مسئول كمیته فضای مجازی كمیسیون فرهنگی مجلس:

دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست

دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست

به گزارش مهندس وب نماینده موافق طرح صیانت از کاربران فضای مجازی در دفاع از این طرح اظهار داشت: دفتری هم در ایران تأسیس نشود از مسدودسازی خبری نیست.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، سیّدعلی یزدی خواه نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات و از حامیان طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در سیصد و هشتاد و دومین نشست کارشناسی جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی و مرکز مطالعات راهبردی ژرفا که در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، درباب محتوای این طرح توضیح داد.
وی عنوان کرد: حدود سه دهه است که برای مدیریت اینترنت در کشور تدبیری اتخاذ نکردیم، امکاناتی وارد کشور شده است که قوانین مقتضی برای مدیریت آن تا حالا پیش بینی نشده بود تا جایی که رهبر انقلاب به صراحت در نوروز ۱۴۰۰ از ولنگاری این فضا انتقاد کردند و مسئولان کشور را خطاب قرار دادند که این رها بودن افتخاری ندارد.
مسئول کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: البته فضای رسانه ای کشور به سمتی رفت که عده ای تصور کردند که مجلس یازدهم می خواهد تا زندگی مردم را مختل کند و دسترسی آنها به اینترنت را تقلیل دهد! لازم است تا بار دیگر به صراحت عرض کنم، مجلس از این طرح قصد مسدود سازی پلتفرمی را ندارد، این طرح فقط به دنبال ساماندهی فضای مجازی است که در تمام کشورهای جهان اجرا می شود.
یزدی خواه اظهار داشت: امروز جغرافیایی جدیدی در جهان برای کشورها تحت عنوان مرزهای مجازی تعریف شده است بدین سبب همانطور که حضور در حدود سیاسی کشور احتیاج به مجوز دارد، باید بپذیریم که میهمانان خارجی نیز برای حضور در مرز فیزیکی کشور باید قوانین ایران را بپذیرند و به حاکمیت کشور احترام بگذارند.
تصویب بررسی این طرح در کمیسیون ویژه به مفهوم ارجاع به کمیسیون فرهنگی نیست
مسئول کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: متأسفانه بعد از تصویب این طرح در کمیسیون برخی رسانه ها وانمود کردند که مصوبه صحن علنی مجلس شورای اسلامی به مفهوم تنفیذ اختیار کامل مجلس به کمیسیون فرهنگی بود! خیر، واقعیت این است که برمبنای اصل ۸۵ که قرار شد این طرح در قالب آن بررسی شود، کمیسیونی مشترک از اعضای همه کمیسیون دخیل در فضای مجازی مانند صنایع، امنیت ملی و فرهنگی تشکیل خواهد شد تا محتوای طرح مذکور با حضور کارشناسان و صاحب نظران این حوزه از طیف های مختلف بررسی شود.
ارجاع طرح مذکور به کمیسیون تخصصی به جهت تصویب غیرشفاف طرح نیست
یزدی خواه اشاره کرد: عده ای تلاش می کنند که مردم را مرعوب سازند و این انگاره را برای آنها تداعی کنند که مجلس می خواهد این طرح را در کمیسیون تخصصی و بصورت غیر شفاف تصویب کند تا پاسخگوی افکار عمومی نباشد! پاسخ ما این است که اگر این ادعا واقعیت دارد، دلیل انتشار عمومی پیش نویس طرح در فضای مجازی چیست؟! مجلس بطور قطع از نظر کارشناسان و صاحبنظران در تدوین نسخه نهایی طرح «حمایت از حقوق کاربران» استفاده خواهدنمود.
وی اضافه کرد: ضرورت ارجاع این طرح به کمیسیون مشترک لزوم ساماندهی فضای مجازی است اما این به مفهوم تصویب غیر شفاف «قانون پشتیبانی از حقوق کاربران» نیست، مجلس در گذشته نیز سابقه برگزاری جلسات کمیسیون ها در حضور رسانه ها را دارد بدین سبب اعلام می نماییم آماده هستیم تا جهت تنویر افکار عمومی رسانه ها مذاکرات کمیسیون را پوشش دهند و موضوع محرمانه ای با مردم نداریم.
یزدی خواه افزود: نکته دیگر انباشت طرح ها و لوایح گوناگون و مهمی است که مجلس در زمینه معیشت، صنعت و معدن، انرژی و … باید به آنها بپردازد و در عمل بررسی طرحی مانند «حمایت از حقوق کاربران» با ۳۷ ماده مجلس را در رسیدگی به امور معیشتی مردم با مشکل مواجه خواهدنمود. همین طور برمبنای قوانین داخلی مجلس اگر طرحی در صحن علنی بررسی شود، امکان حضور کارشناسان و صاحبنظران در جلسات فراهم نیست، در صورتیکه این مهم برای تقویت مبانی طرح مذکور ضروری به نظر می آید بدین سبب از نمایندگان تقاضا کردیم که طرح پشتیبانی از حقوق کاربران به کمیسیون مشترک ارجاع شود که برمبنای رأی آنها، درخواست ما پذیرفته شد.
طرح پشتیبانی از حقوق کاربران به دنبال مسدودسازی و فیلترینگ نیست
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم تاکید کرد: به صراحت عرض می کنم هدف از این طرح مسدودسازی شبکه های اجتماعی و پیامرسان های خارجی نیست. برمبنای پیش نویس قانون پشتیبانی از حقوق کاربران شبکه های اجتماعی و پیامرسان های خارجی که تمایل به فعالیت در کشور دارند، می توانند با تأسیس نمایندگی و رعایت قوانین کشور در ایران فعالیت کنند، این مساله شامل همه پلت فرم های خارجی می شود. هدف ما تقویت سامانه های بومی و شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات است، مسدودسازی ارتباطی با طرح مجلس ندارد به نظر کدام صاحب نظر و کارشناس تقویت پلت فرم های داخلی اشتباه است؟
وی تصریح کرد: مجلس می خواهد سیاست های تشویقی برای خدمات بومی در نظر گیرد، خدماتی مانند اختصاص درگاه پرداخت تحت وب، اعطای تسهیلات ارزان بانکی و پهنای باند بیشتر در اختیار خدمات داخلی قرار خواهد گرفت اما این به مفهوم مسدودسازی خدمات خارجی نیست.
دولت موظف است از راه اندازی پلت فرم های ملی جهت رفع نیاز مردم حمایت کند
این نماینده مجلس بیان کرد: پس از تصویب این طرح به بخش خصوص ۱۰ ماه فرصت داده می شود تا پلتفرمی طراحی نمایند که رافع نیازهای مردم ایران باشد و از هر لحاظ بتواند با نمونه های خارجی رقابت کند اگر موفق نشدند وزارت ارتباطات موظف خواهد بود طی ۸ ماه چنین پلتفرمی را طراحی کند و باز هم اگر توفیقی حاصل نشد، این ماموریت به سازمان برنامه و بودجه کشور سپرده خواهد شد تا اجرای پروژه مذکور را توسط پیمانکاری حقیقی یا حقوقی که صلاحیت لازم را دارد پیگیری کند. نکته حائز اهمیت این است که در طول مدت تا زمانی که سامانه های بومی با قابلیتی مشابه نمونه های خارجی راه اندازی نشود، فرصت ۴ ماهه تأسیس دفتر شروع نخواهد شد.
اگر سامانه های غیر بومی پس از راه اندازی نمونه‌ی داخلی مقبول مردم در ایران دفتر تأسیس نکنند نیز مسدود نخواهند شد
یزدی خواه عنوان کرد: تصور نماییم که نمونه مشابه سامانه های خارجی در کشور افتتاح شد که اغلب مردم هم از عملکرد آن راضی بودند و سامانه های خارجی مبادرت به پذیرش قوانین ایران و تأسیس دفتر در کشور نکردند، در این صورت نیز مسدودسازی در دستور کار نخواهد بود و فقط خدمات رایگانی که این پلت فرم ها از بیت المال جمهوری اسلامی دریافت می کنند کاهش پیدا خواهدنمود.
وی اظهار داشت: البته این نکته را در نظر بگیرید که اگر ایران سامانه بومی کارآمدی داشته باشد که مردم از آن استقبال بطور طبیعی شرکت های خارجی از قانون کشور تمکین خواهند کرد اما اگر چنین اتفاقی هم نیافتد پس از طی همه مراحلی که اشاره کردم، مطابق مصوبات شورای عالی فضای مجازی خدمات دولت جمهوری اسلامی به آنها کاهش پیدا خواهدنمود اما مسدودسازی در کار نیست.
عمده کسب وکار مردم و خدمات پایه کاربردی در بسترهای ایرانی انجام می شود
وی اضافه کرد: آمارها حاکی از این واقعیت است که بخش اعظم کسب وکار مردم در فضای مجازی بوسیله پلت فرم های ایرانی مانند دیوار، اسنپ، دیجی کالا و … انجام می شود که این طرح علاوه بر این که اختلالی در عملکرد آنها ایجاد نخواهد کرد، رشد بیش از پیش خدمات آنها را نیز دنبال می کند
آئین نامه های فضای مجازی نباید در یک کمیسیون ۵ نفره از یک وزارتخانه تصویب شود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره کرد: حالا تصویب بخشنامه ها و ابلاغ دستورالعمل های در رابطه با فضای مجازی در اختیار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی است که اعضای آن منصوب وزیر ارتباطات هستند به زعم ما صحیح نیست که اختیار جغرافیای سایبری کشور به یک جمع پنج نفره که منصوب وزیر هستند، تنفیذ شود به حکم عقل ذی نفعان مختلف فضای مجازی باید در تصمیم گیری دخیل باشند که در این طرح به آن پرداخته شده است.
طرحی که برای اپراتورها بار مالی دارد، مطلوب آنها نیست
یزدی خواه تاکید کرد: متأسفانه برخی رسانه ها با بی اخلاقی تلاش کردند که هدف این طرح را انتفاع مالی اپراتورهای تلفن همراه نشان دهند! در صورتیکه اصلی ترین رکن این طرح «به رسمیت شناخته شدن حق مالکیت معنوی کاربران» است، برمبنای پیش نویس این طرح، مجلس مالکیت معنوی تولیدکنندگان محتوا را می پذیرد و اپراتورها موظف می شوند تا سهمی از درآمد فروش ترافیک را در اختیار تولید کننده محتوا قرار دهند، آیا واقعاً کاربری هست که محتوای فاخری تولید نماید و از کسب درآمد مجازی ناراضی باشد! البته این بند در صورت تصویب نهایی برای اپراتورهای تلفن همراه بار مالی خواهد داشت و بطور طبیعی مخالف آن خواهند بود بدین سبب مطرح شدن این مساله که این طرح به دنبال منتفع کردن اپراتورها است از اساس ادعای درستی نیست، ما تلاش داریم تا مانع از جریمه تولید کننده محتوا در فضای مجازی شویم.
وی اضافه کرد: هم اکنون کاربری که در فضای مجازی تولید محتوا می کند باید به اپراتورها جریمه بپردازد، در صورتیکه آنها از هربار دانلود این محتوا درآمد کسب می کند، مجلس می خواهد تا برای اولین بار در کشور با این طرح حقوق تضییع شده مردم را به آنها بازگرداند و افرادی که محتوا تولید می کنند برمبنای مصرف ترافیک آن، درآمد کسب کنند. بدین سبب طرح صیانت علاوه بر این که رانتی برای اپراتورها ندارد و مانع اشتغال مردم نیست، اشتغال زایی و کسب درآمد مردم از فضای مجازی را نیز تسهیل می کند.
این طرح مسیر طولانی تا تصویب دارد
نماینده مردم تهران اظهار داشت: این مصوبه مجلس فقط ارجاع این طرح به کمیسیون تخصصی بود و قانون پشتیبانی از حقوق کاربران مسیر طولانی جهت تصویب و اجرا در پیش دارد. البته به مردم اطمینان می دهیم که منافع آنها اولویت اصلی مجلس در قانون گذاری است و ساماندهی این فضا بیش از هر چیز سبب خواهد شد تا آنها اینترنتی امن، ارزان و باکیفیت در اختیار داشته باشند. همین طور در این راه از نقدهای عالمانه و دلسوزانه همه صاحب نظران و کارشناسان نیز استفاده خواهد شد و از مردم می خواهیم اخبار مجلس و این طرح را در مبادی رسمی دنبال کنند و به عملیات های رسانه ای که توسط کسانی که منافع آنها به خطر افتاده است، طراحی و اجرا می شود توجهی نکنند. اولویت نخست مردم کمک به معیشت و رفاه مردم و مانع زدایی از زندگی آنها است.


منبع:

1400/05/09
21:37:37
0.0 / 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers