مقابله با اخبار جعلی فضای مجازی، در انتظار تصویب قوانین بازدارنده

مقابله با اخبار جعلی فضای مجازی، در انتظار تصویب قوانین بازدارنده

مهندس وب: پژوهشگر پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: تا به امروز برای مقابله با اخبار جعلی در کشور اقدامات اساسی شکل نگرفته و قانون ایجاد پایگاه برای مقابله با این مساله هنوز به تصویب قانون نرسیده است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا سیدمحمدمهدی فیروزآبادی در نشست هفته حکمرانی فضای مجازی در پژوهشگاه فضای مجازی که با محوریت مقابله با اخبار جعلی در فضای مجازی برگزار شد، اظهار داشت: مساله توانمندی فنی از موضوعات بسیار مهم و موثر در مقابله با اخبار نادرست است اما تا به امروز در مقابله با اخبار جعلی در داخل کشور پیشرفتی صورت نگرفته و قانون ایجاد پایگاه برای مقابله با این مساله که از وظایف وزارت ارشاد بوده، هنوز به تصویب قانون نرسیده است.
وی با اعلان اینکه رویکرد ارتقای سواد رسانه و ارتقای آگاهی عمومی هنوز جای کار دارد، برای اینکه کمبود آگاهی در کاربران سیاست گذار و سکوها موجب لطمه پذیری شده است، اضافه کرد: در این جلسه گستره اخبار جعلی که امروز به معضل تبدیل گشته مورد بررسی قرار گرفت و چهارچوب مفهومی برای دسته بندی اخبار جعلی و اقسام آن تعریف و در عین حال عواقب اخبار جعلی و تاثیر آن تشریح شد.

این پژوهشگر با طرح این پرسش که چرا اخبار جعلی در مقایسه با اخبار واقعی تاثیرگذاری بیشتری دارند، اظهار نمود: از آن جا که طراوت اطلاعاتی بسیار مهم بوده و انگیزه و عامل پیام تاثیر زیادی دارد بدین جهت شاهد اثرگذاری بیشتر این اخبار هستیم.

فیروزآبادی با تشریح اخبار نادرست یا اختلال اطلاعات و راه های مقابله ای با این اخبار اشاره کرد: هم اکنون دو رویکرد مبتنی بر تکنولوژی و مبتنی بر ارتقا و دانش وجود دارد که در هر دو رویکرد، در سه سطح کاربران معمولی، سطح پلت فرم و سطح سیاست گذار اقداماتی در مقابله با اخبار جعلی رخ می دهد که یکی از این اقدامات، راستی آزمایی است.

وی در تشریح تفاوت راستی آزمایی با دیبانگ (افشای اخبار جعلی) اظهار داشت: همیشه این پرسش مطرح می شود که باتوجه به وضعیت انتشار پیام آیا راستی آزمایی همیشه راه حل خوبی بوده و لازم است چه برخوردی با آن صورت گیرد؟ با فرض این موارد، اقدامات کشورهای مختلف در سالیان اخیر در مقابله با اخبار نادرست و اختلالات اطلاعاتی و رویکردهایی همچون تصویب قانون تا لایحه، اعمال جریمه و زندان، قطعی اینترنت و ارتقای سواد بعنوان جرایم این اقدام مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه اکنون مجموعه ای از این اقدامات از طرف کشورها انجام می شود، اظهار نمود: توانایی اعمال حاکمیت در زمینه فضای مجازی بسته به اینکه هر کشوری چه اقدامی دراین زمینه انجام داده و از چه توانمندی فنی برخوردار بوده و چه سطح از از سواد رسانه ای در کشور وجود دارد و در عین حال مردم آن از چه پلتفرمی استفاده می نمایند، متفاوت خواهد بود.

این پژوهشگر در آخر با تاکید بر اینکه نقش سازمان های مردم نهاد در زمینه راستی آزمایی و ضرورت رعایت ساختارهایی دراین زمینه همچون موارد مهم در این حوزه می باشد، اضافه کرد: جعل عنوان راستی آزمایی و مساله شفافیت در زمینه راستی آزمایی مالی و مشخص بودن روش های مالی از دیگر موضوعات در بحث مقابله با اخبار جعلی است.
منبع:

1400/12/18
14:03:04
0.0 / 5
786
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers