گزارش مهندس وب؛

۱۰پیش بینی فناورانه در سال جدید

۱۰پیش بینی فناورانه در سال جدید

به گزارش مهندس وب پیشبینی های فناورانه با وجود ادامه پاندمی کرونا از آن حکایت می کند که فناوری در سال جدید در ۱۰ حوزه با چهره های متفاوتی خویش را نشان داده است و گسترش آن در این عرصه ها بیشتر از پیش خواهد بود.


به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، در سالی که گذشت روند شیوع کرونا بر تمام وجوه زندگی انسان از کار، آموزش و بهداشت گرفته تا رفتارهای اجتماعی و ارتباط با یکدیگر تاثیر شگرفی گذاشت. یک سال قبل کسی تصور نمی کرد اپلیکیشنی برای تماس تصویری به محبوبیت عظیم برسد و کسب و کارهای بزرگ به جای برگزاری نشست های حضوری از آن استفاده کنند. در حقیقت ۲۰۲۰ سالی مملو از تغییرات دیجیتالی عظیم بود که در واکنش به شیوع کرونا به وجود آمدند. پاندمی درک انسان از قابلیت های فناوری و استفاده از آن برای ارتقای زندگی بشر را افزایش داد. هرچند هیچکس صاحب گوی پیشبینی نیست و نمی توان با قطعیت درباره سال جدید و ۲۰۲۱ میلادی و وضعیت فناوری در آن اظهار نظر کرد، اما بطور حتم در آینده نزدیک فناوری به شیوه مستمر زندگی و شغل ما را تغییر می دهد و به نظر می آید سرعت این تغییر هم بیشتر شده است. در همین راستا در زیر ۱۰ روند برتر فناوری که بر آینده بشر بیشترین تاثیر را دارند بررسی شده است: محیط کاری دیجیتال ماندگار می شود توسعه سریع ابزارهای همکاری آنلاین در واکنش به قرنطینه ها و دستور مقامات کشورهای مختلف به ماندن مردم در خانه، سبب شده سازمان ها و شرکتهای مختلف از راه دور برای مشتریان شان سرویس ارائه نمایند و با ساختن فضاهای دیجیتالی به افراد کمک کنند همچنان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بعنوان مثال «مایکروسافت تیمز» از آوریل سال قبل تابحال حدود ۳۰۰ میلیون جلسه مجازی برگزار کرده است. پیشبینی می شود، تغییر ترجیحات کارمندان و کاهش تاثیر دفاتر کاری بر آلودگی ها سبب خواهد شد این مدل هیبریدی به یک هنجار تبدیل گردد. با عنایت به آنکه هر روز قابلیت های جدیدی برای محیط های مجازی عرضه می شود، سازمان ها باید خویش را برای تحول محیط های کاری دیجیتال با سرعتی خارق العاده آماده کنند. حالا شرکتها باید زیربنای خویش را قدرتمندتر کنند تا کارمندانشان برای دومین سال شیوع پاندمی همچنان با فضای کاری از راه دور ارتباط برقرار کنند.

به قول کارشناسان فناوری، در آینده شرکت ها از مدل هیبریدی دفتر کار در همه مواقع سال پیروی خواهند کرد که در آن افراد بیشتری دورکاری می کنند. هرچند هنوز معلوم نیست پاندمی چه زمان تمام می شود، اما تعداد کارمندان دورکار به تدریج کاسته می شود اما تعداد آنها در پایین ترین میزان به ۳۰۰ درصد سطح پیش از شیوع همه گیری خواهد رسید. به بیان دیگر خیلی از کارمندان برای مدت طولانی تری دور کار می مانند. تغییرات ابر رایانشی سرعت می گیرد هم اکنون بخش عظیمی از زندگی انسان به وضعیت آنلاین منتقل شده است. گسترش دورکاری، انفجار تجارت الکترونیک و جریان های بی شمار محتوا که در محیط خانه به سادگی در اختیار کاربر قرار می گیرد، به گسترش استفاده از فناوری ابر رایانشی و مصرف آن منجر می شود. در نتیجه چنین روندی، توسعه فناوری مذکور رشد دو رقمی خواهد داشت. هرچند خیلی از سازمان ها هنوز در مراحل اولیه توسعه و انتقال به فناوری ابر رایانشی هستند، اما گسترش دیجیتالیزه شدن فرآیند گذر به فناوری ابر را تسهیل می کند و از طرفی این اتفاق به کسب و کارها کمک می نماید به سود دست یابند، کارآمدتر، نوآورتر و سریع تر باشند. امنیت سایبری در اولویت بیشتر قرار می گیرد به صورت معمول بعد از رویدادهای جهانی، پیامک ها و ایمیل های کلاهبردارانه بیشتر از پیش گسترش می یابند. متأسفانه شیوع کووید ۱۹ هم از این روند مستثنی نبود. مطالعات نشان می دهد ۴۱ درصد سازمان ها با افزایش چنین رویدادهایی روبرو شده اند. به صورت کلی ایمیل های فیشینگ و حملات بدافزاری که کارمندان دورکار را هدف می گیرند، بیشتر از پیش گسترده شده اند. ازاین رو ایمن سازی شبکه ها بیشتر از پیش اولویت کارشناسان و کسب و کارهای مختلف است. در این حوزه آموزش هایی درباره امنیت سایبری به کارمندان اهمیت خاصی دارد. رشد اتوماسیون هوشمند و هوش مصنوعی هم اکنون ماشین های پیشرفته و مجهز به هوش مصنوعی فرآیند اتوماسیون و دیجیتالیزه شدن در اطراف ما را تسریع کرده اند. بعنوان مثال چت بات ها در فرایندهای کسب و کاری یکپارچه شده اند و با عنایت به اطلاعات فعالیتهایی انجام می دهند، بدین سان انسان ها می توانند روی کارهای ارزشمندتر تمرکز کنند. با عنایت به آنکه فناوری ها در این حوزه از راه ابر رایانشی قابل دسترس تر خواهند بود، خودکارسازی هوشمند و هوش مصنوعی از مرحله آزمایشی به مقیاس اجرایی منتقل شده اند.
خدمات درمانی آنلاین کووید ۱۹ به کاتالیزوری برای اجرای تغییراتی عقب مانده در صنعت خدمات درمانی منجر گردیده است. سیستم های بهداشتی در سرتاسر جهان با اتکا به فناوری های دیجیتال خدمات درمانی را از راه کانال های نوین انجام می دهند و فرایندهای نظارت بر بیمار و ردیابی تماس را پشتیبانی می کنند. در فضای جدید جهانی، تغییرات دیجیتال برای ایجاد سیستم خدمات درمانی مستحکم تر لازم است. چنین سیستم های خدمات درمانی می توانند مراقبت های یکپارچه بیمار محور عرضه کنند، از تصمیم گیرهای دقیق پشتیبانی کنند و به رشد نوآوری های مختلف همچون پیشرفت در قابلیت های عملیاتی و پشتیبانی کمک کنند. آموزش از راه دور ماندگار می شود خیلی از دانش آموزانی که حالا به شیوه مجازی در کلاس های درسی شرکت می کنند، از این وضعیت خسته شده اند. اما به نظر می آید آموزش آنلاین فرایندی ماندگار است و این وضعیت البته شامل بزرگسالان هم می شود. اما ایجاد چنین تغییری یعنی گذر از کلاس های درس واقعی به مجازی یک مدل ادامه دار همراه خودآموزی است که فرایندهایی در بطن آن یکپارچه شده است. گسترش تقاضا برای هوش مصنوعی اخلاق مدار پیش از این شرکت ها ماشین های یادگیری و دیگر فناوری های هوش مصنوعی را به کار می گرفتند و توجه اندکی به تاثیر اخلاقی آن داشتند. اما پیشبینی می شود در آینده ای نزدیک کاربران بیشتر به ارزش ها اهمیت دهند و کارمندان از شرکت ها انتظار دارند این فناوری را به شکلی مسئولانه به کار گیرند. طی چند سال آینده شرکت ها عامدانه کسب و کار با شرکایی را انتخاب می کنند که از هوش مصنوعی به شیوه مسئولیت پذیرانه استفاده کنند. تغییر استراتژی های ابر به سمت رایانش مرزی به صورت معمول توجه به رایانش مرزی(Edge Computing) با اینترنت اشیا مرتبط بوده است. رایانش مرزی به معنای یک الگوی محاسباتی توزیع شده است که برای بهبود زمان پاسخ و صرفه جویی در پهنای باند، محاسبات و ذخیره اطلاعات را به محلی که مورد نیاز است، نزدیک می کند. در ۲۰۲۰ میلادی نوآوری در نسل جدید ارتباطات، فناوری های ملی مبتنی بر ابر و ساختار رایانش ابری در کنار یکدیگر به دستاوردهای مهمی در یکپارچه سازی رایانش ابر به رایانش مرزی منجر می شدند. طی ۳تا۵ سال آینده شرکت ها استراتژی های ابر خویش را طوری تغییر می دهند تا سرویسهای مرزی بیشتری را در بر گیرد و در نتیجه سلطه فروشندگان ابر رایانشی بر بازار کاسته می شود.
نیاز جدی به توسعه نسل پنجم اینترنت
از سوی دیگر فناوری نسل پنجم اینترنت همراه در سال جدید گسترده تر می شود. احتیاج به ارتباط سریع و قابل اطمینان از چند ماه قبل بیشتر شده است. هنگامیکه همکاری دیجیتال، دورکاری و ویدئوکنفرانس ها به بخشی از زندگی انسان تبدیل شدند، باید راه هایی برای ارتقای سرعت یافت. اپراتورهای مخابراتی به روشنی می دانند فناوری ۵G مسیر مورد نیاز آنها است. حدود ۵۱ درصد شرکت هایی که از اینترنت اشیا استفاده می نمایند، به ارتقای چشم انداز نیاز کارمندان، رفتارها و عملکرد آنها اشاره کرده اند. رایانش کوانتومی پررنگ تر می شود
رایانش کوانتومی در مدیریت کووید ۱۹ کمک حال بوده است. به صورت دقیق تر این فناوری به مدیریت گسترش بیماری، جستجو برای واکسن های احتمالی و درمان های مختلف کمک کرده است. افراد به تدریج قدرت رایانش کوانتومی را درک می کنند و احتمالاً در آینده شاهد استفاده بیشتر از آن در صنایع مختلف خواهند بود.


منبع:

1400/01/07
14:44:17
0.0 / 5
1124
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اپراتور , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers