آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

میزان ترافیک تعریف شده یا حجم، برای سرویس ها از جانب اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می شود و سقف تعرفه هر گیگابایت اضافه ترافیک بین الملل، ۲۰ هزار ریال تعیین شده است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، یکی از وعده هایی که در سالهای گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داده شده بود، تبدیل اینترنت ثابت حجمی به غیرحجمی با مصرف منصفانه بود. با انتشار مصوبه جدید سرویسهای پرسرعت غیرحجمی و البته مبتنی بر یک مصرف منصفانه که درواقع سقف این حجم توسط هریک از عرضه دهندگان خدمات اینترنت تعیین می شد، شرکت ها موظفند جزئیات مصرف منصفانه خویش را به اطلاع مشترکین برسانند.
البته کوشش برای کاهش قیمت اینترنت در ایران در شرایطی است که کارشناسان عقیده دارند حالا بحث فروش پهن باند در بعضی کشورها به سمت مجانی شدن می رود و هزینه دسترسی به پهنای باند اینترنت در اغلب کشورها درحال کاهش است. درآمد اپراتورها هم در دنیا به سمتی می رود که بر مبنای عرضه ی خدمات حاصل شده باشد و نه فروش پهنای باند، بنابراین بود که عرضه اینترنت از حجم به سرعت تغییر یافت.
آستانه مصرف منصفانه چیست؟
خدمت اینترنت پرسرعت ثابت، با فناوری های مختلفی مانند ADSL، VDSL، FTTH، TD-LTE عرضه می شود. برپایه مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات میزان ترافیک تعریف شده یا حجم، برای سرویس ها از جانب اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می شود. همینطور در قراردادهای با دوره زمانی بیشتر از یک ماه، اپراتور در زمان عقد قرارداد، نحوه دسترسی مشترک به حجم ترافیک سرویس (کل حجم به صورت یکجا در ابتدای دوره یا با تقسیم بندی ماهانه) را به مشترک اطلاع رسانی می کند.
در صورتیکه میزان ترافیک سرویس مشترک، تا سقف آستانه استفاده منصفانه ماهانه به پایان برسد، بر مبنای مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتور باید سرعت کاربر را تا حداقل سرعت ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه کم کند. همینطور مشترک می تواند با خرید حجم ترافیک اضافه تا آخر مدت قرارداد از سرویس خود با سرعت خریداری شده، استفاده نماید. اپراتور موظف است حجم اضافه خریداری شده مشترک را به ماه های بعد و در طول مدت قرارداد انتقال دهد.
تعرفه فروش حجم اضافه
سقف تعرفه هر گیگابایت ترافیک بین الملل (سایت ها و اپلیکیشن هایی که روی سرور خارجی فعال هستند)، ۲۰ هزار ریال تعیین شده که برپایه مصوبه ۲۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ارائه دهنده خدمت موظف است سقف تعرفه ترافیک داخلی (سایت ها و اپلیکیشن هایی که روی سرورهای داخلی اجرا شده اند) را ۵۰ درصد سقف تعرفه ترافیک بین الملل محاسبه کند. کاربران می توانند با رفتن به آدرس اینترنتی icip.ito.gov.ir و انتخاب بخش لیست تعرفه ترجیحی، سایت هایی که ترافیک آنها داخلی و به صورت نیم بها محاسبه می شود را مشاهده کنند.
منبع:

1400/07/03
09:13:39
0.0 / 5
986
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers