اعلام آمادگی ITU برای ارائه مشاوره در توسعه پهن باند ثابت در ایران

اعلام آمادگی ITU برای ارائه مشاوره در توسعه پهن باند ثابت در ایران

مدیر بخش توسعه مخابرات ITU آمادگی اتحادیه بین المللی مخابرات برای ارائه مشاوره به جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت، تدوین مقررات مربوط، نحوه تشویق به مشارکت بخش خصوصی، اتصال مدارس و تبادل تجربه در حوزه روش اجرای توسعه فیبر نوری را اعلام نمود.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، بر طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. این در حالیست که شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت هم اکنون گرفتار مشکلاتی هستند که باعث شده تمایل کاربران به استفاده از اینترنت موبایل بیشتر از اینترنت ثابت خانگی باشد.
از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و اظهار داشته بود: متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
مدتی پیش صادق عباسی شاهکوه - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با تاکید بر توسعه فیبر نوری (FTTx) اعلام نمود: پیش نویس "اصول حاکم بر تقسیم کار و پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری" با مشارکت دارندگان پروانه، فعالان بازار و صاحبنظران حوزه ICT بعنوان یکی از پروژه های اولویت دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است. در این پیش نویس سیاست های کلی وزارت ارتباطات، اصول کلی احراز صلاحیت و تعیین دارنده پروانه متعهد، مقررات حمایتی، سیاست های نرخ گذاری، فاکتور های اندازه گیری ترسیم شده است.
دراین راستا و به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در حاشیه چهارمین سمپوزیوم جهانی استانداردسازی (GSS) و مجمع جهانی استانداردسازی مخابرات (WTSA) با دبیرکل جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه (APT) و مدیر بخش توسعه مخابرات اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU-D) دیدار نمود.
صادق عباسی شاهکوه در دیدار با خانم دورین بوگدان مارتین، مدیر بخش توسعه مخابرات ITU طرح ملی توسعه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نوری در ایران را تشریح نمود. خانم بوگدان نیز آمادگی ITU برای ارائه مشاوره به جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت، تدوین مقررات مربوط، نحوه تشویق به مشارکت بخش خصوصی، اتصال مدارس و تبادل تجربه در حوزه روش اجرای توسعه فیبر نوری را اعلام نمود.
همین طور عباسی شاهکوه در دیدار با آقای کندو، دبیرکل APT بر گسترش همکاریهای بین ایران و جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه (APT) تاکید نمود. کندو نیز از نقش فعال جمهوری اسلامی ایران در APT قدردانی کرد. در این دیدار هماهنگی های لازم برای برگزاری نشست بعدی شورای رگولاتوری های جنوب آسیا (SATRC) در ایران انجام شد.
طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات رادیویی، چهارمین سمپوزیوم جهانی استانداردسازی (GSS) و مجمع جهانی استانداردسازی مخابرات (WTSA) با حضور نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) از ۹ تا ۱۸ اسفند (۲۸ فوریه تا ۹ مارس) در ژنو انجام می شود. این اجلاس به عنوان با اهمیت ترین رویداد بخش استانداردسازی ITU هر چهار سال یکبار با هدف جمع بندی و رسیدگی به تمامی امور مربوط به استانداردسازی در زمینه مخابرات، تعیین جهت، تعیین ساختار و سیاست ها، تدوین موضوعات رگولاتوری مربوط به استانداردسازی و نیازهای خاص کشورهای درحال توسعه و تعیین رییس و نایب رییس گروههای مطالعاتی برگزار می گردد.1400/12/14
22:16:36
0.0 / 5
811
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers