اراضی کشور دارای کد پستی می شوند

اراضی کشور دارای کد پستی می شوند

به گزارش مهندس وب مدیرعامل شرکت ملی پست با اعلان اینکه امروز بیش از 160 دستگاه از سرویس کدپستی استفاده و از تبادل اطلاعات با شرکت ملی پست بهره مند می شوند، اظهار داشت: استفاده از سرویس تعیین هویت مکانی و تعیین کد پستی 10 رقمی اراضی در امور زمین از یکسو در ایجاد شفافیت و جلوگیری از فساد و رانت خواری و زمین خواری موثر است و از طرف دیگر اهداف دولت الکترونیک را تحقق می بخشد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، تفاهمنامه همکاری پست و سازمان امور اراضی کشور بامداد امروز ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰ با حضور رمضانعلی سبحانی فر- معاون وزیر ارتباطات و علیرضا اورنگی- رییس سازمان امور اراضی کشور با هدف اشاعه کدپستی ۱۰ رقمی و تبادل اطلاعاتی بین پایگاه داده های دو طرف منعقد شد.
مدیرعامل شرکت ملی پست در این جلسه با اعلان اینکه امروز در کشورهای توسعه یافته بحث تعیین هویت مکانی بسیار حائز اهمیت می باشد، اضافه کرد: سرویس تایید هویت مکانی که مسئولیت آن با شرکت ملی پست است و امروز در دستور کار دولت قرار گرفته، در برنامه ریزی های کلان و کاهش هزینه ها بسیار اثرگذار می باشد.
سبحانی فر با اعلان اینکه امروز بیش از ۱۶۰ دستگاه از سرویس کدپستی استفاده و از تبادل اطلاعات با شرکت ملی پست بهره مند می شوند، افزود: استفاده از سرویس تعیین هویت مکانی و تعیین کد پستی ۱۰ رقمی اراضی در امور زمین از یکسو در ایجاد شفافیت و جلوگیری از فساد و رانت خواری و زمین خواری موثر است و از طرف دیگر اهداف دولت الکترونیک را تحقق می بخشد.
کاهش هزینه های عملیاتی لیست برداری اراضی جهت تخصیص کدپستی و صرفه جویی در زمان اجرای عملیات به سبب مدل تفاهم انجام شده از دیگر مواردی بود که وی بعنوان اهداف این تفاهم نامه به آن اشاره و اشاره کرد: جلوگیری از قاچاق کالا به سبب ثبت اراضی کشاورزی کشور بعنوان مبادی بار و کالا در سامانه های نظارتی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز از مزایای این تفاهنامه است.
رییس هیئت مدیره شرکت ملی پست با اشاره به همکاری با وزارت صمت و تفاهم نامه های مربوط به رصد هوشمند کالا مزایای این طرح را اشاره کرد و اظهار داشت: سامانه رصد هوشمند کالا که برای شفافیت و جلوگیری از قاچاق و احتکار راه اندازی شده نیز مبتنی بر پروژه جی نف و نقطه مکانی است.
علیرضا اورنگی -رئیس سازمان امور اراضی کشور- نیز در این جلسه با اعلان اینکه این همکاری مشترک سرآغاز یک حرکت بزرگ و ثمربخش است اظهار داشت: یکی از بنیادی ترین کارها در امتداد تسریع و تسهیل در خدمات رسانی دولت به مردم، تولیدکنندگان و بهره برداران در جهت برنامه ریزی و توسعه اطلاعات با امضا این تفاهم نامه صورت گرفته است.
وی با اعلان اینکه با امضای این تفاهم نامه در بخش های مختلف کشاورزی می توان به مصرف کنندگان خدمات موثری ارائه داد، اشاره کرد: مالکین اراضی کشاورزی کشور از داشتن سند کشاورزی محروم هستند، پس بمنظور حفظ اموال و اراضی کشور با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت و اسناد کشور از سه سال قبل مبادرت به صدور سند مالکیت برای این اراضی شده است که تا اختتام دولت سیزدهم بنا بر تاکیدات ریاست جمهور این مهم باید نهایی شود. بدین جهت برای صدور این اسناد نیاز به اطلاعات توصیفی و مکانی بعنوان کلیدی ترین رکن بود که این امر با بهره گیری از ظرفیت های شرکت ملی پست صورت خواهد گرفت.
رییس سازمان امور اراضی کشور با اعلان اینکه امروز از هجده و نیم میلیون هکتار زمین که در پهنه کشاورزی هستند ۱۴ هکتار در چرخه تولید و حدود ۴.۵ میلیون هکتار در عرصه های پرتنوع همچون دام و طیور، شیلات، صنایع تکمیلی و... فعال است، اضافه کرد: « تا کنون ۳.۵ میلیون هکتار از این اراضی بصورت قانونی و حقوقی جانمایی شده و صدور اسناد این اراضی با امضای این تفاهم نامه بصورت رسمی شروع می شود. تمامی این قطعات و اراضی با اختصاص کدپستی از نظر حقوقی شناسایی و فارغ از اختلافات، صدور اسناد کشاورزی به سهولت و با سرعتی بیشتر انجام می شود.
دقیق سازی نقشه های تهیه شده، بهره مندی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ثبت اطلاعات دقیق کدهای پستی مزارع در زمان صدور اسناد مالکیت، جلوگیری از تخلفات و تبدیل زمینهای کشاورزی به مسکونی با کدهای پستی مخصوص اراضی و صدور گواهی یا ژئوگواهی کدپستی با درخواست مالک زمین جهت ارائه به سازمان ثبت اسناد و دریافت سند تک برگی نیز همچون مواردی بود که رییس سازمان امور اراضی کشور همچون دیگر مزایای این تفاهم نامه به آن اشاره نمود.
منبع:

1400/08/21
13:24:26
0.0 / 5
895
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers