فروش ابزارهای هک به چین و روسیه ممنوع گردید

فروش ابزارهای هک به چین و روسیه ممنوع گردید

به گزارش مهندس وب وزارت بازرگانی آمریکا اعلام نمود صادرات ابزارهای هک به دولت های خودکامه را به منظور مقابله با خشونت های حقوق بشری و سایر فعالیت های سایبری مخرب ممنوع خواهد نمود.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، این مقررات که اولین بار از جانب واشنگتن پست گزارش شد و سپس توسط وزارت بازرگانی آمریکا تایید شد، صادرات یا فروش مجدد نرم افزار و تجهیزات هک به چین و روسیه و کشورهای مورد نگرانی بدون مجوز از اداره صنعت و امنیت این وزارت خانه را به علل امنیت ملی ممنوع خواهد نمود.

دولت بایدن در مارس صادرات فناوری های آمریکایی شامل نیمه رساناهای پیشرفته و نرم افزاری که از رمزنگاری برای امنیت اطلاعات استفاده می نمایند را به چین و روسیه ممنوع کرد.

جدیدترین تحریمها ۹۰ روز دیگر به اجرا درخواهند آمد و شامل نرم افزارهایی مانند جاسوس افزار پگاسوس که توسط شرکت اسرائیلی NSO Group ساخته شده است، می شوند. دولت های زیادی از این جاسوس افزار برای هک گوشی منتقدان همچون خبرنگاران، فعالان، سیاستمداران و مدیران تجاری بهره برده اند.

از سوی دیگر نرم افزار مورد استفاده برای دفاع سایبری از احتیاج به دریافت مجوز صادرات معاف است چونکه مقررات جدید از همکاری محققان امنیت سایبری مقیم آمریکا با همکاران خارجی یا افشای حفره های امنیتی به سازندگان نرم افزار جلوگیری نخواهد کرد. هنگامی که اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی آمریکا مقررات پیشنهادی را در سال ۲۰۱۵ معرفی نمود، ۳۰۰ نظر دریافت کرد که نگرانیهای قابل توجهی را درباره تاثیری که روی فعالیت های تحقیقات امنیت سایبری و واکنش به وقایع سایبری خواهد داشت، برانگیخت.

این مقررات آمریکا را با ۴۲ کشور اروپایی و متحدانشان که از اعضای توافق واسنار (Wassenaar) به حساب می آید همسو می کند که سیاستهای کنترل صادرات داوطلبانه روی فناوریهای با کاربرد دو گانه و نظامی وضع کرده اند.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا اظهار داشت: آمریکا متعهد است با شرکای چند جانبه خود برای پیشگیری از گسترش بعضی فناوریها که می توانند برای فعالیت های مخرب استفاده شوند و امنیت سایبری و حقوق بشر را در معرض تهدید قرار دهند، همکاری کند. مقررات وزارت بازرگانی کنترلهای صادراتی برای برخی از اقلام امنیت سایبری وضع می کند، نگاهی است که به شکل مناسبی طراحی شده و از امنیت ملی آمریکا در مقابل عوامل سایبری خرابکار حمایت کرده و همزمان فعالیت های امنیت سایبری مشروع را تضمین خواهد نمود.

بر اساس گزارش تِک کرانچ، وزارت بازرگانی آمریکا که سال قبل یکی از اولین قربانیان هک در ارتباط با رخنه هکرها به شرکت سولارویندز بود، ۴۵ روز برای نظرخواهی عمومی درباره این مقررات فرصت داده و به دنبال دریافت نظرات درباره هزینه احتمالی رعایت این مقررات و عواقب احتمالی آن برای فعالیت های امنیت سایبری مشروع است. این وزارت خانه ۴۵ روز دیگر برای انجام تغییرات قبل از نهایی کردن آنها زمان خواهد داشت.

منبع:

1400/08/01
21:26:45
0.0 / 5
1032
تگهای خبر: سایبر , طراح , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers