تحقق امنیت و شفافیت در تجارت با صنعت بلاک چین

تحقق امنیت و شفافیت در تجارت با صنعت بلاک چین

به گزارش مهندس وب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات با  بیان این که صنعت بلاک چین با رشد سریعی در دنیا درحال حرکت است، اظهار داشت: کشورهای بسیاری درحال استفاده از این پتانسیل هستند تا بتوانند با بهره گیری از این صنعت امنیت و شفافیت خودرا افزایش داده و با حذف واسطه گری و موانع جغرافیایی، هزینه های تجارت خودرا کاهش دهند و روند تجارت را تسهیل کنند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، در صورتیکه رمزارزها یا ارزهای رمزنگاری شده همچنان درحال رقابت برای جا باز کردن در دنیای ارز هستند، فناوری پشتیبان آن یعنی "بلاک چین" گام های گسترده ای در راه پذیرش جهانی برداشته است. این فناوری می تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده ها و همین طور یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم آورد که این خاصیت ها تنها برای امور بانکی نیست.
بگفته کارشناسان، حوزه بیتکوین، رمزارزها و بلاک چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما بعنوان یک کشور درحال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری نماییم، آن هم در شرایطی که این تکنولوژی روز به روز درحال رشد و استقبال عمومی در جهان است. هر چند در نگاه نخست، به سبب ناکافی بودن آشنایی نسبت به رمزارزها این فناوری یک تهدید به شمار می آید اما فرصت های زیادی نیز در آن وجود دارد؛ همچون اینکه وابستگی ها را کم می کند. بدین جهت می توان با آگاهی بخشی درست، تصمیم گیران و حاکمیت را به سمت بهره مندی از بلاک چین هدایت کرد.
صنعت بلاک چین نقش به سزایی در ایجاد شفافیت دارد
در این راستا به نقل از فدراسیون فاوا، محمدرضا طلائی -رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران- در نشست تخصصی با موضوع «سازوکار استفاده از رمزدارایی برای تجارت خارجی»، با اعلان اینکه صنعت بلاک چین با رشد سریعی در دنیا درحال حرکت است، اظهار داشت: کشورهای بسیاری درحال استفاده از این پتانسیل هستند تا بتوانند با بهره گیری از این صنعت امنیت و شفافیت خودرا افزایش داده و با حذف واسطه گری و موانع جغرافیایی، هزینه های تجارت خودرا کاهش دهند و روند تجارت را تسهیل کنند.
بگفته او، کشور ما نیز چاره ای به جز قرار گرفتن در این جریان و همسو شدن با سایر کشورهای دنیا را ندارد. بدین سبب باید از خاصیت های صنعت بلاک چین استفاده نماید تا بتواند در بخش تجاری و در حوزه اسناد تجاری هوشمند بهره مندی بیشتری را به دست آورد. بدین جهت از شروع دوران کرونا تا حالا ۵۸ برنامه دیجی تاک برگزار شده تا بتوان به افزایش نقش ICT در توسعه کسب وکارها کمک کرد.
طلائی بر این باور است که در سازمان توسعه تجارت آمادگی صدور پروانه صادراتی برای صادرات فناوری اطلاعات وجود دارد. با این وجود نباید ارز حاصل از صادرات فناوری اطلاعات منوط به بازگشت ارز در چرخه نظام بانکی کشور باشد تا بتوان شاهد صادرات فناوری اطلاعات و محتوای دیجیتال با رقم های خرد و در ادامه با رقم های چند میلیون دلاری باشیم.
طبق گفته های وی استفاده از اسناد تجاری هوشمند در آینده نزدیک در دنیا به امری رایج تبدیل خواهد شد. همین طور از صنعت بلاک چین در جهت بهره مندی از اسناد تجاری هوشمند استفاده خواهد شد. این نوع از قرارداد چاره ای است که در آینده رخ خواهد داد.
شرکت های بزرگ و کوچک در میزان ایجاد اعتماد و اطمینان متفاوت هستند
احمد صالحی- فعال صادراتی و پژوهشگر اقتصادی نیز با اشاره به کاربرهای قرارداد هوشمند در حوزه توسعه تجارت، اظهار داشت: قدرت مانور شرکت های SME (شرکت های کوچک و متوسط) در مقابل شرکت های دولتی بیشتر است، به سبب این که ابعاد بزرگ و قدرت مالی بالایی دارد نمی تواند از مزیت چابکی شرکت های کوچک برخوردار باشد از جانب دیگر شرکت های SME به میزان شرکت های بزرگ و دولتی از اعتبار و اعتماد بالایی برخوردار نیستند.
بگفته او، در تجارت بین الملل، معاملات تجاری بوسیله بازگشایی ال سی صورت می پذیرد. از این مسیر برای طرفین، یک قرارداد تجاری با اطمینان انجام می شود. بدین جهت مهم ترین مزیتی که سبب توسعه تجارت بین الملل می شود توسط خدمات شبکه بانکی فراهم گشته است. در این راستا باید در نظر داشت که تنها مسئله نقل وانتقال پول بین طرفین نیست بلکه ایجاد اعتماد و شفافیتی است که بوسیله این بستر فراهم می شود.
این پژوهشگر اقتصادی همین طور با اعلان اینکه بلاک چین بستری برای ذخیره داده بصورت امن و غیرمتمرکز است توضیح داد: این مساله اطمینانی را به وجود می آورد که بتوان در این بستر از قرارداد هوشمندی بهره برد که غیر قابل تغییر و با قابلیت اجرای خودکار است این قرارداد برنامه ای است که برمبنای منطق اگر و آنگاه نوشته می شود بطوریکه امکانی را در بستر بلاک چین فراهم می آورد که بتوان تجارتی با اطمینان بیشتری را نسبت به شیوه های مرسوم تجربه نمود.
اتریوم؛ بستری برای قرارداد هوشمند
صالحی با اعلان اینکه از بین تمامی بلاک چین های موجود یکی از بهترین بسترهایی که می تواند خدمات قرارداد هوشمند را فراهم آورد، اتریوم است، با این تفاوت که به کوین اتر ارتباطی ندارد، اضافه کرد: اتریوم بهترین نوع خدمات را برای این نوع از قراردادها ارائه می کند همین طور از مقبولیت عمومی برخوردارست. بدین جهت قرارداد هوشمند می تواند در کنار مسیر رایج نقل وانتقال پول بوسیله بانک، ارزش جدیدی را همچون امنیت، کاهش هزینه، سرعت و روند خودکار فرآیند بوجود آورد. قرارداد هوشمند هویت مستقلی دارد که می توان به حساب این قرارداد پول واریز کرد اما در تجارت رایج و در نظام بانکی تنها می توان برای اشخاص حساب بانکی ایجاد کرد.
او با بیان اتفاقاتی که در مدت پنج ماه گذشته در بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت در حوزه نحوه استفاده از رمزارزها برای واردات و صادرات رخ داده است، اظهار داشت: بخشنامه ها و مصوبات لازم جهت استفاده از رمزارزها در حوزه صادرات و واردات به سرانجام رسیده است و روند عملیاتی آن به زودی و بصورت پایلوت اجرا می گردد با این وجود روند معامله با بهره گیری از رمزارز برای واردات در گام اول با بهره گیری از رمزارز استخراج شده خود، در گام دوم استفاده از رمزارز غیر و در گام بعدی استفاده از رمزارز حاصل از صادرات صورت خواهد پذیرفت که پیاده سازی روند اجرائی آن نیز در مرحله نهایی قرار دارد و در ادامه به سامانه جامع تجارت متصل خواهد شد. همین طور برای صادرات تدابیری در نظر گرفته شده است که حداقل تداخل را با رویه های فعلی داشته باشد.
شرکت های کوچک در توفان های ارزی گرفتار مشکل می شوند
امیر عابدی- رییس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران نیز در این جلسه اظهار نمود: در طول سالهای اخیر با چالش هایی در حوزه انتقال ارز مواجه هستیم با این وجود مصوبه ای در سال ۱۳۹۹ توسط هیئت وزیران در خصوص ضوابط ناظر بر چگونگی استفاده از رمزارزهای حاصل از استخراج داخلی توسط واحدهای صنعتی برای پرداخت های ارزی در حوزه واردات به تصویب رسید که این مصوبه با موانع قانونی که وجود داشته تا حالا عملیاتی نشده است. تجارت امروز با روند حال حاضر خود با ارزشی برابر صدها هزار میلیارد دلار و بوسیله کانال بانکی صورت می گیرد و این روش های جدید به روند طبیعی تجارت امروز دنیا تبدیل نشدند.
عابدی اشاره کرد: در دو دهه گذشته شرکت های بزرگ از قدرت و لابی های سنگینی در حوزه مبادلات تجاری برخوردار می باشند و به سبب قدرتی که دارند به سادگی گرفتار مشکل نمی شوند. همین طور باید در نظر داشت که بیش از ۲۰ میلیارد دلار از سهم صادرات کشور، توسط شرکت های بزرگ و دولتی انجام می شود بدین سبب می توان اظهار داشت که این شرکت های کوچک هستند که در توفان تغییرات ارزی و سیاستگذاری های اشتباه دولت ها گرفتار مشکل می شوند.
عدم وجود قوانین و مقررات لازم جهت استفاده از رمزارز برای تجارت
وی اشاره کرد: شرکت های خریدار و فروشنده نمی توانند تجارت خودرا در خارج از شبکه بانکی به سبب وجود مباحثی قبیل شفافیت مالی، حسابداری، مالیاتی و پول شویی انجام دهند، اضافه کرد: صادرات ایران با کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا بیش از ۱۰ میلیارد دلار است با این وجود امکان جابه جایی پول بوسیله رمزارز نخواهد بود و این مبادلات بین طرفین باید بوسیله انتقال ارز توسط نظام بانکی و یا انتقال کالا صورت بگیرد.
عابدی با این وجود می توان قسمتی از تعهدات ارزی خودرا خارج از عرف بین المللی و بوسیله رمزارز انجام داد؛ بدین سبب برای تحقق استفاده از رمزارزها در چرخه مبادلات تجاری، نیازمند وضع قوانین و مقرراتی در کشور و سایر کشورهای دنیا هستیم که به مرور زمان شاهد برداشتن گام هایی توسط برخی کشورها دراین زمینه هستیم.
منبع:

1400/11/13
22:47:26
0.0 / 5
929
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers