همکاری دو مرکز تحقیقاتی در حوزه توسعه سیستم های هشدار مخاطرات

همکاری دو مرکز تحقیقاتی در حوزه توسعه سیستم های هشدار مخاطرات

طی مراسمی، تفاهم نامه همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در زمینه پایش مخاطرات به امضا رسید.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، دکتر وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم نامه با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر حفظ خدمات ارتباطی در وزارت ارتباطات در مواقع بحران، اظهار داشت: اولویت ما در مواقع بحرانی در وهله نخست حفظ خدمات ارتباطی مستقل از ماهیت فیزیکی تجهیزات و با بهره گیری از روش های جایگزین است.
وی یکی از زمینه های همکاری مشترک با مرکز تحقیقات راه و شهرسازی را سیستم های هشدار عنوان نمود و اظهار داشت: بوسیله هوش مصنوعی می توان در حوزه شبکه حسگری پیش هشدار اقدام نمود. همین طور از توانمندی موجود در زمینه ارتباطات نیز می توان برای شبکه اطلاع رسانی هشدار سریع بهره برد.
یزدانیان استفاده از توانمندی موجود در پژوهشکده امنیت درباب رصد رخدادهای امنیتی و اشتراک اطلاعات را یکی دیگر از زمینه های همکاری مشترک نام برد و اضافه کرد: در پژوهشکده فناوری اطلاعات نیز در حوزه ایجاد شبکه هوشمند اطفاء حریق دستاوردهای خوبی خصوصاً بعنوان مورد مطالعاتی در جنگل های گلستان پیاده سازی شده است که می تواند بعنوان زمینه همکاری مشترک مد نظر قرار گیرد.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: مرکز هوش مصنوعی هم باتوجه به همکاری این مرکز با دانشگاه امیرکبیر در حوزه سوپر کامپیوتر سیمرغ زیرساخت مناسبی برای تحلیل داده ها به وجود آورده است که امکان خوبی در اختیار دو طرف برای بهره گیری از این توانمندی در تحلیل داده ها فراهم می آورد.
دکتر شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این مراسم با استقبال از پیشنهادات مطرح شده، امکان همکاری درباب سامانه های هشدار و پاسخ سریع در مواقع زلزله را بسیار مهم ارزیابی و با اشاره به وجود حجم عظیمی از داده های گردآوری شده در حوزه طیف شتاب در این مرکز از دهه ۶۰ تا کنون تحلیل این داده ها با بهره گیری از مرکز هوش مصنوعی پژوهشگاه را از زمینه های مهم همکاری عنوان نمود.
وی تهدیدات طبیعی همچون زلزله، سیل و فرونشست را جزء دغدغه های موجود در حفظ سرمایه های کشور دانست و اظهار داشت: قانون مدیریت بحران نگاه پیشگیرانه به این مبحث دارد و باتوجه به پیشینه و ظرفیت های فاخر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در زمینه مقابله با مخاطرات و کاهش خطرپذیری و حفظ سازه های وزارت ارتباطات، امیدواریم بتوانیم در قالب تفاهمنامه شاهد اقدامات پیشگیرانه باشیم.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آخر این جلسه، سند تفاهمنامه همکاریهای پژوهشی، آموزشی و اطلاعاتی دو طرف، به امضای دکتر یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رسید.1400/07/08
11:01:05
0.0 / 5
547
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers