امپراطوری مایكروسافت بزرگتر شد

امپراطوری مایكروسافت بزرگتر شد

به گزارش مهندس وب مایکروسافت در یک سال قبل که رگولاتورهای ضد انحصارطلبی آمریکا رقیبان این شرکت را زیر ذره بین قرار داده اند، از فرصت بهره برده و به مذاکره برای خرید شمار زیادی شرکتهای فناوری پرداخته است.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، دولت آمریکا دو سال پیش شکایت ضد انحصارطلبی ضد مایکروسافت به علت سوءاستفاده از قدرت بازار تنظیم کرد. حالا مایکروسافت سرگرم ساخت امپراطوری خود است چونکه رگولاتوری این کشور به رقیبان بزرگ این غول نرم افزاری زوم کرده است.

مایکروسافت روز دوشنبه اعلام نمود شرکت نیوآنس کامیونیکیشنز را به ارزش ۱۶ میلیارد دلار خریداری نموده است. با این قرارداد، مایکروسافت صاحب شرکتی شد که متخصص فناوری گفتار و نرم افزار هوش مصنوعی در ارتباط با آن است. نیوانس در بخش مراقبتهای سلامتی حضور دارد و نرم افزاری را برای دیجیتالی کردن مکالمات ویزیت پزشک و تسهیل مستندات کلینیکی فراهم می آورد.

این خرید حدود یک ماه بعد از نهایی شدن قرارداد ۷.۶ میلیارد دلاری خرید زِنی مکس که شرکت مادر ناشر بازی ویدیویی Bethesda است، صورت گرفت. چنین خریدی به نفع ایکس باکس مایکروسافت با عنایت به رشد رقابت در عرصه بازی ویدیویی است. مایکروسافت همینطور سرگرم مذاکره برای خرید ۱۰ میلیارد دلاری دیسکورد بوده که پلت فرم چت صوتی، متنی و ویدیویی برای بازیهاست. به قول یک منبع آگاه، این مذاکرات همزمان با مذاکرات خرید نیوآنس انجام گرفته که در دسامبر شروع شد.

مذاکرات خرید مایکروسافت در این نقطه متوقف نشده است. این شرکت سال قبل در قراردادی که بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار ارزش داشت، داراییهای تیک تاک در آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند را خریداری کرد. بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، مایکروسافت همینطور با پینترست تماس گرفته تا علاقه این شرکت برای فروش را محک بزند. پینترست سرمایه بازاری به ارزش بیشتر از ۵۱ میلیارد دلار دارد.

کمتر از سه سال پیش مایکروسافت ۷.۵ میلیارد دلار برای خرید GitHub پرداخت کرد و کمتر از پنج سال پیش، مایکروسافت بیشتر از ۲۶ میلیارد دلار برای خرید شبکه اجتماعی حرفه ای لینکدین پرداخت کرد.

هزینه دهها میلیارد دلاری برای خرید، کاملا با استراتژی سایر ابرغولهای فناوری جهان شامل اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک متفاوت می باشد. این حرکت در حالی روی می دهد که دموکراتهای کنگره و سازمانهای دولتی نظیر وزارت دادگستری آمریکا و کمیسیون تجارت فدرال شرکتهای اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک را جهت بررسی این که آیا از قدرت بازارشان سوءاستفاده کرده اند، زیر ذره بین برده اند و به دنبال منحل کردن خریدهای بزرگی هستند که این شرکتها پیش از این انجام داده اند.

بجز مایکروسافت، آمازون تنها شرکت در بین پنج غول فناوری بوده که بیشتر از پنج میلیارد دلار در پنج سال قبل برای خرید کسب و کارهای دیگر هزینه کرده و شرکت فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی هول فودز را در سال ۲۰۱۷ به مبلغ بیشتر از ۱۳ میلیارد دلار خریداری کرد.

در مقابل، نیوآنس چهارمین خرید بزرگ مایکروسافت است.

یک منبع مطلع در اینباره اظهار داشت: شرکتهای اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک به خوبی آگاه هستند که زیر ذره بین رگولاتوری قرار دارند و همگی در مورد خریدهای بزرگ محتاطانه عمل می کنند. یک خرید بزرگ توسط هر کدام از این شرکتها بطور قطع توجه سیاسی را جلب خواهد نمود بخصوص که سرمایه بازار این شرکتها در دوران پاندمی رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. یک معامله خرید و ادغام بزرگ امکان دارد اقدامات بیشتری را ضد این شرکتها به دنبال داشته باشد و آنها را وادار کند داراییهای خویش را واگذار کنند.

بر اساس گزارش شبکه CNBC، اما مایکروسافت از چنین سطح مشابهی از تفحص اجتناب کرده است. وضعیت مذکور سبب شده رقابت برای خرید حذف شود و مایکروسافت تنها خریدار بزرگ بماند. جایگاهی که تا پنج سال پیش نمی توانست داشته باشد.

رویترز روز سه شنبه گزارش داد جاش هاولی، سناتور جمهوریخواه آمریکایی لایحه ای را معرفی کرده است که تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیشتر از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پنج شرکت فناوری بزرگ آمریکایی در چنین گروهی قرار می گیرد. لایحه جدید این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیسبوک ممنوع خواهد نمود.

منبع:

1400/01/25
11:58:06
0.0 / 5
1134
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers