جلسه شركتهای ICT كنیا با اتحادیه صادركنندگان صنعت مخابرات ایران

جلسه شركتهای ICT كنیا با اتحادیه صادركنندگان صنعت مخابرات ایران

به گزارش مهندس وب به دنبال افتتاح پایگاه صادراتی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در پایتخت کنیا، اولین نشست مجازی شرکتهای کنیایی فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور سفیر ایران در کنیا با شرکتهای ایرانی برگزار گردید.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، پس از برگزاری چندین جلسه مجازی با حضور دکتر داوود ادیب و فریبرز نژادادگر _رئیس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران با دکتر جعفر برمکی (سفیر ایران در کنیا) و هماهنگی های به عمل آمده و بحث و بررسی پیرامون فعالیت شرکتهای این صنعت در بازار کشورهای آفریقایی (کنیا) اولین نشست مجازی با همت و تلاش سفارت ایران در کنیا، سفیر محترم کشورمان در آن کشور و اتاق بازرگانی کنیا، با حضور شرکتهای صنعت ICTکنیایی و ایرانی برگزار شد.
طبق اعلام روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، در این نشست ابتدا در ارتباط با فعالیت و خدمات اتحادیه و شرکتهای عضو آن توضیحاتی توسط محمدحسین خلج، دبیر کمیسیون صادرات اتحادیه عرضه شد و بعد از آن شرکتهای ایرانی حاضر در جلسه به بیان خدمات و فعالیت مجموعه های خود پرداختند و شرکتهای کنیایی هم شرح کوتاهی از فعالیتهای خود عرضه کرده و در عین حال پرسش و پاسخی هم در این نشست صورت گرفت.
یکی از سوالات شرکتهای کنیایی دررابطه با حمایت های دولت ایران از صنعت ICT و پروژه های در رابطه با آن در بازارهای بین المللی بود که محمد اخوان، معاون فنی یکی از شرکتهای عضو اصلی کمیسیون صادرات اتحادیه به بیان توضیحاتی در این حوزه پرداخت و به حمایت مجموعه های مرتبط و مختلف همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره نمود.
اما دکتر جعفر برمکی_ سفیر جمهوری اسلامی ایران درکنیا که مدیریت جلسه را هم به عهده داشت، اظهار داشت: باتوجه به اینکه کنیا تأمین کننده نیاز کشورهای همسایه است، لزوم حضور شرکتهای ایرانی در حوزه ICT را دوچندان می کند.
وی اظهار نمود: با ایجاد پایگاه صادراتی اتحادیه صنعت مخابرات ایران درکنیا و با عنایت به ارتباطاتی که با مقامات کشور کنیا و همینطور ارتباطی که با شبکه ای از فعالان اقتصادی دارم این امکان فراهم آمده است تا بتدریج ضمن عرضه ظرفیتهای کشور، اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات و به طور کلی صنعتICT به طرفهای کنیایی معرفی شوند.
وی اظهار داشت: من به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا تصمیم دارم خیلی از جلسات خود با مقامات کشور کنیا در حوزه اقتصادی را در مرکز نوآوری فناوری ایران در نایروبی برگزار کنم تا فرصتی فراهم آید که به طور مستقیم به معرفی این مرکز و خدمات و محصولاتی که عرضه می نماید، بپردازم. علاوه بر آن، خیلی از رویدادهای در رابطه با سفارت در حوزه های مختلف می تواند در این مرکز برگزار شده تا بتواند به معرفی هرچه بیشتر مرکز منجر شود.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا بیان نمود: بدیهی است حوزه ICT بعنوان صنعتی به سرعت در حال رشد می تواند از این فضا برای دسترسی به بازار کنیا در درجه اول و در مرحله بعد به بازار کشورهای شرق آفریقا شامل ( تانزانیا، سودان جنوبی، اوگاندا، رواندا و بروندی) و در مقیاس بزرگتر به بازار مشترک جنوب شرق و شرق آفریقا تحت عنوان کومسا متشکل از ۲۲ کشور آفریقایی (از شمال آفریقای جنوبی تا تونس در شمال) دسترسی داشته باشد. علاوه بر آن، با راه اندازی منطقه آزاد تجارت درون قاره ای آفریقا از آغاز سال ۲۰۲۱، دسترسی سهل تر به بازارهای کل قاره فراهم خواهد آمد.
وی ضمن اشاره به اینکه در آینده ای نه چندان دور، ۶۰ درصد تجارت دنیا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام خواهد گرفت اظهار داشت:
حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به سرعت در حال رشد است و در آینده ای نه چندان دور انتظار می رود که بیشتر از ۶۰ درصد تجارت جهانی در این عرصه انجام گیرد.
برمکی افزود: کنیا بعنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه ارتباطات، نیازهای گوناگونی دارد که توانمندیهای کشورمان می تواند ضمن رفع این نیازها، به آنها در کسب درآمد بیشتر و ایجاد اشتغال کمک کرده و در عین حال صادرات غیرنفتی کشورمان هم از این طریق افزایش یابد. برای مثال، بیشتر از ۸۰ درصد مردم کنیا به شبکه موبایل دسترسی دارند که از این میزان، بیشتر از ۹۰ درصد آنها به اینترنت موبایل دسترسی دارند، این بدین معناست که بازار بزرگی در این عرصه وجود دارد که باید از آن بهره برداری نمود.
وی در عین حال تصریح کرد: کنیا علاوه بر بازار خود، بدلیل زیرساختهای مناسبی که در اختیار دارد، تأمین کننده نیاز کشورهای همسایه هم می باشد که لزوم حضور شرکتهای ایرانی در حوزه ارتباطات و اطلاعات را دوچندان می کند.
سفیر ایران در کنیا همینطور اظهار نمود: خانه نوآوری و فناوری ایران (I-HIT) که در ساختمان قدیم سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا مستقر شده است، با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان کشورمان تاسیس شد، مضاف بر آن، این پایگاه با استقرار حوزه های مختلف دانش بنیان می تواند با عرضه محصولات متنوع، سبدی از کالاها و خدمات مورد نیاز بازار این کشور را تأمین نماید.
وی در عین حال بیان نمود: دربسیاری از موارد با تقاضاهایی برای محصولات کشورمان روبرو می باشیم در صورتی که امکان به نمایش گذاشتن آنها و عرضه مشخصات تخصصی وجود ندارد و بدیهی است که کارشناسان سفارتخانه ها دارای ظرفیت لازم برای عرضه توضیحات تخصصی و فنی در باره محصولات کشورمان نیستند، ازاین رو لزوم دارد تا با حضور متخصصان کشورمان در این نوع مراکز، اطلاعات مورد نیاز در اختیار متقاضیان قرار گیرد. در نتیجه وجود چنین پایگاههایی علاوه بر عرضه مجموعه ای از محصولات در حوزه های مختلف و به صورت یکجا، این امکان را فراهم می آورد تا مجموعه ای از متخصصان را هم گردهم آورده و با همفکری و همکاری با یکدیگر بتوانند مجموعه ای از نیازهای کشور میزبان را تأمین کنند.
طبق اعلام، روز ۸ بهمن سال گذشته( ۱۳۹۹)، همزمان با آغاز به کار مرکز نوآوری فناوری ایران و مصادف با برگزاری دومین نشست تجاری – فناوری شرکتهای دانش بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران هم با حضور اعضای کمیسیون صادرات اتحادیه افتتاح و افتتاح شد. این دفتر مقرر است بعنوان پایگاه دائمی ایران در کنیا برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی در حوزه ICT به بازار شرق آفریقا فعالیت کند.
کشورهای آفریقایی بازارهای بالقوه ایران برای صادرات فناوری و محصولات هستند که می بایست با محوریت تشکل های صنفی بر نحوه ورود به این بازار و کنترل کیفیت محصول و خدمات ارزیابی و نظارت مستمر انجام پذیرد.
دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پبمانکاران صنعت مخابرات ایران در کنیا که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا به راه افتاده است بعنوان اولین پایگاه دائمی این اتحادیه، صادرات محصول و خدمات فنی مهندسی را به آفریقا گسترش و توسعه می دهد تا بعنوان پایگاهی برای خلق ایده های نوآورانه، تجاری سازی این ایده ها و بستر صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکتهای عضو اتحادیه صادرکنندگان مخابرات و سندیکای صنعت مخابرات ایران و به صورت کل صنعت کشور ICT در بازار شرق آفریقا نقش آفرینی کند.
به گزارش روابط عمومی اتحادیه، شرکتهای عضو اتحادیه که علاقمند به فعالیت و سرمایه گذاری در بازارکنیا بوده و تمایل دارند از راه دفتر و پایگاه صادراتی اتحادیه که از بهمن ماه سال قبل به صورت مستقل در مرکز نوآوری فناوری ایران راه اندازی شده همکاری و مشارکت کنند می توانند با دفتر اتحادیه تماس گرفته و آمادگی خویش را اعلام کنند ؛ بدیهی است هر گونه اقدامی در بازار کنیا با مدیریت متمرکز این دفتر و نظارت اتحادیه صورت خواهد گرفت.
منبع:

1400/01/31
19:22:00
0.0 / 5
1030
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers