برنامه ریزی برای ساخت پرتابگر در بخش خصوصی

برنامه ریزی برای ساخت پرتابگر در بخش خصوصی

به گزارش مهندس وب دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از برنامه ریزی برای حضور بخش خصوصی در زمینه ساخت پرتابگرها اطلاع داد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا دکتر منوچهر منطقی امروز در دورهمی امید فضا که به مناسبت روز ملی فضایی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به اینکه ۳ طیف دولتی، خصوصی و نهادهای واسط چون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در صنعت فضایی فعال می باشند، اضافه کرد: معاونت علمی در زمینه انتقال پروژه ها از بخش دولتی به خصوصی نقش آفرینی می کند که در ۸ سال قبل اقدام مؤثری انجام نشده است.
وی دلیل این کاستی را اقدام دولت یازدهم و دوازدهم برای ساماندهی صنعت فضایی و راه اندازی مرکز ملی فضایی بر مبنای نقشه راه تدوین شده عنوان نمود و افزود: این مرکز در ۲ سال اول فعالیت خود، مسیر خویش را پیدا نکرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته، عدم تحقق اعتبارات در بخش صنعت فضا را از دیگر چالش های این حوزه دانست و افزود: برای این منظور ما مبادرت به یکپارچه سازی و تجمیع امکانات و توانمندی ها کردیم تا هزینه ها کاهش پیدا کند و در این راه ۳ پلت فرم در حوزه صنعت فضایی تعریف کردیم.
منطقی ماهواره های ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم با محوریت دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم با محوریت دانشگاه علم و صنعت و ماهواره ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم را همچون این ۳ پلت فرم نام برد.
وی ایستگاه فضایی را از دیگر نیازهای محققان حوزه فضایی نام برد و اضافه کرد: با عنایت به این که ایستگاه های فضایی گوناگونی در کشور داریم، ما در این حوزه مبادرت به تجمیع امکانات در این عرصه کردیم.
وی بخش پرتابگر را از دیگر زمینه های حوزه فضایی دانست و اظهار داشت: هم اکنون تمرکز بر پرتابگر "ذوالجناح" است که این اقدام ادامه نیافت و ما برای حضور بخش خصوصی تمرکز کردیم که در این حوزه به علت وجود مرکز ملی فضایی موانعی به وجود آمد. از جانب وزارت ارتباطات نامه ای به رئیس جمهور ارسال شد که سازمان فضایی به این مرکز ملحق شود.
منطقی افزود: از آنجاییکه توسعه حمل و نقل پیشرفته در گرو خدمات فضا پایه است، ازاین رو در ساختار جدید تصمیم گرفته شد تا از خدمات این صنعت در وزارت راه و شهرسازی و نیرو استفاده شود، ضمن آنکه کل زنجیره ارزش فضایی به شرکتهای فناور منتقل شود.
به قول وی هم اکنون از ۴ بخش سازنده ماهواره های مکعبی حمایت شده است و با همکاری بخش های فضایی ۳ تا ۴ سال آینده پرتابگر بخش خصوصی خواهیم داشت، بگونه ای که در تضاد با بخش های نظامی نباشد.
منبع:

1400/11/15
13:21:43
0.0 / 5
917
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers