مركز ماهر اعلام كرد؛

آمار آلودگی سایبری یك سال گذشته در كشور

آمار آلودگی سایبری یك سال گذشته در كشور

سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای کامپیوتری آمار آلودگی یکسال اخیر کشور را اعلام نمود. طبق این گزارش بیشتر از ۱۲۸ میلیون بات و ۷۶ میلیون IP صدمه پذیر در سال ۹۹ شناسایی شد.


به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، بررسی سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای کامپیوتری (مرکز) که بر اساس یافته های مرکز تخصصی آپای دانشگاه صنعتی اصفهان به دست آمده نشان داده است که بیشتر از ۲۰۰ میلیون آلودگی در یک سال گذشته در شبکه سایبری کشور شناسایی شده است. این میزان آلودگی از مجموع تعداد بات های گزارش شده و هم آدرس های IP صدمه پذیر به دست آمده است. مرکز ماهر نمودار تعداد IPهای کشور که برای آنها گزارش آلودگی در ۱۲ ماه اخیر ثبت شده را منتشر نموده است. بات نت (Botnet) شبکه ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیتهای مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است.
این نمودار تعداد بات های گزارش شده در یک سال گذشته در کشور را نشان داده است که بر مبنای آن در آذرماه بیشترین گزارش آلودگی از نوع بات و در شهریورماه هم کمترین گزارش اعلام شده است. بررسی ها نشان داده است که در مجموع بیشتر از ۱۲۸ میلیون آلودگی از بات در فضای سایبری کشور در سال ۹۹ شناسایی شده است. در همین حال مشاهده صدمه پذیری (Vulnerability) در آدرس IP به مفهوم ضعف در روش های امنیتی سیستم، کنترل های داخلی یا پیاده سازی است که می تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.
در این نمودار منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان داده است که برای آنها حداقل یک مورد گزارش صدمه پذیری ثبت شده و منحنی total مجموع کل صدمه پذیری های این IP ها را نمایش می دهد. این گزارش نشان داده است که در مجموع طی یکسال گذشته بیشتر از ۷۶ میلیون آدرس IP صدمه پذیر در کشور شناسایی شده است. بر این اساس در تیرماه ۹۹ بیشترین میزان شناسایی آدرس اینترنتی صدمه پذیر و در دیماه پایین ترین میزان آدرس IP به ثبت رسیده است. مرکز ماهر در مورد فروردین ماه سال ۱۴۰۰ هم گزارش میزان آلودگی سایبری کشور را منتشر نموده که بر اساس آن در مجموع ۴ میلیون و ۷۸۴ گزارش از صدمه پذیری IP و شناسایی بات در یک ماه به ثبت رسیده است.


منبع:

1400/01/25
21:55:10
0.0 / 5
1333
تگهای خبر: اینترنت , سایبر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers