در جلسه علنی امروز صورت گرفت؛

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی

به گزارش مهندس وب نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (اتاق ایران) در ۱۰ سال گذشته موافقت کردند.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۳۰ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران (اتاق ایران) در ۱۰ سال گذشته در دستورکار قرار گرفت که نمایندگان با ۱۸۹ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۴۲ نماینده حاضر در جلسه با آن موافقت کردند.
محورهای این تحقیق و تفحص به شرح زیر است:
۱- بررسی میزان درآمدها و هزینه های انجام شده توسط اتاق در ده سال قبل
۲- بررسی میزان دستیابی به اهداف مصرح قانونی
۳- بررسی میزان چابکی سازمانی اتاق
۴- نحوه نظارت اتاق بر عملکرد واحدهای زیرمجموعه استانی و شهرستانی
۵- بررسی خدمات و کیفیت عرضه آن به اعضای اتاق
۶- بررسی مبحث حقوق های نجومی در اتاق
پرداخت حقوق های نجومی در اتاق ایران
مطابق با متن این تحقیق و تفحص، علیرغم تلاشهای مجلس شورای اسلامی و دولت و سفارش ها و تأکیدات مقامات و مسؤلان نظام جمهوری اسلامی ایران جهت ارتقای کارکرد و عملکرد اتاق ایران با تدوین و اصلاح قوانین مرتبط و پیشبینی ردیف های تأمین هزینه های قابل توجه، متأسفانه ناکارآمدی اتاق ایران طی یک دهه گذشته و هم گزارش های مکرر و مختلف بعضی از اعضای شاخص آن موید کرختی و سستی در پیشرفت اهداف مصرح قانونی، ولنگاری، اسراف و تبذیر در هزینه ها، افزایش حجم بروکراسی اداری و غیرچابک بودن سازمانی و عدم نظارت بر عملکرد ابواب جمعی خود شامل سازمان اداری و هم اتاق های سراسر کشور است.
مجموعه موارد فوق و بی شمار موارد دیگر که مستند به شواهد و قرائن و مستندات فراوان است، نشان از فعل و ترک فعل های زیادی در تخطی از قوانین جاری کشور دارد، بنابراین جهت رفع ابهامات شک و شبهه در مورد فعالیتهای اتاق ایران به استناد قانون اساسی تحقیق و تفحص به عمل آید.
همچنین اتاق ایران وظایفی از قبیل تشکیل نمایشگاه های داخلی و خارجی و تلاش برای شناسایی بازارهای صادراتی و تشویق و ترغیب سرمایه گذاری در امور تولیدی، تشکیل اتاق های مشترک با کشورهای دوست و نقش آفرینی در راه دیپلماسی اقتصادی را دارد، سوال اینجاست که کدام یک از این وظایف در چند سال گذشته به درستی انجام شده است؟ چنانکه مشکلات عدیده ای در زمینه فروش انواع تولیدات داخلی در سایر کشورها بخصوص کشورهای همسایه داشته ایم.
علاوه بر این، تعداد قابل توجهی در اتاق دارای حقوق های نجومی هستند و سوال اینجاست که مبنای این پرداخت ها چیست و خروجی و دستاورد این مدیران در سالهای اخیر چه بوده است؟


منبع:

1401/01/30
12:43:07
0.0 / 5
722
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers