وزیر ارتباطات تاكید كرد:

لزوم همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری

لزوم همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری

وزیر ارتباطات بر لزوم ورود بخش خصوصی به توسعه شبکه فیبر نوری تاکید نمود.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم این پروژه مایه خیر و برکت باشد و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه این پروژه در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اشتغال، امنیت و … گره خورده اظهار داشت: بدون ارتباطات و فناوری چرخ زندگی بشر نمی چرخد.
زارع پور تصریح کرد: در دوران اپیدمی کرونا ظرفیت های واقعی این حوزه بیشتر از گذشته نشان داده شد و به ما ثابت کرد که به فناوری ارتباطات و اطلاعات وابسته هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تکیه بر این که باید زیرساخت های استفاده از خدمات ارتباطات فراهم گردد اظهار داشت: تا این زیرساخت ها نباشد استفاده از این تکنولوژی امکان پذیر نیست.
وی ضمن اشاره به صحبت هایی که در جلسه سازمان تنظیم مقررات امروز شده بود اظهار داشت: وقتی صحبت از تأمین پروژه های زیرساختی می شود برخی ها تعجب می کنند در حالیکه جای تعجب وجود ندارد. بعنوان مثال میتوان گفت این روزها مردم به جای تردد در جاده ها با استفاده از فیبر نوری کارشان را انجام می دهند.
زارع پور خطاب به برنامه ریزان و سیاست گذاران کشور خاطرنشان کرد: میتوان چنین استنباط کرد که کار از راه شبکه فیبر نوری انجام می شود و باید دیدگاه ها در کشور به این سمت برود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تکیه بر این که هر ۱۰ درصد افزایش در توسعه پهنه باند، ۱ درصد در تولید ناخالص ملی تأثیرگذار است اظهار داشت: دولت سیزدهم هم به دنبال ایجاد زیرساخت ارتباط پرسرعت، پایدار و امن است.
زارع پور با تکیه بر این که برای این منظور احتیاج به ابزارهای حمایتی داریم اظهار داشت: توسعه شبکه زیرساخت ارتباطی زمان بر است و احتیاج به هماهنگی های مختلفی با سایر بخش ها دارد. ازاین رو لازم است که بخش خصوصی هم روی کار بیاید تا پروژه به خوبی پیشرفت کند.
وی با تکیه بر این که با همراهی کمیسیون مصوبات خوبی برای تأمین اعتبار پروژه فیبر نوری داریم اظهار داشت: بنا شده ۳ الی ۵ درصد حق السهم دولت را صرف این پروژه نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد ابزارهای حمایتی خارج از وزارت خانه اظهار داشت: ما تعاملات جدی با دستگاههای دیگری را آغاز کرده ایم که زیرساخت ها برای انتقال برق و رساندن فیبر به خانه ها را از بودجه ۱۴۰۱ (یکی از بندهای تبصره ۷) تأمین کنیم؛ بدین واسطه تمام دستگاههای اجرایی کشور مکلف شدند در صورتیکه احتیاج به توسعه شبکه فیبر نوری باشد با تعرفه کمیسیون اعتباری در اختیار پروژه قرار گیرد تا سرعت این پروژه افزایش یابد.
زارع پور اضافه کرد: همینطور تسهیلاتی پیشبینی کردیم که این می تواند در اختیار بخش خصوصی برای تحریک تقاضا و بازار قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: تابحال ۳۰ درصد از ظرفیت این تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.
وزیر ارتباطات افزود: اگر این اتفاقات بیفتد و تمام ظرفیت های وزارت ارتباطات را به کار ببریم بال اول شبکه ملی اطلاعات که سرعت است، باکیفیت بالا محقق شود.
زارع پور با تکیه بر این که دولت اراده کرده و فاز اول پنجره واحد دولت هوشمند را اجرایی کرده است اظهار داشت: بنا است که فاز اول دولت هوشمند بزودی افتتاح شود که در این صورت تمام دستگاه ها مکلفند تمام خدمات را الکترونیکی کنند.
وی در مورد این پنجره واحد اظهار داشت: این طرح در قانون بودجه پیشبینی شده و به تصویب شورایعالی فضای مجازی رسیده است؛ به این واسطه مردم بی نیاز از هر گونه رفت و آمد هستند و کیفیت خدمات در این صورت ارتقا می یابد.
وزیر ارتباطات با تکیه بر این که بخش خصوصی می تواند در اینباره خدمات متنوعی را به مردم عرضه نماید اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد و ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در جای جای کشور به مردم عرضه نماییم شبکه تلفن همراه توسعه می یابد و این به شکلی آمادگی برای نسل پنجم است.
زارع پور تصریح کرد: ما باید تلاش نماییم شبکه اینترنت ثابت توسعه یابد و در این راستا ترانزیت داده ها از جمهوری اسلامی را گسترش دهیم تا ایران به هاب منطقه ای تبدیل گردد.
وی تصریح کرد: با عنایت به تجهیزات و توان داخلی، ۷۰ درصد می توانیم به شبکه زیر ساخت کشور اضافه نماییم اما همگی باید پای کار بیایند.
وزیر ارتباطات در مورد پروژه های دیگر ارتباطاتی اظهار داشت: ما باید متناسب با این پروژه، لایه انتقال در شهرها و استان ها را تقویت نماییم و در این راستا شبکه زیرساخت توسعه یابد.
زارع پور خاطرنشان کرد: بنا است که چهارشنبه هفته بعد در جهت توسعه شبکه زیرساخت به میزان ۷۰ درصدی قراردادی را منعقد نماییم.


منبع:

1400/11/27
19:43:51
0.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers