها به صورت زوج شماره سیمکارت و شماره IMEI به صورت یکتا در سامانه ثبت می شوند. اگر گوشی سرقت شد، می توان بر طبق این زوج آنرا ردیابی کرده و نیز از فعالیت این گوشیها در سامانه های کشور جلوگیری کرد که این از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است.
با این وجود، در صورتیکه بیش از دو سال از اجرائی شدن طرح رجیستری می گذرد، پروسه ردیابی گوشیهای مسروقه با بهره گیری از قابلیت های فنی رجیستری تا کنون اتفاق نیفتاده است. قبل از این حمیدرضا دهقانی نیا -سخنگوی طرح رجیستری- درباره علت این تاخیر اظهار کرده بود که این سرویس موجود است و می توان آنرا ارائه داد اما نیاز است یک سری گام های باقیمانده را هم به ثبات برسانیم و بعد این سرویس را ارائه دهیم.

گوشی های سرقتی در شبکه داخل کشور کار نمی کند
این در حالیست که حسین فلاح جوشقانی -رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره ی امکان سرقت گوشی حتی با توجه به این طرح، اظهار داشته بود: اطلاعاتی که ما داریم، معمولا مربوط به آخرین موقعیتی است که گوشی در شبکه روشن بوده و فقط کافی است اطلاعات گوشی سرقتی را اعلام کنند که آنگاه وارد فهرست سیاه می شود و دیگر در شبکه کار نمی کند.
با این وجود، معمولا زمانی که یک گوشی را به سرقت می برند، دیگر آنرا روشن نمی کنند که قابل رهگیری باشد، مگر این که گوشیها را اوراق کرده و برای تجهیزات جانبی آن مانند ال سی دی و غیره مورد استفاده قرار دهند. همین طور بااینکه یکی از دلیلهای افزایش سرقت گوشی، تهیه قطعات لازم برای تعمیر گوشیهای خراب است، اما مدتی پیش خبر گوشیهای سرقت شده از کشورهای همسایه هم به گوش رسیده بود، بدین ترتیب که این گوشیها توسط سارقان و قاچاقچیان، بعد از سرقت، از مرزها عبور کرده و در کشورهای همسایه در بازار به فروش می رسند.
بدین سبب بااینکه بنظر می رسد هدف اصلی رجیستری که جلوگیری از قاچاق گوشیهای همراه و ساماندهی این بازار بوده اتفاق افتاده، اما هنوز اهدافی مانند کاهش سرقت گوشی و کمک به ردیابی کسانی که گوشی شان به سرقت رفته، محقق نشده است.
منبع:

1400/01/06
02:25:12
0.0 / 5
1489
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers