چین به استقبال مدیر هواوی رفت

چین به استقبال مدیر هواوی رفت

به گزارش مهندس وب منگ وانژو، مدیرمالی شرکت هواوی بعد از بیشتر از ۱۰۰۰ روز بازداشت خانگی در کانادا، بدنبال توافق با دادستانهای آمریکایی برای حل و فصل پرونده کلاهبرداری ضد وی روز شنبه به چین بازگشت و مورد استقبال قرار گرفت.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، همزمان دو کانادایی که درست چند روز بعد از دستگیری خانم منگ، در چین دستگیر شده بودند آزاد شده و روز شنبه به کلگری بازگشتند و مورد استقبال جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا قرار گرفتند.

خانم منگ که دختر رِن ژنگفی، بنیانگذار شرکت هواوی تکنولوژیز است، بعد از توافقی که روز جمعه با دادستانهای آمریکایی برای فیصله دادن به پرونده کلاهبرداری داشت، اجازه یافت به خانه برگردد. این توافق به حذف جلسه رسیدگی به درخواست استرداد وی به آمریکا در یک دادگاه ونکوور در همان روز منجر گردید.

سالها مبارزه در مورد استرداد خانم منگ به آمریکا، یکی از موارد اصلی اختلاف میان پکن و واشنگتن بود و مقامات چینی اعلام نموده بودند این پرونده باید حل شود تا به بن بست دیپلماتیک میان دو کشور کمک نماید.

رسانه دولتی چین بازگشت روز شنبه منگ به سرزمین مادری را خوشامد گفت اما مطبوعات چینی درباره مایکل کورینگ و مایکل اسپاوور، دو شهروند کانادایی که در یک مبادله آشکار از جانب مقامات چینی آزاد شدند، سکوت اختیار کردند. نخست وزیر کانادا اعلام نمود این دو شهروند کانادایی چند ساعت بعد از خانم منگ آزاد شدند. تصاویر کانال تلویزیونی CTV نشان داد که ترودو از این دو شهروند بعد از ورود آنها به شهر کلگری استقبال می کند.

این توافق جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را در معرض انتقاد مخالفان چین در واشنگتن قرار داد که می گویند دولت بایدن سرسپرده چین و یکی از بزرگترین شرکتهای این کشور که در مرکز رقابت فناوری میان پکن و واشنگتن قرار دارد، شده است.

شبکه دولتی CCTV چین اظهارات خانم منگ را پخش کرد که گفت با چشمان اشکبار به آغوش سرزمین مادری بزرگ نزدیک شده است. بدون حمایت قوی سرزمین مادری، آزادی که امروز دارد را نمی توانست داشته باشد.

منگ دسامبر سال ۲۰۱۸ به دنبال صدور حکم دستگیری از جانب دادگاهی در نیویورک، در ونکوور بازداشت شد. این دادگاه وی را متهم کرد با نقض تحریمهای آمریکا، کوشیده است اقدامات شرکتهای در رابطه با هواوی برای فروش تجهیزات به ایران را پنهان کند. بعد از گذشت بیشتر از دو سال کشمکش حقوقی، خانم منگ سرانجام اجازه یافت کانادا را ترک کرده و روز جمعه بعد از توافق با دادستانهای آمریکایی، به چین پرواز کند.

نیکول بوکمن، دادستان موقت آمریکا اظهار داشت: منگ مسئولیت نقش اصلی در ارتکاب طرحی برای فریب دادن یک موسسه مالی جهانی را برعهده گرفته است. اما هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: اتهامات ضد منگ ساختگی و با هدف سرکوب صنایع فناوری پیشرفته این کشور بوده است.

در فرودگاه شنزن که زادگاه منگ است، جمعیت استقبال کنندگان با سردادن شعارهای میهن پرستانه و در دست گرفتن بنرهای قرمز بازگشت مدیر هواوی را خوشامد گفتند.

هواوی در اطلاعیه ای اعلام نمود انتظار دارد خانم منگ سالم به خانه برگشته و به خانواده اش ملحق شود. این شرکت به دفاع از خود در مقابل اتهامات آمریکا ادامه خواهد داد.

بر اساس گزارش رویترز، خبرگزاری دولتی شینهوا روز شنبه رسما از آخر بازداشت خانگی خانم منگ اطلاع داده و آزادی وی را مرهون تلاشهای بی وقفه دولت چین خوانده بود.
1400/07/04
20:43:47
0.0 / 5
1008
تگهای خبر: تكنولوژی , سئو , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers