در گفت وگو با یك كارشناس بررسی شد

ایرادهای طرح صیانت هنوز پابرجاست؟

ایرادهای طرح صیانت هنوز پابرجاست؟

به گزارش مهندس وب یک کارشناس فناوری اطلاعات درباره وضعیت فعلی طرح موسوم به صیانت و ارجاع آن از مجلس به کارگروهی برای تصمیم گیری، اظهار داشت: این طرح هنوز ایرادهایی دارد، همچون اینکه در نسخه جدید،  به کل خدمات فضای مجازی تکلیف داده شده و هنوز هم معین نیست که مواجهه ما با پلت فرم های خارجی باید به چه نحوی باشد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، مرکز پژوهش های مجلس در نامه ای به رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از فضای مجازی، اشکالات عدیده متن طرح همچون کاهش سرمایه اجتماعی، ایجاد بی ثباتی در قوانین و مقررات اقتصادی، به مخاطره افتادن امنیت سرمایه گذاری، مداخله بسیار زیاد طرح در شئون مختلف زندگی مردم، تشویق نخبگان به مهاجرت، ابهام و عدم شفافیت در مفاد و پروسه تقنین را برشمرده و خواهان تخصیص زمان بیشتر برای اصلاح آن شده بود.
در عین حال، تعدادی از اعضای این کمیسیون معتقد بودند با توجه به این که زمان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی شروع شده است و تعدادی از اعضای کمیسیون هم در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه عضو هستند، با درخواست مرکز پژوهش های مجلس موافقت شود تا در این زمانی که اعضای کمیسیون مشترک مشغول رسیدگی به حوزه بودجه ۱۴۰۱ هستند، طرح جهت بررسی و کار کارشناسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس بازگردد.
در این راستا محمد کشوری -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه مقرر شده طرحی که حالا «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» نام گرفته، به کارگروهی برود و ظرف ۲۰ روز درباره آن تصمیم بگیرند، اظهار داشت: مرکز تحقیقات ایرادهای جدی به طرح وارد کرده و اختلاف نظری بین مرکز تحقیقات و هیات رئیسه کمیسیون وجود دارد. بااینکه کمیسیون تخصصی می گوید ایرادها را در نسخه جدید برطرف کرده، اما مرکز تحقیقات معتقد می باشد این ایرادها به نسخه جدید که پنجم دی ماه انتشار یافته هم وارد است.
وی افزود: بنظر می رسد نسخه جدید طرح، به مرکز تحقیقات ارجاع نشده، بلکه به کارگروهی ارجاع شده که از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات در آن حضور دارند و در عین حال، رییس این کارگروه آقای یزدی خواه، از همان کمیسیون مشترک است. با گذشت یک هفته از گرفتن این تصمیم، احیانا جلساتی تشکیل شده به جهت اینکه ادامه مسیر تعیین و مشخص شود طرح اصلاح می شود یا بعد از ۲۰ روز به کمیسیون برمی گردد، این در حالیست که هنوز نسخه قبلی از دستور کار خارج نشده، برای اینکه زمانی خارج می شود که روی کلیاتش رای بگیرند و کلیات، رای منفی بیاورد.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه طبق اظهارات، نسخه ای که پنج دی پخش شده، نسخه تلفیقی از نظرات وزارت ارتباطات و کمیسیون است، اظهار داشت: در نسخه جدید، مواردی اصلاح شده و مواردی هم تغییر نکرده است، همچون درباب تفویض اختیارات درباره گذرگاه های مرزی که مشخص نشده وظایف کارگروه و ارگانهای ذکر شده چیست. همین طور کمیسیون ماده ۲ که تنظیم گر تنظیم گران است، اختیارات زیادی دارد و اساسا این که برای هر بخشی باید یک تنظیم گر بخشی داشته باشیم، در صورتیکه دنیا به این سمت می رود که رگولاتورهایی که حوزه کاری مشابه دارند را ادغام کنند و تفکیک موجب نشود بخش خصوصی و سرمایه گذارها سردرگم شود.
کشوری افزود: همین طور معین نیست اعضای این کمیسیون چه کسانی هستند. بطور معمول در کشور ما تشکیل سازمان ها و مجموعه ها با قانون مجلس اتفاق می افتد و آن مجموعه باید وظایف و اختیاراتی داشته و اقتدار کافی هم در زمینه قانون گذاری داشته باشد، این که این اختیارات به کمیسیون ماده ۲ منتقل شود، محل تامل است که چقدر این سیاست می تواند کارآمد باشد.
وی اشاره کرد: در زمینه خدمات هم در صورتیکه در نسخه قبلی، به خدمات پایه کاربردی اشاره شده بود، حالا به کل خدمات فضای مجازی تکلیف داده شده که خیلی وسیع است، از خدمات بانکداری الکترونیکی تا رمزارزها، بخش هایی که همین حالا هم متولی دارند و این تسری دادن کلی قانون به همه خدمات به گونه ای که در مصوبه آمده، از ایرادات است. همین طور تولید و فروش فیلترشکن در حالی در این طرح جرم انگاری شده که در نسخه جدید، وزارت ارتباطات موظف شده فیلترشکن ها را ببندد.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: درباره پلت فرم ها هم هنوز شفاف معین نیست که مواجهه ما با پلت فرم ها ی خارجی باید به چه نحوی باشد و در لفافه مواردی گفته شده که حساسیت زا نباشد اما این هم ابهام آلود است. در صورتیکه شورای عالی فضای مجازی همین حالا می تواند ضوابطی درباب مذاکره با شرکت های خارجی به وزارت ارتباطات ابلاغ کند و نیازی به قانون در درجه اول نیست، برای اینکه قانون الزاماتی به وجود می آورد که تخلف از آن مشکل زاست، بدین سبب بهتر است این کار در فضایی صورت گیرد که امکان انعطاف داشته باشد.
منبع:

1400/10/16
11:59:00
0.0 / 5
902
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers