هیچ اپراتوری بدون هماهنگی با رگولاتوری، حق افزایش تعرفه را ندارد

هیچ اپراتوری بدون هماهنگی با رگولاتوری، حق افزایش تعرفه را ندارد

به گزارش مهندس وب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: هیچ اپراتوری به بهانه افزایش دو درصدی حق السهم دولت از اپراتورها، بدون هماهنگی با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حق افزایش تعرفه را ندارد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه بازدید از سومین کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات با محوریت توسعه زیر ساخت های FTTX که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، ضمن اشاره به افزایش دو درصدی حق السهم دولت از اپراتورها که در بودجه سال ۱۴۰۱ آماده و اعتراض اپراتورها که این مورد منجر به افزایش هزینه های آنها می شود، اظهار داشت: هیچ کس به بهانه این دو درصد حق افزایش تعرفه را ندارد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه را اعلام می کند و متناسب با آن، حق افزایش یا تغییر تعرفه دارند. تعرفه ها طبق روال معمول اصلاح می شود و ما از شورای نگهبان پیگیری می نماییم که این دو درصد هم حذف شود.
وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم به دنبال راه اندازی یک شبکه پرسرعت و با کیفیت در سرتاسر کشور هستیم، اضافه کرد: تنها راه این کار، توسعه شبکه فیبر نوری است. ما باید فیبر نوری را تا در منازل و کسب و کارها برسانیم، کار بسیار سختی در پیش داریم اما خویش را برای این کار آماده کردیم. تولیدکنندگان تجهیزات لازم برای این کار در نمایشگاه امروز حضور داشتند و گفتند که احتیاج به حمایت داریم. بزرگ ترین پشتیبانی از آنها، بازارسازی برای آنهاست. وقتی نهضت راه اندازی فیبر راه بیفتد، خودبه خود چرخ این صنعت به حرکت در می آید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: به جهت اینکه تقاضا ایجاد شود، دولت یک بسته حمایتی پیشبینی کرده، روز گذشته دولت نخستین قدم را در جلسه هیات دولت برداشته و مصوب کردیم که از سه درصد حق السهم دولت از اپراتورهای ثابت به نفع کسانی که پورت فیبر نوری راه اندازی کنند، گذشتیم. علاوه بر این یک بسته حمایتی دیگر پیشبینی کردیم به جهت اینکه به سرعت بتوانیم پروژه FTTx را توسعه دهیم و ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری را ایجاد نماییم.

زارع پور تصریح کرد: نمایشگاه امروز نویدبخش این است که همه خویش را آماده کرده تولیدکنندگان سرمایه گذاری کردند به جهت اینکه تجهیزات لازم از مودم تا دیگر تجهیزات اکتیو و پسیو در داخل تولید شود. بخشی هم هنوز احتیاج به سرمایه گذاری دارد. اگر نهضت راه اندازی پورت فیبر نوری آغاز شود، همه شرکت هایی که در این نمایشگاه حضور داشتند و همه کسانی که در صنعت آی سی تی فعالیت می نمایند، همه تشویق خواهند شد که این حرکت با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد. هر مشکلی در این حوزه وجود داشته باشد در هماهنگی با وزارت خانه های دولتی و در با تعامل با بخش خصوصی احصا می شود تا به هدف ۲۰ میلیون پوشش برسیم.
وی ضمن اشاره به تسهیلات حمایتی دولت برای دسترسی مردم به فیبر نوری اظهار نمود: مصوبه ای در دست بررسی داریم و یک بخش از این بسته حمایتی ناظربه این است که این حمایت را در اختیار خود شرکتهای FCP یا اپراتورهای تلفن همراه قرار دهیم تا جهت راه اندازی پورت فیبر نوری تلاش کنند. هر پورت روشنی که آنها در اختیار ما قرار دهند، بخشی از کامپیوتر به آنها تعلق می گیرد. مصوبه روز گذشته هیات دولت هم همین بود که به ازای هر پورت فیبر FTTH که راه اندازی شود، حق السهم دولت برای هر پورت از آنها گرفته نمی گردد. این برای فراهم کنندگان ارتباطات ثابت و همراه انگیزه است که به کار سرعت دهند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هزینه تمام شده راه اندازی پورت های فیبر نوری در منازل بیان نمود: علاوه بر مودم، هزینه فیبرکشی داخل ساختمان و موارد دیگر هست که حدود سه میلیون تومان هزینه تمام شده دارد که یا خود اپراتور به شکل اقساطی با مردم حساب خواهد کرد، یا ما یارانه ای به اپراتورها یا مردم می دهیم که این حرکت با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. برای سمت مردم هم اگر نیاز باشد آمادگی این را داریم که تسهیلات قائل شویم تا مودم و کابل کشی داخل ساختمان در چارچوب اقساط در اختیار مردم قرار گیرد.
زارع پور با اشاره سایت IRANFTTX اظهار نمود: این سایت وضعیت پیشرفت پروژه را نشان داده است. ظرف سه ماه آینده این امکان برای هموطنان فراهم خواهد شد که از آنچه وضعیت پیشرفت کار است آگاه شوند و بدانند در محل آنها چه زمانی امکان استفاده از پروژه برایشان فراهم می شود.
منبع:

1400/12/24
13:22:50
0.0 / 5
746
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers