راه اندازی ابررایانه سیمرغ امروز رسما

راه اندازی ابررایانه سیمرغ امروز رسما

مهندس وب: ابررایانه سیمرغ با ظرفیت یک میلیارد عملیات ممیز شناور 64 بیتی در ثانیه امروز در دانشگاه امیرکبیر افتتاح و رونمایی گردید.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا امروز طی مراسمی با حضور مسئولان معاونت علمی ریاست جمهوری و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پروژه ابر کامپیوتر سیمرغ با ظرفیت ۵۰۰ ترافلاپس در روز کار خودرا شروع کرد.
ظرفیت پردازشی این ابر کامپیوتر تا ۵ پتافلاپس با بهره گیری از زیر ساخت های فعلی و تا ۱۰ پتافلاپس در فازهای بعدی قابل افزایش است.
این پروژه در فضایی به مساحت تقریبی ۲۵۰ متر مربع با قابلیت گسترش به ۴۰۰ متر مربع اجرائی شده است.
این ابر کامپیوتر با ظرفیت ۴۲ رک قابل گسترش به ظرفیت ۸۴ رک برمبنای سطح سوم استاندارد TIA_۹۴۲ تولید شده است و می تواند از توان پردازشی ۵ پتافلاپس پشتیبانی کند.
سیمرغ برمبنای فناوری فضای مجازی و رایانش ابری طراحی شده است. مجازی سازی موجب افزایش راندمان از منابع موجود و انعطاف پذیری در ارائه خدمات متنوع شده و همین طور امنیت داده ها را دو چندان خواهدنمود.
از قابلیت های ابر کامپیوتر سیمرغ می توان در کاربردهای نوین نظیر هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیا، بازی سازی و پویا نمایی، شبیه سازی های علمی، هواشناسی و تحلیل داده های ژنتیک بهره برد.
منبع:

1400/02/26
21:00:00
0.0 / 5
1366
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers