یادداشت

اثرات طرح صیانت از فضای مجازی بر کسب وکار اینترنتی

اثرات طرح صیانت از فضای مجازی بر کسب وکار اینترنتی

به گزارش مهندس وب عضو هیئت مدیره اتاق تجاری و صنایع مشترک ایران-چین در یادداشتی با اشاره به طرح صیانت از فضای مجازی نوشت: در دوره ای که خیلی از کشورهای جهان برای افزایش رشد اقتصادی در اندیشه افزایش پهنای باند، سرعت و کیفیت خدمات اینترنتی هستند نباید با طرح های اینچنینی، دارایی ها، امنیت و کسب وکار مردم را هدف گرفت.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا در یادداشت سعید اشتیاقی آمده است: بیش از ۵۰۰ هزار کسب وکار اینترنتی در ایران فعالیت می نمایند و این مهم سبک زندگی خیلی از ایرانیان را دستخوش تغییر و تحول کرد. به جز این رقم، تعداد زیادی از فعالان صنوف مختلف کشور نیز با استفاده از بستر اینترنت فشار رکود بازار و حجم پایین مبادلات را کم می کنند و توانسته اند کسب درآمد کنند.
با گذشت زمان و به مرور ضریب نفوذ اینترنت، شبکه های اجتماعی و موبایل در ایران افزوده شد و چشم انداز کلی تامین نیاز و خرید اینترنتی در کشور بطور کلی دگرگون شد. حالا بیش از ۹۴ میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارد و خیلی از دسترسی ها، اطلاعات و... از این مسیر ایجاد می شود.
بیش از پنج سال از تصویب آئین نامه پیشنهادی اتاق اصناف ایران به هیأت عالی نظارت در خصوص توسعه تجارت الکترونیک و ارائه خدمات دیجیتالی می گذرد. فروشندگان، خدمات دهندگان وسایل و تجهیزاتی نرم افزار و سخت افزاری نخستین گروه صنفی بودند که آئین نامه مذکور را به کار گرفتند و در آن زمان از حمایت های قانونی برخوردار شدند. با شروع همه گیری کرونا همین زمینه های تقویت شده خیلی از نیازهای جامعه را برطرف کردند و به میزان زیادی توانستند فشار خانه نشینی و بسته شدن خیلی از واحدهای صنفی را کاهش دهند.
سهم اقتصاد دیجیتال از سرانه ملی
نتایج بررسی های رسمی نشان داده است که در بازه زمانی ۱۳۹۸-۱۳۹۵ با افزایش سرمایه گذاری در بخش ICT (هسته اقتصاد دیجیتال)، اثرات سرریز آن در کلان اقتصاد نیز افزایش پیدا کرده است و منجر به افزایش سهم ۷۹.۳ درصدی اقتصاد دیجیتال از اقتصاد ملی درسال ۱۳۹۵ به رقم ۸۷.۶ درصد در سال ۱۳۹۹ شده است. البته در همین دوره زمانی سهم خود بخش ICT بعنوان هسته اقتصاد دیجیتال از رقم ۲۴.۲ درصد به رقم ۳۵.۴ درصد در سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است.
با عنایت به سهم هسته اقتصاد دیجیتال می توان گفت بخش هسته در ایران به مرحله بلوغ خود نزدیک می شود و باید توسعه اقتصاد دیجیتال از مسیر توسعه کاربردها و کسب و کارها در کشور امتداد یابد. رشد مثبت اقتصاد دیجیتال کشور در شرایطی که رشد کلی کشور در سالهای اخیر بواسطه شرایط تحریمی، انسداد پنجره تجارت و کرونا منفی بوده، سرنخ خوبی برای سیاستگذاران در جهت اصلاح سیاست ها و رویکردهاست.
همین طور با عنایت به ارتباط درهم تنیده بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با سایر بخش های اقتصادی کشور، رفع چالش ها و موانعی که در راه تولید و سرمایه گذاری و توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد، می تواند علاوه بر تاثیر مستقیم بطور غیرمستقیم نیز بر سایر بخش های اقتصادی اثرگذار باشد.
زلزله بجای توسعه
ولی حالا که به میزان بسیار زیادی از شدت همه گیری و تعداد افراد بیمار کاسته شده و می توان گفت به زندگی روزمره تبدیل گشته است، برخی نمایندگان مجلس نسبت به تصویب طرحی اصرار می ورزند که از آن با عنوان زلزله اینترنت و محدودیت شدید یاد می شود. در دروه ای که جهان به سمت دنیای مجازی، واقعیت افزوده و استفاده بیشتر از ارز دیجیتال در تبادلات مالی حرکت می کند، گروهی استفاده از شبکه جهانی اینترنت را برای ایرانیان خطرناک و مضر می دانند و برای مسدودسازی آن تصمیم می گیرند.
در شرایطی که فشار اقتصادی و معیشتی کمر مردم را زیر بار مشکلات خرد کرده است، گروهی ۱۸ نفره از نمایندگان بجای تمرکز بر افزایش راندمان و حل معضلات مردم به دنبال اضطراب ایجاد کردن برای جوانان هستند. خیلی از این جوانان عضوی از اصناف هستند که با مشکلات فراوان توانسته اند واحد صنفی را راه اندازی کرده و به سهم خود برای جذب سرمایه گذار و کنترل قیمت ها تلاش می کنند؛ در حالیکه وجود چنین طرح هایی به میزان بسیار زیادی تمایل به سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد و امکان جذب منابع مالی در سطوح مختلف را محدود می کند.
باید اشاره نمود که تمامی ارکان بخش خصوصی با اجرای طرح مسدود سازی اینترنت موسوم به صیانت مخالفت کردند و بر طبق اصول قانون گذار باید به افکار عمومی توجه داشته باشد؛ اما در این مورد این اتفاق نمی افتد و طرح فوق به کسب و کارها لطمه می زند. با تصویب این برنامه فضای رقابتی از بین می رود و داشته های افرادی که با تلاش بسیار توانسته اند خودرا در موقعیتی قرار دهند که درآمد ایجاد کنند، به فنا می رود. مثل این که واحد صنفی یا شرکت فردی را از او بگیرید و دستور دهید که همه چیز را از صفر شروع کند. بدون شک آن فرد حاضر به فعالیت باردیگر در چنین فضایی نخواهد بود و مهاجرت خواهد نمود.
اصناف ضامن امنیت اقتصادی و اجتماعی
اصناف یکی از تأثیرگذارترین لایه های اجتماعی هستند که نقش به سزایی در گردش اقتصاد، کنترل قیمت و پایداری روانی مردم ایفا می کنند. این عوامل زمانی می تواند بعنوان شاخصهای اثرگذار دیده شود که عامل مزاحم یا مخل در فعالیت واحدهای صنفی وجود نداشته باشد.
نباید خودمان را گول بزنیم؛ اینترنت و شبکه های اجتماعی عضوی جدا نشدنی از زندگی ایرانیان هستند و خیلی از فعالیتهای درآمدی و خدماتی بر پایه وجود آنها شکل می گیرد. در دوره ای که خیلی از کشورهای جهان برای افزایش رشد اقتصادی در اندیشه افزایش پهنای باند، سرعت و کیفیت خدمات اینترنتی هستند نباید با طرح های اینچنین که مستقیماً دارایی ها، امنیت و کسب وکار مردم را هدف گرفت و در فکر اذیت کردن آنها بود.
سال هاست که از ضرورت بهبود وضعیت تولید در ایران صحبت می شود و همیشه تاکید شده که چرخیدن چرخ تولید به بهبود زندگی مردم وصل است. لازمه تولید همبستگی اجتماعی است؛ یعنی نیروی کار باید دلگرم باشد تا بتواند با زحمت و تلاش خود در کشور ارزش ایجاد نماید. وقتی یک کارگر یا نیرویی فنی به این نتیجه می رسد که با تلاش و بوسیله زحمت کشی به جایی نمی رسد، انگیزه خودرا از دست می دهد و سراغ کاری که دیگران می کنند، می رود. برای تولید و پیشرفت باید در جامعه انگیزه و امید وجود داشته باشد. مردم باید آینده روشن یا حداقل نمایی مشخص به منظور زندگی خود ببینند. نداشتن این گزاره ها به عدم کوشش برای آینده، نبود باور به موفق شدن و رواج ناکامی منتج خواهد شد.
لازم به توضیح نیست که جامعه ایران خصوصاً اصناف از تصویب طرح موسوم به صیانت ضربات جبران ناپذیری دریافت می کنند و آثار آن بر بدنه فعالیتهای اقتصادی بسیار شدید می باشد. آینده خیلی از کسب و کارها بعد از محدود سازی اینترنت قابل تصور نخواهد بود و به کاهش مشارکت مردم در اجتماع، سیاست و اقتصاد منجر خواهد شد که بی ثباتی بوجود می آورد.
منبع:

1400/12/20
13:36:05
0.0 / 5
740
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers