ارزهای سنتی محکوم به تغییرند؟

ارزهای سنتی محکوم به تغییرند؟

به گزارش مهندس وب عضو کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری اظهار داشت: انقلابی در زمینه تبادلات اقتصادی شکل گرفته که موجب می شود ارزهای سنتی محکوم به تغییر باشند؛ بیتکوین بعنوان ابزار جدید مالی می تواند استارت آپ ها را در ایران تقویت کند، این در حالیست که این رمزارز هنوز در ایران تعیین تکلیف نشده است.


علی پاک باخته گان زنجانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در صورت محدودسازی فضای مجازی و اقتصاد دیجیتالی، اصل ضرورت توسعه برای کشورها در صحنه رقابت جهانی انکار شده است اظهار نمود: در عصر حاضر توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست. برای آنکه دولت در برخورد با کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتالی، رویکرد فعال داشته باشد، انتظار داریم انجام مداخلات توسعه ای، نهادسازی و توسعه اکوسیستم را مورد توجه قرار دهد.
وی با اعلان اینکه تا حالا نظام حکمرانی کشور ناظر بر تحول اقتصاد دیجیتال نبوده است اظهار داشت: برای سرمایه گذاری، باید سازوکارهای سنتی را کنار بگذاریم و در بستر فناوری و نوآوری حرکت نماییم. نقش تحول دیجیتالی در رشد اقتصادی کشورها بسیار مهم می باشد، سهم اقتصاد دیجیتالی از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۵ به بالای ۲۳ تریلیون دلار خواهد رسید و ما باید سهم خودرا از اقتصاد دیجیتال در جهان افزایش دهیم.
رییس هیأت مدیره خانه بلاک چین ایران اظهار نمود: عملاً اقتصاد دیجیتال، یک اتفاق کلان در عرصه ی اقتصاد ملی و جهانی است. اما تحول دیجیتالی، یک برنامه ی تغییر سازمانی است. در قانون بودجه سنواتی و برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده سهم اقتصاد دیجیتال در GDP را به ۱۰ درصد افزایش دهد اما هم اکنون این میزان حدود ۴ درصد است و از میانگین دنیا بسیار عقب تریم.
پاک باخته گان زنجانی با اعلان اینکه برای رسیدن به اقتصاد دیجیتال باید گام های مورد نیاز را برداشته و مقدمات لازم را انجام داد، اظهار داشت: یکی از این مقدمات، بحث ارزهای رمزنگاری شده شمرده می شود، درواقع، رمزارزها بر پایه فناوری اطلاعات و بدون وابستگی به بانکها و دولت ها در دنیای واقعی هستند که بعنوان چهارمین انقلاب صنعتی نام برده می شوند که بعد از مطالعه تاریخچه رمزارزها و روند رو به رشد و استفاده همگانی از آن می شود، بعنوان یکی از فناوری های مهم نام برد. باید پذیرفت انقلابی در زمینه تبادلات اقتصادی شکل گرفته که موجب می شود ارزهای سنتی محکوم به تغییر باشند. بیتکوین بعنوان ابزار جدید مالی می تواند استارت آپ ها را در ایران تقویت کند. این در حالیست که هنوز بیتکوین در ایران تعیین تکلیف نشده است.
وی در عین حال بیان کرد: سرعت رشد و توسعه ارزهای دیجیتال شاخص واضحی است که نشان میدهد مؤسسات و نهادهای مالی سنتی دیگر نمی توانند بیش از این، نیازهای مالی دنیا را برآورده سازند و برای حل این نیازها بطور قطع به چیزی فراتر از این نهادها احتیاج خواهد بود. از سویی جهان به گونه ای فزاینده به از بین بردن مرزها برای معاملات و ارتباطات نیازمند است که فناوری بلاک چین بطور قطع به خوبی می تواند چنین موضوعات و نیازهایی را مد نظر قرار دهد.
پاک باخته گان زنجانی عنوان کرد: فناوری های دیجیتال با ایجاد محیطی پویا و مناسب، سبب بهبود روند سرمایه گذاری کسب وکارها و اثربخشی کارهای کارآفرینانه آنها می شوند. وابستگی بخش های اقتصادی به یکدیگر و نیاز آنها به فناوری های اطلاعات و ارتباطات، جلوه گر نقش و اهمیت اقتصاد دیجیتال در توسعه و نیاز به سرمایه گذاری کسب وکارها در زیرساخت ها و فناوری های دیجیتال است.
وی با اعلان اینکه اقتصاد دیجیتال به همراه خود مزایا و معایبی خواهد آورد اظهار داشت: فناوریهای جدید همیشه موجب تغییرات در سطح کلان اجتماع و فرهنگ شده اند. گاهی موجب بهبود و گاهی سبب عقب گرد اجتماعی بوده اند اما هیچگاه متوقف نشده اند. در مورد اقتصاد دیجیتالی نیز وضع به همین صورت است. دولت ها باید با ایجاد فرهنگ مناسب، مطالعات مستمر و افزایش سطح دانش خود نسبت به فناوریهای جدید از معضلات و مشکلات آنها آگاه شوند و در امتداد توانمندسازی مردم و جامعه بکوشند و باید توجه داشت که در تاریخ، همیشه تکنولوژی بوده که موجب جایگاه کشورها شده است و اگر کشور ما بخواهد در زمره ی کشورهای تأثیرگذار در حیطه ی اقتصاد جهانی قرار بگیرد، مجبور به استفاده از پتانسیل های به وجود آمده دراین زمینه است.
عضو کمیسیون رمز ارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور در عین حال اشاره کرد: یکی از الزامات مهم برای توسعه اقتصاد دیجیتال، تعامل با دنیا است و برای این کار لازم است دولت و نهادهای مربوطه تمام تلاش خودرا بمنظور افزایش تعامل مورد اشاره انجام دهند و در این راستا، امضای پیمان نامه های دوطرفه با کشورهای مختلف، امضای پیمان نامه های همکاری مشترک، افزایش تعامل تکنولوژیکی و اهمیت دادن به قشر متخصص در کشور، استفاده آسان و مطمئن از امکانات دیجیتالی همچون کارهایی است که دولت باید برای پیشبرد اهداف کشور در امتداد بهبود وضعیت اقتصاد دیجیتال در کشور انجام دهد.
منبع:

1400/10/11
16:53:21
0.0 / 5
1006
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers