کاهش هزینه ها برای دسترسی ۸۰ درصدی خانوارها به فیبر نوری

کاهش هزینه ها برای دسترسی ۸۰ درصدی خانوارها به فیبر نوری

به گزارش مهندس وب به قول معاون وزیر ارتباطات، با هدف سیاست های حمایتی دولت از توسعه فیبر نوری، اپراتورهای FCP برای ارائه خدمات فیبر نوری، یک دهم درصد حق السهم پرداخت می کنند و حوزه عمده فروشی خدمات FTTP نیز مشمول حق السهم نمی گردد تا هزینه هایشان کاسته شده و بتوانیم به هدف مصوب دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به فیبر نوری برسیم.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، برپایه مصوبه شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. در حالیکه هم اکنون مسئولان حوزه ارتباطات معتقدند یکی از پایین ترین شاخصه های ارتباطی در حوزه اینترنت ثابت است که این مورد باید تغییر کند.
از زمان شروع دولت سیزدهم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به مبحث توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و اظهار داشته بود: متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سرتاسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
برنامه ریزی و راهبری توسعه زیرساخت های ارتباطی پر سرعت و باکیفیت پهن باند ثابت با تکیه بر بستر فیبر نوری (FTTX) نیازمند برنامه مدون با پیشبینی موانع و الزامات آن است و البته به نظر می آید اولویت اصلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه ارتباطات ثابت بر بستر فیبر نوری و ارتقای کیفیت شبکه سیار کشور است و توسعه هر دو حوزه کاملاً به هم مرتبط می باشد و درصورتیکه ارتباطات پهن باند ثابت توسعه پیدا نکند، حوزه ارتباطات سیار هم در آینده ای نزدیک گرفتار بحران می شود.
دومین نشست هم اندیشی توسعه FTTx برگزار شد
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، صادق عباسی شاهکوه -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در دومین نشست هم اندیشی توسعه زیرساخت های ارتباطی پهن باند ثابت با تکیه بر توسعه فیبر نوری (FTTx)، در تشریح سیاست های حمایتی دولت از توسعه فیبر نوری گفته است: هم اکنون برپایه مصوبه هیات وزیران اپراتورهای FCP به جای سه درصد و شرکت مخابرات ایران به جای پنج درصد برای ارائه خدمات فیبر نوری، یک دهم درصد حق السهم پرداخت می کنند. البته به شرطی که از آغاز سال ۱۴۰۱ درآمد خرده فروشی در حوزه FTTP در صورت های مالی حسابرسی شده آنها، تفکیک شده باشد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اضافه کرد: حوزه عمده فروشی خدمات FTTP هم برپایه این مصوبه به صورت کلی مشمول حق السهم نمی گردد و این مورد می تواند شرایط خوبی برای شرکت مخابرات ایران برای ارائه خدمات عمده فروشی فراهم آورد.
عباسی شاهکوه ضمن اشاره به تصویب بند پیشنهادی وزارت ارتباطات در قانون بودجه ۱۴۰۱ در خصوص استفاده از امکانات زیرساختی سایر دستگاه ها اظهار داشت: برپایه قانون بودجه، استفاده از امکانات سایر دستگاه ها بایستی با تعرفه های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باشد. پیش نویس این مصوبه با مشارکت دارندگان پروانه ارتباطات ثابت باید به نحوی تدوین شود که هم تعرفه ها منطقی و منصفانه باشد و هم مانعی برای ارائه امکانات مازاد دستگاه ها ایجاد نشود.
وی ضمن اشاره به بازبینی مصوبه CNSP تصریح کرد: اصلاحات مصوبه CNSP هم با هدف این که پروژه FTTx به نحو مناسبی اجرایی شده و منابع مالی آن تامین گردد، با مشارکت دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار انجام شده و درحال نهایی شدن است. در بازبینی این مصوبه، چارچوب های پوشش اپراتورها بگونه ای تغییر کرده است تا هزینه ها کاسته شده و بتوانیم به صورت اقتصادی به هدف مصوب دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به فیبر نوری برسیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی تصریح کرد: در کنار دسترسی تا شعاع ۵۰۰ متری خانوارها، برای اتصال کاربران به این خدمات، یارانه ای پیشبینی شده است تا اتصال حداقل ۳۰ درصدی کاربران به فیبر نوری، در انتها پروژه هم محقق شود.
این نشست با حضور رئیس و معاونین رگولاتوری و مدیران اپراتورهای ثابت برگزار شده و نحوه تقسیم کار بین اپراتورها برای پوشش فیبر نوری در مناطق مختلف کشور، تخصیص منابع مالی، استفاده از یاران های پیشبینی شده، تعامل با شهرداری و توانیر برای اجرای قانون استفاده از امکانات و زیرساخت های موجود از موضوع هایی بود که در این جلسه مطرح و نظرها و دیدگاه های اپراتورها بررسی گردید.
منبع:

1401/01/24
13:20:24
0.0 / 5
637
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers