راستی:

فضای مجازی شبیه مرزهای یک کشور است

فضای مجازی شبیه مرزهای یک کشور است

نماینده مردم شبستر در مجلس و از موافقان با بررسی طرح «سامان دهی فضای مجازی» در کمیسیون تخصصی می گوید: هیچ کشور پیشرفته ای را پیدا نمی کنید که اینترنتش مثل ما دست وزارت ارتباطات باشد. در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی اینترنت دست نظامیان است.


جعفر راستی در گفت و گو با ایسنا در مورد طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و سامان دهی پیامرسان های اجتماعی اظهار نمود: سامان دهی فضای مجازی الزام فوری برای جامعه ما است. فضای مجازی ایران رها شده است. تجربه کشورهای شرقی و غربی دنیا به ما می گوید که این کشورها به هیچ عنوان فضای مجازی رها نداشته اند. هیچ سازمانی متولی مسائل این حوزه نیست و کنترل و نظارتی وجود ندارد.
نماینده مردم شبستر در مجلس فضای مجازی را به «مرز سیاسی» تشبیه کرد و اظهار داشت: یک کشور با مرزهای واقعی چه می کند؟ ایجاد، حفظ، کنترل و نظارت می کند. اگر یک نفر از بیرون وارد مرزها شود، نیروهای آموزش دیده او را دنبال می کنند تا مبادا عملیات جاسوسی در کار باشد. فضای مجازی شبیه مسئله مرز است. امروزه خیلی از تعاملات بشری بوسیله فضای مجازی صورت می گیرد. با وجود این، چگونه به دنبال صیانت از حقوق این فضا نباشیم؟
راستی با اشاره به اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران و سامان دهی فضای مجازی به دنبال ایجاد و احقاق حقوق کاربران است، اظهار داشت: جامعه ایران باید در حوزه توجیه می شد که متأسفانه کم کاری هایی از جانب صدا و سیما و نمایندگان مجلس صورت گرفته است. ما موظفیم که به مردم بگوییم که طرح صیانت به دنبال محدود کردن رسانه های اجتماعی خارجی نیست.

«اینترنت آمریکا، دست نظامیان است»
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خطاب به دانشجویان و نسل جوان ایرانی تاکید کرد: این طرح به هیچ عنوان به دنبال محدود کردن اینترنت و رسانه های عمومی نیست. هیچ کشور پیشرفته را پیدا نمی کنید که اینترنتش مثل ما دست وزارت ارتباطات باشد. در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی اینترنت دست نظامیان است. حتی خود مخابرات آمریکا کاربر سیستم نظامی بشمار می رود. این مراکز خیلی از مکالمات ما را رصد می کنند. چرا نباید از راه قانون آنها را پاسخگو کنیم؟
وی ادامه داد: هم اکنون، اگر فردی موضوعی را در فضای مجازی مطرح کند و لطمه جبران ناپذیری به اجتماع بزند، هیچ ساز و کاری برای برخورد با این گروه و شبکه وجود ندارد. در حقیقت همه ورودی های خارج از کشور باید از یک مجرا عبور کند. به عبارت دیگر پلت فرم های خارجی باید مسئولیت انتشار مطالب را به عهده بگیرند و در مورد مطالب خلاف انتشار پاسخگو باشند. نمی گردد ایران را در اختیار آنها قرار دهیم تا مردم را به سمت مطالب ضد اجتماعی و ضد انقلابی بکشانند.

ابراز نگرانی نماینده شبستر از بلوغ جنسی زودرس در نوجوانان
راستی همین طور ضمن ابراز نگرانی از کاهش سن بلوغ در نوجوانان اظهار داشت: ما کشوری هستیم که سن بلوغ جنسی جوانان ما از سن دبیرستان و راهنمایی به ابتدایی رسیده است. رها بودن فضای مجازی در چنین شرایطی یعنی خیانت به نسل آینده. در آمریکا وقتی فیش برق، آب، گاز و تلفن می آید، قبضی به اسم ماهواره می آید. در ایران اما ماهواره بی حد و مرز استفاده می شود. پرسش اینجاست که آیا دل دشمن به حال ما سوخته است که امکانات بدون دریافت پول بگیرد؟ دشمنان نسل آینده ما را هدف قرار دادند.
نماینده مردم شبستر در مجلس افزود: این تصور غلطی است که اینترنت مقرر است بسته شود. ما فقط برای صیانت از حقوق کاربران قدم برداشته ایم. نکته دیگر این است که این طرح به کمیسیون فرهنگی ارجاع داده نشد بلکه به کارگروه مشترک داده شد که هم بخش خصوصی و هم متخصصین مربوطه وجود دارند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مسئله مهلت چهار ماهه ایران به پلت فرم های خارجی برای ایجاد دفاتر رسمی در ایران در طرح صیانت آمده است، اظهار داشت: اگر طرح را خوب بخوانید متوجه خواهید شد چنین موضوعی به صراحت نیامده است. این طرح اشکالاتی هم دارد. شاید در چگونگی اجرای آن نیز حرف و حدیثی وجود داشته باشد. امیدواریم این طرح تا چند وقت دیگر کامل شود و باردیگر به مجلس بازگردد. طرح باید در اختیار مردم و بخصوص دانشجویان قرار گیرد و از آنها بخواهیم نقصها طرح را ذکر کنند.
نماینده مردم شبستر در مجلس یازدهم در آخر تاکید کرد: نمایندگان باید در موضع گیری خود دقت کنند. اگر نماینده ای به فکر رأی آوردن خودش در ۴ سال آینده باشد و روی موضع گیری ها تأثیر بگذارد، خیانت به مردم است. ما نباید نیاز جامعه را به رأی فردا و پس فردا گره بزنیم.
1400/05/10
13:01:19
0.0 / 5
970
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers