شکایت از نصب آنتن های موبایل را به کجا باید برد؟

شکایت از نصب آنتن های موبایل را به کجا باید برد؟

به گزارش مهندس وب بررسی میزان تشعشعات رادیویی از راه سامانه رگولاتوری قابل انداره گیری است و کاربران درصورتی که با تشعشعاتی بیش از اندازه استاندارد مواجه شوند، می توانند این مورد را در سامانه ثبت شکایت اعلام کنند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، رشد روز افزون کاربری سیستم های بی سیم و استفاده از امواج الکترومغناطیسی سبب گسترش رفاه و آسایش در زندگی امروز شده است. از طرفی، استفاده از وسایل و لوازم الکترونیکی در منزل، هنگام کار، اماکن عمومی و در نتیجه مواجهه با تشعشعات و پرتوهای رادیویی امری محرز و اجتناب ناپذیر است. این در حالیست که عدم آگاهی از چگونگی استفاده از این امکانات و مواجه با آنها، عدم آگاهی از میزان قرارگیری در معرض امواج رادیویی و عدم اطلاع از اثرات آنها روی سلامتی انسان سبب نگرانی عمومی شده است.
یکی از نگرانی هایی که با ورود ابزار دیجیتالی به زندگی افراد افزایش پیدا کرده، بیماری های ناشی از تشعشعات رادیویی است. با افزایش بیماری های جوامع امروزی همچون سرطان های شناخته شده و ناشناخته، این گمان میان عامه مردم تقویت شده و بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین علل مبتلا شدن به انواع سرطان است، هر چند این مورد تابحال به صورت علمی ثابت نشده است. البته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشعشعات پرتوهای رادیویی را به صورت دوره ای اندازه گیری می کند که غالباً این تشعشعات کمتر از حد استاندارد ملی است که می تواند نگرانی ها را در این مورد کم کند.
سفارش ITU K.83 (توصیه نامه امواج الکترومغناطیسی) ما را در جهت اندازه گیری و پایش امواج رادیویی در هر زمان و هر مکان به منظور کاهش نگرانی های مردمی راهنمایی و هدایت می کند. با عنایت به این سفارش نامه امواج الکترومغناطیسی و تأثیر آن بر اقشار مختلف جامعه باید تحت نظارت و کنترل رگولاتوری باشد. بنابراین میزان امواج رادیویی باید برای تمام افراد شفاف سازی شود.
انواع اشعه ها چیست؟
امواج و اشعه ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ دسته اول قابلیت یونیزه کردن دارند و دسته دوم فاقد این توانایی محسوب می شوند. دسته ای که یونیزه کننده نام گرفته، دارای فوتون های بسیار قوی است که از مواد رادیواکتیو تشکیل شده و دارای خاصیت تخریب ژنتیک در بدن خواهد بود. اما تشعشعات موبایلی جزو امواج رادیویی محسوب می شوند که امواج رادیویی هم از امواج غیریونیزه به شمار می روند، بر همین مبنا تابحال هیچ گزارش بین المللی در خصوص مضرات تشعشعات غیریونیزه رادیویی وجود نداشته و مشاهده نشده است.
از طرفی با کوشش برای کاهش خطرات امواج الکترومغناطیس همچون امواج پارازیت ها، ایستگاه های ثابت اندازه گیری تشعشعات غیریون ساز تا ۱۸ گیگاهرتز در نقاطی از مناطق حساس تهران شامل بیمارستان ها، مدارس و آسایشگاه های سالمندان نصب و افتتاح شد تا تشعشعات پرتوهای رادیویی و مایکروویو به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای هفته از جانب رگولاتوری پایش شود. در زمینه تاثیر مثبت یا منفی تشعشعات موبایلی، پیش از این هم اظهار نظر مختلفی از جانب کارشناسان و متخصصان مطرح شده و گفته شده بود تابحال هیچ تحقیقی مثبت یا منفی بودن تاثیر این تشعشعات بر سلامت انسان را تأیید نکرده است.
علاوه بر مواردی که به درخواست یا شکایت کاربران اندازه گیری تشعشعی انجام می شود، رگولاتوری به صورت دوره ای در کلان شهرهای کشور میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی را بررسی می کند. سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، عضو کمیته حفاظت در مقابل اشعه هستند. در این کمیته رگولاتوری وظیفه اندازه گیری میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی را به عهده دارد و نتایج به دست آمده را برای سازمان انرژی اتمی ارسال می کند تا با استانداردهای ملی پرتوگیری تطبیق داده شود.
به سامانه اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس رجوع کنید
سامانه اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس به منظور پایش تشعشعات تجهیزات رادیویی مطابق حدود استاندارد ملی ایران به شماره ۸۵۶۷ و کمیسیون بین المللی حفاظت در مقابل پرتوهای غیریون ساز (ICNIRP)، با نصب ۷۰ ایستگاه ثابت در شهر تهران و ۱۸ ایستگاه ثابت در شهر شیراز به راه افتاده است. مطابق با استانداردهای اعلام شده، حدود پرتوگیری امواج الکترومغناطیسی ۲۸ ولت بر متر است که در نمودار در ارتباط با هر ایستگاه، به صورت خط چین قرمز مشخص شده است. نمونه ای از این اندازه گیری از یکی از سایت ها در بازه زمانی یک هفته ای، در تصویر زیر آمده است.


با رفتن به این بخش در رگولاتوری و انتخاب ناحیه مورد نظر، تاریخ شروع و خاتمه ی بازه مورد نظر جهت بررسی شدت میدان انتخاب شده و داده ها بر مبنای بازه ی انتخابی فیلتر می شود. بعد از آن، مقادیر بیشینه، کمینه و متوسط اندازه گیری در بازه انتخابی برای ایستگاه مورد نظر نمایش داده می شود و هم چنین امکان نمایش و عدم نمایش سطح استاندارد روی گراف خروجی با این ابزار وجود دارد.
کاربران می توانند بعد از مشاهده ی میزان اندازه گیری شده، سطح استاندارد مصوب برای شدت میدان الکترومغناطیس بر مبنای استاندارد ملی و ICNIRP را روی گراف مشاهده کنند و از کمتر بودن این میزان نسبت به حد استاندارد اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت، اگر میزان نمایش داده شده از استانداردی که مشخص شده بیشتر باشد، میتوان در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات، در زمینه تشعشات مبادرت به شکایت نمود.
منبع:

1401/03/19
12:38:44
0.0 / 5
762
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers