سوپرکامپیوتر سیمرغ وارد سرعت یک پتافلاپسی می شود

سوپرکامپیوتر سیمرغ وارد سرعت یک پتافلاپسی می شود

مهندس وب: سوپرکامپیوتر سیمرغ که هم اکنون 500 هزار میلیارد دستور العمل در ثانیه را اجرا می کند، برای ارتقای سرعت پردازش تا یک پتافلاپس درحال برنامه ریزی است.


سید احمد معتمدی، مجری طرح سوپرکامپیوتر سیمرغ دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به فعالیت مرکز پردازش های فوق سریع دانشگاه امیرکبیر با اعلان اینکه این مرکز از ۱۵ سال قبل فعالیت خودرا آغاز نموده است، اضافه کرد: زمینه فعالیت این مرکز پردازش سریع است و در خرداد ماه سوپرکامپیوتر سیمرغ این مرکز به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: در این سوپر کامپیوتر تا حالا به سرعت ۵۰۰ ترافلاپس رسیدیم. این عدد به این معنا است که سوپرکامپیوتر سیمرغ ۵۰۰ هزار میلیارد دستورالعمل در ثانیه را می تواند اجرائی کند.
معتمدی اشاره کرد: برنامه داریم که امسال با تجهیزاتی که در این مرکز درحال نصب است، سرعت پردازش این سوپرکامپیوتر را به یک پتافلاپس (دو برابر سرعت فعلی) ارتقاء دهیم.
رئیس مرکز پردازش فوق سریع دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد: گام بعدی ما ارتقای سرعت پردازش این سوپر کامپیوتر به ۵ پتافلاپس خواهد بود.
وی با اعلان اینکه این سوپرکامپیوتر ۷ تا ۸ برابر سرعت بالاتری نسبت به سایر سوپرکامپیوتر های موجود در کشور دارد، افزود: هم اکنون تحقیقات گسترده ای در زمینه هایی چون هوش مصنوعی و کلان دیتا در کشور در حال انجام می باشد و این مرکز درحال ارائه خدمات به پژوهشگران است.
معتمدی اشاره کرد: از آنجا که این سوپرکامپیوتر از سال ها قبل خدمات خودرا ارائه می کرده است، حالا نیز سوپرکامپیوتر سیمرغ خدمات لازم را به بخش های تحقیقاتی و علمی کشور ارائه می دهد.
منبع:

1400/09/13
16:57:04
0.0 / 5
829
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers