عرضه دهندگان اینترنت بی کیفیت به مردم معرفی می گردند

عرضه دهندگان اینترنت بی کیفیت به مردم معرفی می گردند

به قول معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،  جلسات کمیته ویژه پایش و بررسی کیفیت اینترنت با هدف بررسی دقیق وضع موجود و احصای مشکلات و ارائه برنامه زمان بندی برای رفع آنها از جانب اپراتورها برگزار می شود و اپراتورهایی که کمترین و بیشترین میزان پیشرفت در اجرای برنامه زمان بندی رفع مشکلات را داشته باشند، به مردم معرفی می گردند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، انتشار کرونا از اسفند ۹۸، خیلی از فعالیت ها را مجازی و آنلاین کرد. در ابتدای مجازی شدن فرآیندهای آموزشی و اداری که اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی، انتظار آن حجم بالای رجوع کاربران را نداشتند، کیفیت و سرعت اینترنت مبتلا به اختلال بود و البته با گذشت زمان، ظرفیت های ارتباطی افزوده شد اما در دو ماه گذشته و با شروع مدارس و دانشگاه ها و آموزش مجازی و افزایش مصرف کاربران، کیفیت اینترنت باز هم مبتلا به اختلال شد.
تا جایی که به دنبال دریافت برخی گزارشات مردمی از راه سامانه ۱۹۵ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گلایه بعضی کاربران فضای مجازی درباره کندی شبکه در ساعات پیک مصرف در بعضی از نقاط کشور، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- برای پیگیری دقیق و رسیدگی سریع به مبحث دستور داد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد با همکاری شرکت زیرساخت، بعد از بررسی دقیق گزارشات مردمی، راهکارهای رفع سریع اشکالات ارتباطی را عرضه و گزارش اقدامات اجرایی را به مردم اطلاع رسانی کنند.
زارع پور البته درباره مشکلات اینترنتی هم اینطور توضیح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال قبل سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی از علل مشکلات تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا پس از تحریم ها، بسیاری از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال نماییم.
ارتقای کیفیت اینترنت مستلزم همکاری همه ذی نفعان است
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق عباسی شاهکوه، رئیس این سازمان در نشست کمیته ویژه بررسی کیفیت اینترنت که با حضور مدیران عامل اپراتورهای ثابت و سیار و شرکت ارتباطات زیرساخت و مدیران رگولاتوری برگزار شد، با اشاره به اینکه ارائه سرویس اینترنت باکیفیت و سرعت مناسب نیازمند همراهی و همکاری همه بازیگران و اپراتورها در زنجیره تأمین این سرویس به کاربران است، اظهار داشت: هر کدام از فعالان در زنجیره تأمین و ارائه سرویس اینترنت شامل شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران، اپراتورهای ثابت و سیار مشکل یا کاستی داشته باشند، بر تجربه مشترک بعنوان مهم ترین ذی نفع رگولاتوری از کیفیت سرویس دریافتی موثر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ارتقای کیفیت اینترنت و افزایش رضایت کاربران از اولویت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، اضافه کرد: جلسات کمیته ویژه پایش و بررسی کیفیت اینترنت با هدف بررسی دقیق وضع موجود و احصای مشکلات و ارائه برنامه زمان بندی برای رفع آنها از جانب اپراتورها به صورت مستمر در رگولاتوری برگزار می گردد و اپراتورهایی که کمترین و بیشترین میزان پیشرفت در اجرای برنامه زمان بندی رفع مشکلات را داشته باشند، به مردم معرفی می گردند.
در این جلسه وضعیت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت، کیفیت تجهیزات سیمی شرکت مخابرات، اشباع لینک ها در شبکه انتقال و لزوم جایگزینی کافوهای مسی با کافوهای نوری، مشکلات تأمین منابع مالی برای خرید و جایگزینی تجهیزات به روز و هزینه های شبکه انتقال، به عنوان بعضی از مشکلات دارندگان پروانه ارتباطات ثابت عنوان شد.
همینطور در این نشست اپراتورهای سیار ضمن اشاره به رشد ۱۰۰ در صدی مصرف اینترنت در دو سال گذشته، اشباع ظرفیت دکل های BTS در ساعات اوج مصرف، محدودیت در دسترسی به مکان های مناسب جهت نصب دکل، عدم همکاری شهرداری ها در استفاده از امکانات زیرساختی، عدم تأمین برق مورد نیاز برخی سایت ها و دکل ها، وجود تداخل های فرکانسی به علت استفاده از تجهیزات تکرارکننده (repeater) غیر مجاز و... را بعنوان بعضی از مشکلات پیش رو در ارائه سرویس اینترنت باکیفیت مناسب به کاربران اعلام نمودند.
در انتها این جلسه مقرر شد به منظور ارتقای کیفیت سرویس اینترنت، با تدوین مشوق از جانب اپراتورها برای اصلاح الگوی مصرف، اقدام گردد. همینطور اپراتورها فهرست سایت ها و نقاطی را که با مشکلات انتقال، تأمین برق، فضا و نصب تجهیزات مواجهند به رگولاتوری ارائه کنند. همینطور شرکت مخابرات ایران بایستی برنامه توسعه شبکه انتقال خویش را در استانهای دارای مشکل اعلام نماید تا در جلسات آینده، راهکارهای حل آن پیگیری شود.
منبع:

1400/09/15
18:32:11
0.0 / 5
926
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers