توجیه مونتاژ به اسم تولید، مانع واردات تجهیزات فناوری

توجیه مونتاژ به اسم تولید، مانع واردات تجهیزات فناوری

به گزارش مهندس وب یک کارشناس تجهیزات فناوری اطلاعات با انتقاد از ممانعت های واردات تجهیزات اظهار داشت که برخی به بهانه تولید، جلوی واردات را می گیرند، ارزان ترین قطعات منفصله را برای مونتاژ انتخاب می کنند که به علت کیفیت نازل قطعات، جنس مناسبی تولید نمی گردد و مشتری محصول را نمی خرد.


مسعود شکرانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در زمینه فناوری اطلاعات، برخی مسئولان دولتی متوجه تفاوت واردات تجهیزات فناوری با دیگر واردات نیستند، اظهار نمود: برای هر وارداتی، پس از ثبت و سفارش می توانید به واردات کالا اقدام کنید، اما در زمینه فناوری اطلاعات لازم است کاربران هدف را تعیین کرده و متناسب با آن ثبت سفارش کنید و هزینه کالا باید از کاربر دریافت شود و پروسه رساندن پول به فروشنده هم زمان زیادی می گیرد.
وی افزود: دیگر این که به سبب تحریم ها، نباید مکاتبه ای از جانب ایران صورت بگیرد و بعد که جنس خریداری می شود، باید بتوانید مباحث مربوط به پشتیبانی های لازم را از فروشنده دریافت کنید. تعدادی از کسانی که در دولت قوانین را وضع می کنند، به ویژه در وزارت صمت و بانک مرکزی، به این موارد توجه نمی کنند.
او با اعلان اینکه مشکل دیگر این است که یک سری از افراد، از خلاءهای قانونی در کشور استفاده می نمایند، اضافه کرد: حالا هم موضوع تولید مطرح شده و باب دیگری برای آنها باز کرده است. برای مثال در زمینه پوزهای فروشگاهی، این دستگاه های پوز را می توان به قیمت ۸۵ دلار خریداری کرد اما شرکت تولیدکننده خارجی، قطعات منفصله این دستگاه های پوز را ۸۸ دلار می فروشد، یعنی سه دلار گران تر. زمانی که این تجهیزات را وارد می کنید، ممکنست به قسمتی از این تجهیزات هنگام مونتاژ لطمه وارد شود. بدین سبب نه فقط هیچ ارزش افزوده ای برای کشور ایجاد نمی کند، بلکه ما تنها پروسه مونتاژ را انجام داده ایم.
این عضو کمیسیون تامین کالا و تجهیزات فاوا سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران افزود: از طرفی این افراد زمان انتخاب شرکت برای خرید قطعات منفصله هم ارزان ترین شرکت را انتخاب می کنند. یعنی کیفیت قطعات خریداری شده به شدت نازل است. به سبب کیفیت نازل قطعات، نه به سبب تولید داخل و یا تهدید خارجی، جنس مناسبی تولید نمی گردد و مشتری محصول را نمی خرد. اینجاست که بعضی به وزارت صمت فشار می آورند که جلوی واردات را بگیرد.
فرآیند کنترل کیفیت در چین، در ایران وجود ندارد
شکرانی اشاره کرد: این در حالیست که در این شرایط اصلا تولید و حتی هیچگونه تحقیق و توسعه ای صورت نگرفته، بلکه همان کار تجاری قبلی است، اما این دفعه با یک شرکت چینی مذاکره کرده و قطعات منفصله را به کشور وارد کردند. تمام توان ما هم مونتاژ است و حتی پروسه کنترل کیفیتی که در چین هست هم در ایران وجود ندارد. اما واردکنندگان این قطعات، به جهت اینکه جنس مونتاژی شان را بفروشند، فشار می آوردند که جلوی واردات را بگیرید. ما از تولیدکننده واقعی حمایت می نماییم اما بحثمان تولیدکنندگانی است که می خواهند به هر شکلی فشار بیاورند و اجازه نمی دهند که کارها به درستی صورت گیرد.
وی با اشاره به بحث آزمایشگاه های تایید نمونه، بیان کرد: عده ای با این اندیشه که واردکنندگان سود سرشاری دارند، می خواهند هزینه های زیادی از واردکنندگان بگیرند، درحالی که هیچ گاه پروسه تایید نمونه را نشان ندادند. یک عدد بعنوان تایید نمونه اعلام می کنند و این در حالیست که تجهیزات مورد نظر در خارج از کشور، تاییدیه های لازم را گرفته است. تمام اینها موجب می شود یک هزینه اضافه به مصرف کننده تحمیل شود.
عضو کمیسیون تامین کالا و تجهیزات فاوای سازمان نصر افزود: همین طور گردش مالی واردات نزدیک به ۹ ماه طول می کشد. از زمانی که سرمایه گذار پول را حواله می کند تا آن زمان که جنس فروخته می شود و بخواهد سودش را بگیرد، ۹ ماه خواب سرمایه اتفاق می افتد. این مساله سبب شده که قیمت ها در بازار به شدت افزایش پیدا کند و مصرف کننده بیش از پیش متضرر شود. در زیرساخت های کلان هم پروسه واردات به سختی اتفاق می افتد. در بحث پروژه "شاد" به سبب شروع کرونا و آموزش مجازی، ما از ۱۲ میلیون دانش آموز، نتوانستیم به سه میلیون خدمات بدهیم، چون تجهیزات آی تی بموقع وارد کشور نشد.1400/08/10
09:49:05
0.0 / 5
814
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers