تمدید توقف استفاده پلیس از نرم افزار تشخیص چهره آمازون

تمدید توقف استفاده پلیس از نرم افزار تشخیص چهره آمازون

مهندس وب: شرکت آمازون تعلیق قانونی استفاده پلیس از نرم افزار تشخیص چهره این شرکت را که سال قبل اعلام نموده بود، به مدت نامعلوم تمدید کرد.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، آمازون استفاده از نرم افزار تشخیص چهره خودرا به مدت یک سال از شروع ژوئن سال ۲۰۲۰ متوقف کرده بود. این تصمیم در اوج اعتراضات گسترده در سراسر آمریکا مقابل خشونت پلیس در مقابل افراد رنگین پوست بعد از قتل جورج فلوید، سیاه پوست تحت بازداشت پلیس در مینه سوتا گرفته شد.

مدافعان حقوق مدنی مدتها هشدار داده اند تطبیق نادرست چهره از طرف ماموران قانون ممکنست به دستگیریهای اشتباه و همین طور از دست رفتن حریم خصوصی و سرکوب آزادی بیان منجر شود.

تمدید تعلیق قانونی استفاده از نرم افزار آمازون نشان میدهد تشخیص چهره تا چه حد موضوع حساسی برای شرکتهای بزرگ مانده است. آمازون که بزرگترین فروشنده آنلاین جهان است، درباره دلیل تصمیم خود هیچ توضیحی نداد. این شرکت سال قبل اعلام نموده بود امیدوار است کنگره مقرراتی را اعلام نماید که استفاده اخلاقی از این فنآوری را تضمین می نماید با این وجود چنین قانونی هنوز تحقق نیافته است.

آمازون ماه جاری با درخواست فعالان برای دائمی کردن تعلیق قانونی استفاده از نرم افزارش روبرو شد. یکی از مدیران اتحادیه آزادیهای مدنی آمریکا با ابراز پشتیبانی از اقدام آمازون، از دولتهای فدرال و ایالتی خواست استفاده از نرم افزار تشخیص چهره توسط ماموران پلیس را ممنوع کنند.

آمازون تشخیص چهره را با نرم افزار Rekognition فراهم می آورد. این نرم افزار در سال ۲۰۱۶ از طرف آمازون وب سرویس ارائه شد و قادر به شناسایی اشیا در تصاویر و ویدیو است. پلیس از این فنآوری برای یافتن مظنونین در تحقیقات جنایی بوسیله تطبیق تصاویر دوربینهای نظارتی با پایگاه داده تصاویر مجرمان استفاده می نماید. مشتریانی که از این برنامه برای یافتن قربانیان قاچاق انسان استفاده می نمایند، همچنان می توانند به قابلیتهای تشخیص چهره آن دسترسی داشته باشند.

منتقدان گوشزد کرده اند تحقیقات پروژه ای به نام "سایه های جنسیتی" نشان داده که نرم افزار آمازون جنسیت افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند را به سختی تشخیص می دهد اما آمازون به این یافته ها اعتراض کرده است.

به دلیل موقعیت برتر آمازون و دفاع قبلی از تشخیص چهره، تعلیق قانونی استفاده از این فنآوری توسط آمازون اهمیت قابل توجهی دارد. مایکروسافت مدتی کوتاهی بعد از تصمیم سال قبل آمازون اعلام نمود که قبل از فروش نرم افزار تشخیص چهره خود به پلیس، منتظر مقررات فدرال آمریکا خواهد ماند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت دارویی زنجیره ای "رایت اید کورپ" یک ماه بعد از تصمیم آمازون، استفاده از این فنآوری را در فروشگاههایش متوقف کرد.

منبع:

1400/02/29
19:50:56
0.0 / 5
1149
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers