ایران در بین ۷ كشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز

ایران در بین ۷ كشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز

مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتالی در توانیر اظهار داشت: به علت تعرفه های تخفیفی، ایران جزو هفت کشوری است که بیشترین میزان استخراج رمز ارز جهان در آن صورت می گیرد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، محمد خدادادی بهلولی اظهار نمود: هم اکنون چین، روسیه، آمریکا، قزاقستان، کانادا، ایسلند و ایران هفت کشوری هستند که بیشترین میزان استخراج رمز ارز در آنها صورت می گیرد.
به قول خدادادی، عامل اصلی شیوع پدیده استخراج غیر مجاز ارزهای دیجیتالی در ایران، وجود تعرفه های مخفف حامل های انرژی و بسیار ناچیز در مقایسه با قیمت های جهانی است.
مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتالی ضمن اشاره به این که تابحال ۳۶۴۶ مرکز غیر مجاز استخراج رمز ارز با ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر شناسایی و جمع آوری شده است، تصریح کرد: توان مصرف برق این تعداد مرکز غیر مجاز رمز ارز، بیشتر از ۵۷۰ مگاوات بود.
وی افزود: برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات راه اندازی می شد.
خدادادی با بیان اینکه ماینر، دستگاه تولیدکننده رمز ارز است، در مورد دلیل مصرف زیاد برق توسط این دستگاه ها اظهار داشت: رمز ارز نوعی دارایی دیجیتال است که به صورت غیرمتمرکز تولید و نگهداری می شود و برای استخراج ارزهای دیجیتالی باید محاسبات ریاضی پیچیده ای توسط کامپیوتر به صورت مستمر صورت گیرد که مستلزم مصرف برق زیادی است.
طبق اعلام وزارت نیرو، وی خاطرنشان کرد: استخراج یک بیتکوین به بیشتر از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه روز است.
خدادادی همینطور با مقایسه میزان مصرف یک ماینر با سایر وسایل خانگی اظهار داشت: مصرف برق یک ماینر ۲ تا ۳ کیلوواتی به میزان ۳۵ پنکه یا ۱۵ یخچال فریزر است.
خدادادی در عین حال اضافه کرد: ماینری با این مشخصات همینطور به اندازه ۵ کولر آبی یا یک کولر گازی برق مصرف می کند.
وی ضمن اشاره به اینکه شناسایی مراکز غیر مجاز نیازمند همکاری مردم است، تصریح کرد: مردم می توانند اطلاعات خویش را در باره استفاده غیر مجاز از برق برای استخراج رمز ارز را در سامانه سمات به آدرس www.tavanir.org.ir/samaat ثبت کنند تا رسیدگی شود.
مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتالی با بیان اینکه گزارش دهندگان، پاداش هایی تا سقف ۲۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد، تصریح کرد: اطلاعات هموطنانی که گزارش مراکز استخراج غیر مجاز رمز ارز را در این سامانه ثبت می کنند، کاملا محرمانه باقی خواهد ماند.1400/04/13
12:09:51
0.0 / 5
1035
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers