ساترا به حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط گوگل چه واکنشی نشان داد؟

ساترا به حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط گوگل چه واکنشی نشان داد؟

ساترا با محکومیت حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط شرکت گوگل، عنوان نمود که پیگیری های خویش را به صورت جدی در این حوزه دنبال می کند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، روابط عمومی ساترا اعلام کرد، بر مبنای گزارشهای واصله، شرکت گوگل در هفته های اخیر برنامک های موثر و پرکاربرد ایرانی را هدف اقدامات حذفی قرار داده است. این رویه غیرمنطقی که از ماه گذشته با حذف پلت فرم روبیکا و ذره بین شروع شد، علیرغم گمانه زنی های اولیه در خصوص وجود منشأ داخلی برای آن، در هفته گذشته به سایر پلت فرم ها همچون پلت فرم های مطرح دیگری در حوزه صوت و تصویر فراگیر رسید. این اقدام، عملی غیرحرفه ای و نشان دهنده رویکرد جانبدارانه ضد مسیر پیش رونده صنعت بومی تکنولوژی های ارتباطی و رسانه ای و با هدف تضعیف حاکمیت رسانه ای کشور است.
حوزه فناتحریم (Tech Sanction) که در تضاد با اصل بی طرفی (Neutrality) بعنوان پایه توسعه اکوسیستم مبتنی بر اینترنت است، فقط با توجیه سیاسی درحال پیگیری است و هیچ گونه توجیه فنی، حقوقی و عرفی قابل دفاعی ندارد.
این اقدامات نشان داده است رویه محدودکننده در مقابل اپلیکیشن های ایرانی، مسئله ای غیر در رابطه با مسائل داخلی است که مقابله با آن اتحاد و هم افزایی و همکاری عمومی را می طلبد. روشن است بهره برداری از این مسئله برای استفاده له یا ضد موضوعات داخلی نگاهی اشتباه و هزینه زاست.
ساترا با محکومیت این اقدامات، پیگیری های خویش را در مورد پلت فرم های صوت و تصویر حذف شده به صورت جدی دنبال می کند و با عنایت به این که این سیاست ها فقط به حوزه صوت و تصویر فراگیر محدود نشده، با استفاده از ظرفیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی رئیس جمهور و مرکز ملی فضای مجازی، یک حرکت بین دستگاهی را برای احقاق حقوق فعالان تکنولوژی و این صنعت پیگیری می کند.
در نخستین اقدام واحد بین الملل ساترا با شروع پیگیری های حقوقی و بین المللی، نامه نگاری های خویش را با نهادهای رگولاتوری و قضایی بین المللی شروع کرده است و در ایام آینده هم اقدامات مقتضی در این خصوص در دستور کار ساترا قرار دارد.»
حذف اپلیکیشن های ایرانی از گوگل پلی که با «روبیکا» آغاز شد و پس از آن به «ذره بین»، «آپارات»، «فیلیمو»، «بلد» و «طاقچه» رسید، در این روزها با واکنش هایی از جانب کاربران ایران و متولیان این پلت فرم ها همراه بوده است.
منبع:

1400/06/22
10:59:16
0.0 / 5
933
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers