ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی وارد فاز تست و تجمیع شد

ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی وارد فاز تست و تجمیع شد

رئیس کنسرسیوم شرکتهای فعال در حوزه فضایی از ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی اطلاع داد.


حسین شهرابی در گفتگو با ایسنا، واگذاری اپراتور ماهواره مخابراتی به بخش خصوصی را از برنامه های فضایی کشور دانست و اظهار داشت: بر این اساس کنسرسیومی از شرکتهای فعال را در این عرصه فعال کردیم.
وی با اشاره به اینکه برای ورود بخش خصوصی به حوزه فضایی نباید همه زیر ساخت ها را در نظر بگیریم، اظهار نمود: زیر ساخت های فضایی، زیر ساخت های گرانی هستند ضمن آنکه پرتاب ماهواره هم مبحث هزینه بری به حساب می آید، ازاین رو ضرورتی ندارد که در گام اول بخش خصوصی در همه حوزه های فضایی سرمایه گذاری کند.
شهرابی تصریح کرد: بر این اساس این کنسرسیوم متشکل از ۸ شرکت بخش خصوصی فعالیت خویش را از سال ۱۳۹۷ در حوزه سامانه های ماهواره ای آغاز کرد و ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی را در دستور کار قرار دادیم، بدون آنکه وارد پرتاب شویم و یا بخواهیم زیر ساخت های گران قیمت تجمیع و تست داشته باشیم.
رئیس کنسرسیوم شرکتهای فعال در حوزه فضایی ضمن اشاره به آخرین وضعیت این ماهواره توضیح داد: این ماهواره ساخته شده و وارد فاز تجمیع و تست آن هم شدیم. طراحی و ساخت این ماهواره با استفاده از زیر ساخت های سایر بخش ها اجرایی شد و سامانه ماهواره ای را شکل دادیم.
شهرابی هدف این کنسرسیوم را ایجاد منظومه ماهواره ای مخابراتی دانست و افزود: ولی پلت فرم اول ما در این پروژه ماهواره های مخابراتی نیست، بلکه بر مبنای برنامه ای که پیشبینی کردیم، برای رسیدن به ماهواره های مخابراتی، نیاز است سه ماهواره تحقیقاتی را بسازیم و پرتاب نماییم.
به قول این محقق حوزه فضایی، این کنسرسیوم مبنای ساخت نخستین ماهواره خویش را بر پلت فرم ماهواره قرار داده که هم اکنون این ماهواره وارد فاز تجمیع و تست شده است.
رئیس کنسرسیوم شرکتهای فعال در حوزه فضایی با تکیه بر این که برای اجرای این طرح از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار شدیم، خاطرنشان کرد: این حمایت ها شامل وام می شود و این امر سبب شد که مجموعه بخش خصوصی حوزه فضایی از حمایت های دولتی برخوردار شوند.
آزمایشگاهی که نیاز داریم در این کنسرسیوم به راه افتاده است، ولی آزمایشگاه تجمیع و تست از بسترهای سایر نهادها استفاده می شود.




منبع:

1400/08/14
16:58:12
0.0 / 5
1100
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers