معاون مركز رشد پارك فناوری تهران به مهندس وب خبر داد

راه اندازی آزمایشگاه اینترنت اشیاء در ناحیه نوآوری IOT

راه اندازی آزمایشگاه اینترنت اشیاء در ناحیه نوآوری IOT

به گزارش مهندس وب معاون مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از راه اندازی آزمایشگاه اینترنت اشیاء به کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت همراه اول در ناحیه اینترنت اشیاء پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آگاهی داد و اظهار داشت: در این آزمایشگاه دغدغه فنی برای کسانی که قصد کار بر روی اینترنت اشیاء را دارند، از میان می رود.


مهندس میثم یوسفی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه آزمایشگاه یک نمونه موردی موفق از ارتباط صنعت(همراه اول)، دانشگاه و دولت(معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) است، اظهار نمود: بدین ترتیب در پارک علم و فناوری در کنار هم جمع شدیم تا بتوانیم دغدغه فنی کسانی را که بر روی کسب و کارهای اینترنت اشیاء کار می کنند، رفع نماییم.
وی با اشاره به اینکه واژه صحیح اینترنت اشیاء اینترنت چیزهاست، اضافه کرد: این به مفهوم اتصال هر چیزی به اینترنت است، شامل انسان، حیوان، اشیاء، گل و گیاه و... که با هدف راندمان بیشتر انجام می شود.
معاون مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با این ارتباط و کنترل ازراه دور می توان دیتاهایی جمع آوری و به دانش و اطلاعات تبدیل گردد، اظهار داشت: از موارد کاربرد اینترنت اشیاء استفاده از آن در منازل هوشمند است که می توان توسط آن دمای منزل را کنترل کردT بعنوان مثال می توان قبل از رسیدن به منزل وسیله سرمایشی را روشن کرد تا در بدو ورود با دمای متعادل تری مواجه باشیم که این بمراتب بهتر از موردی است که وسیله سرمایشی را با دور تند در لحظه ورود روشن کرد، چونکه انرژی بسیاری تلف می شود.
یوسفی با اشاره به کاربرد اینترنت اشیاء در حوزه حمل و نقل برای پایش و کنترل خودرو، اضافه کرد: همین طور به کمک این فناوری و حسگرهای کار گذاشته شده می توان به ایرادات خودرو قبل از حاد شدن مشکل پی برد، در حوزه کشاورزی هم می توان به کمک سنسورهایی در خاک میزان رطوبت و مواد مغذی و معدنی خاک را اندازه گرفت.
وی با اشاره به اینکه پرداختن و استفاده از فناوری اینترنت در ایران با تأخیری نسبت به جهان شروع شده است، افزود: اما در حوزه اینترنت اشیاء تأخیر چندانی نداریم و هم زمان با مطرح شدن آن در دنیا انجمن ها و نهادهایی در دنیا شکل گرفت که ما نیز در ایران با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در این زمینه کارهایی را به همراه فرهنگ سازی آغازکردیم.
معاون مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه پیشرفت در حوزه اینترنت اشیاء در ایران در کاربردهای مختلف متفاوت می باشد، اشاره کرد: بعنوان مثال در منازل هوشمند خوب عمل کردیم و شرکتها و حوزه های فعالی در این زمینه داریم که حرفی برای گفتن دارند و می توانند با نمونه های جهانی رقابت کنند، اما در مقابل در حوزه انرژی هوشمند بطور شایسته عمل نکردیم.
مهندس یوسفی اشاره کرد: در دانشگاه تهران که دانشگاه جامعی از همه رشته هاست، در دانشکده فنی و برق به خصوص در حوزه IOT کارهایی انجام شده است.
وی IoT Arena را از دستاوردهای دانشگاه تهران در حوزه اینترنت اشیاء برشمرد و اضافه کرد: ناحیه نوآوری به لحاظ جغرافیایی منطقه ای در سمت کارگر شمالی است، ما بعد از بررسی به این نتیجه رسیدیم که برای توسعه فناوری IOT باید رویکرد منطقه ای داشته باشیم؛ از یک ناحیه این فناوری و تکنولوژی بروز و ظهور پیدا کند تا به دیگر مناطق(تهران و کشور) تسری یابد.
معاون مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه نمی توان فناوری IOT را به یک باره در کشور اجرا کرد، اضافه کرد: بدین جهت می کوشیم منطقه نوآوری دانشگاه تهران را مجهز و این فناوری را بصورت پایلوت اجرا نماییم تا در یک محیط امن فناوری بروز و ظهور پیدا کند، سپس در مقیاس وسیع تر گسترش یابد.
مهندس یوسفی اظهار داشت: در IoT Arena که معنای لغوی آن عرصه اینترنت اشیاء است، این فناوری شکل می گیرد؛ اکنون هم امکانات و قابلیت اتصال هایی (Conectivity) برای آن فراهم گشته است و حتی درحال برگزاری رویدادهای تدریجی هستیم، از طرفی در این ناحیه تلنت هایی از دانشگاه تهران که در حوزه اینترنت اشیاء فعال می باشند و حدود ۳۰ تا ۴۰ شرکت مرتبط و یا مستقیماً در رابطه با اینترنت اشیاء حضور دارند.

منبع:

1400/03/08
11:35:43
0.0 / 5
1154
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers