پلتفرم توسعه اكوسیستم لجستیكی كشور رونمایی شد؛

ائتلاف فعالان پست، لجستیک، تجارت الکترونیک و فناوری های مالی

ائتلاف فعالان پست، لجستیک، تجارت الکترونیک و فناوری های مالی

مهندس وب: پلت فرم لجستیکی اکوسیستم زی بوم در حاشیه برگزاری یک رویداد تخصصی رونمایی گردید.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، پلت فرم لجستیکی اکوسیستم زی بوم که با هدف ایجاد بستر لجستیکی مناسب جهت توسعه و تسهیل تعاملات کسب و کارها وارتقاء دسترسی پذیری مشتریان به کالاها و خدمات مورد نیاز، با مناسب ترین کیفیت، زمان و قیمت، شکل گرفته است در حاشیه برگزاری یک رویداد تخصصی رونمایی گردید.
این رویداد تخصصی به مناسبت پنجمین سال تأسیس هلدینگ فاخر و در چارچوب نمایشگاهی با حضور همه شرکتهای زیرمجموعه این هلدینگ، همایش، کارگاه های آموزشی و پنل های تخصصی با موضوعات «زیرساخت»، «پست و لجستیک» و «تجارت الکترونیک، روز سه شنبه ۷ دیماه درمحل هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.
در دهه های اخیر که شتاب تحولات در دنیای کسب و کارها به صورت فزاینده ای افزایش پیدا کرده است، مفاهیم، رویکردها و روش های نوینی برای مدیریت مطرح شده که یکی از این مفاهیم، «اکوسیستم کسب وکار» است. اکوسیستم کسب و کار، شامل شبکه ای از سازمان ها و بازیگران متصل به یکدیگر شامل تولیدکنندگان، تأمین کنندگان، توزیع کنندگان، مشتریان، رقبا، بانک و بیمه و مؤسسات عمومی و خصوصی است که در جهت عرضه محصولات و خدمات مورد نیاز هم، همکاری و همزمان برای بقا و رشد کسب و کار خود با یکدیگر رقابت می کنند.
نخستین گام برای آغاز یک مسیر نوین

مهرداد فاخر رئیس هیأت مدیره هلدینگ فاخر، در مراسم افتتاحیه رویداد تخصصی «زی بوم ۲۰۲۲» که راستای رونمایی از پلت فرم لجستیکی اکوسیستم زی بوم برگزار شد، ضمن اشاره به این که درعصر دیجیتال، تعامل نقش اساسی در موفقیت کسب و کارها بازی می کند، اظهار داشت: ایجاد یک پلت فرم برای توسعه اکوسیستم کسب و کارهای پست، لجستیک، تجارت الکترونیک و فناوری های مالی ضروری بود و هلدینگ فاخر با رونمایی از این پلتفرم، اولین گام برای آغاز یک مسیر نوین در کشور را برداشته است.
توسعه یک اکوسیستم به صورت کاملاً دموکراتیک

در ادامه، رضا سمیع زاده مدیرعامل هلدینگ فاخر، تحول دیجیتال را نقطه عطف تاریخی زندگی بشر دانست و اضافه کرد: این تحول تاریخی، همه فرایندها، مدلهای کسب و کار و تجربه ذی نفعان را تغییر داده و در این راستا، دو مفهوم «پلتفرم» و «اکوسیستم» وارد ادبیات کسب و کارها شده است.
وی در تعریف این دو مفهوم اظهار داشت: پلتفرم، بستر قدرتمندی برای اکوسیستم کسب و کار است که به صورت معمول بوسیله ی یک کسب و کار یا بنگاه ایجاد می شود و قابلیت جذب تعداد زیادی مشارکت کننده را دارد. بنابراین، یک پلت فرم می تواند بوسیله ی یک بنگاه ایجاد شود و بازیگران مختلف در آن بازی کنند. از طرفی، اکوسیستم به صورت طبیعی روی پلت فرم قابلیت اجرا دارد. ما در واقع می توانیم بستر ایجاد آنرا فراهم نماییم و یکی از مهم ترین این بسترها، پلت فرم است.
سمیع زاده اضافه کرد: اکوسیستم، یک اجتماع پویا و متشکل از بازیگران متنوع کسب و کارهای مختلف است که خارج از توانایی یک سازمان با یکدیگر بازی می کنند. در اکوسیستم، سرویس هایی که ذی نفعان می توانند از هریک از بازیگران بگیرند، از توان یک بازیگر بیشتر است؛ در نتیجه، اکوسیستم ائتلاف بازیگران و عرضه سرویس هایی به مشتری است که در حالت عادی نمی تواند همه آنها را از یک بازیگر دریافت کند.
وی با تاکید بر این که هلدینگ فاخر در ۵ سال قبل تلاش کرده اکوسیستم زی بوم را به صورت کاملاً دموکراتیک و با حفظ هویت بازیگرانی که در آن همکاری و رقابت می کنند، توسعه دهد، اضافه کرد: این به معنای آن نیست که ما تا ابد می خواهیم این اکوسیستم را هدایت نماییم و امیدواریم زی بوم بتواند با استفاده از همه بازیگران بزرگ و کوچک لجستیک، تجارت الکترونیکی و فین تکی، بنیاد یک اکوسیستم دموکراتیک را بنا نهد.
نقش محوری داشتن در اکوسیستم به معنای رقابت نیست
در ادامه، جمشید ناظمی عضو هیأت مدیره شرکت تیپاکس با بیان این نکته که در اکوسیستم کسب و کار، یکی از اعضا نقش محوری را ایفا می کند و هماهنگ کننده بقیه اعضا است، اظهار داشت: این نقش محوری، به معنای رقابت با سایر اعضا نیست و هدف آن این است که با ایجاد همسویی میان همه اعضا، برنامه های بلند مدت و سرمایه گذاری ها و.. را جهت دار کند.
ایجاد انجمن فناوری های صنعت خرده فروشی

فرزین فردیس رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بازرگانی تهران با ابراز خرسندی از این که با حضور بازیگران اصلی و بزرگان صنعت خرده فروشی و کسانی که در زنجیره ارزش این صنعت کار می کنند، یک اکوسیستم به معنای رگولاتوری درحال شکل گیری است، اظهار داشت: هلدینگ فاخر به همراه مجموعه های دیگری که در کنار هم قرار داده است، به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درخواست داده تا انجمن فناوری های صنعت خرده فروشی کشور ایجاد شود. به نظر ما هم جای این انجمن در کشور خالی است.
آغاز یک مسیر هیجان انگیز و پرچالش
در ادامه زاهد شیخ الاسلامی با ابراز امیدواری از این که اکوسیستم زی بوم با این قدم اول بتواند به تدریج راهش را پیدا کند، اضافه کرد: طی این مسیر بدون همراهی و همدلی همه بازیگران این صنعت امکانپذیر نیست.


منبع:

1400/10/13
23:08:36
0.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers