در حوزه ارتباطات موبایلی

نسل دوم چگونه به نفع نسل چهار و پنج کنار می رود؟

نسل دوم چگونه به نفع نسل چهار و پنج کنار می رود؟

معاون امور رادیویی رگولاتوری از کم شدن سهم فناوری های قدیمی موبایل و توسعه فناوری های نوین ملموس در جهان خبر داد، همانطور که تابحال در کشورهایی مانند کره جنوبی و مالزی،  2G از سبد فناوری های موبایلی خارج شده و جای خویش را به فناوری های بالاتر مثل 4G و 5G داده است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، همانطور که مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اذعان دارند، یکی از موضوعات کلیدی در برنامه ایران هوشمند، راه اندازی خدمات نسل پنج است. باآنکه برای ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه به کشور، ۱۲ سال مقاومت شد و فرصت طلایی که برای هم زیستی مسالمت آمیز با فناوری روز آن زمان که با خودش فرهنگ و شیوه استفاده از تکنولوژی را می آورد، از دست رفت، اما نیاز و پیشرفت کشور به این فناوری ها وابسته بود.
هم اکنون کوشش برای توسعه فناوری های موبایلی شروع شده و در حالیکه تا چند سال پیش، فناوری 2G در کشور مورد استفاده قرار می گرفت، حالا سهم استفاده از نسل سه و چهار اینترنت همراه به ۸۹.۴۵ درصد رسیده است و در یک سال قبل صحبت از 5G مطرح می شود و در عین حال اپراتورها درحال راه اندازی نسل پنجم تلفن همراه هستند.
در این راستا، نسترن محسنی -معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- سال قبل در توییتر نوشته بود: به موازات رشد 5G در کره جنوبی، 2G از سبد فناوری های موبایلی خارج شد و این تغییرات یعنی بهره وری چندین برابری از طیف فرکانس، افزایش کیفیت خدمات و امکان ارائه خدمات جدید. برابری تقریبی تعداد مشترکین 5G با تعداد مشترکین 3G درماههای اخیر و فقط پس از یک سال از لانچ تجاری 5G در کره، قابل تامل است.


حالا محسنی با انتشار یک خبر دیگر از توسعه فناوری های موبایلی، می گوید که حالا در مالزی، تا آخر سال ۲۰۲۱ شبکه 3G از دایره شبکه های موبایل این کشور به نفع فناوری های بالاتر مثل 4G و 5G خارج می شود.
وی همینطور خاطرنشان می کند: پیشبینی اخیر GSMA Intelligence سهم هرکدام از فناوری های موبایل را به تفکیک مناطق جغرافیایی، در چند سال آینده نشان داده است که کم شدن سهم فناوری های قدیمی و بلعکس توسعه فناوری های نوین ملموس است. موضوعی که با خودش ظرفیت سازی و کیفیت بالاتر شبکه های موبایل را به همراه خواهد داشت.


منبع:

1400/09/08
10:50:12
0.0 / 5
949
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers