خطرات حریم خصوصی ناشی از امواج بلوتوث

خطرات حریم خصوصی ناشی از امواج بلوتوث

مهندس وب: پژوهشگران اعلام نمودند از سیگنال های بلوتوث برای ردیابی گوشیهای هوشمند سوءاستفاده می شود و حتی تلفن های هوشمند جفت نشده نیز در مقابل ردیابی لطمه پذیر هستند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، برمبنای مطالعه ای که توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو انجام شد، سیگنال های بلوتوثی که تلفن های همراه دائما منتشر می کنند، دستگاه را در مقابل سوءاستفاده لطمه پذیر می کند. این نخستین تحقیق در نوع خود است که در آن به این نتیجه رسیده که سیگنال های بلوتوث شناسه منحصربه فردی را تعیین کرده و امکان ردیابی حرکات و مکان کاربر را فراهم می کنند. دستگاه های سلولی مدرن از سیگنال های بلوتوث استفاده می نمایند تا خدمات ردیابی دستگاه مانند خاصیت Find My Apple و برنامه های ردیابی کووید-۱۹ را فعال کنند و بین دستگاه هایی مانند هدفون های بی سیم و تلفن های هوشمند ارتباط برقرار کنند.
پژوهشگران اعلام نمودند که همه دستگاه های دارای قابلیت جفت سازی بلوتوث، از تلفن های هوشمند و ساعات هوشمند گرفته تا ردیاب های تناسب اندام، در مقابل ردیابی لطمه پذیر هستند. دلیل این امر این است که این دستگاهها بطور مداوم امواج بلوتوث را ارسال می کنند.
آنها همین طور خاطرنشان کردند که این یک تهدید مهمست برای اینکه ردیابی را می توان با دقت انجام داد. نویسنده اصلی مقاله، نیشانت باسکار، نوشت که این تهدید از انتشار مداوم سیگنال های بلوتوث ناشی می شود. حتی دستگاه های جفت نشده نیز در معرض خطر هستند برای اینکه این امواج تنها زمانی که تلفن خاموش است پخش نمی شوند. به این جهت، این نقص خطرات جدی حریم خصوصی را برای کاربران به همراه دارد.
او می گوید: «این موضوع مهمست برای اینکه در دنیای امروز بلوتوث تهدید مهم تری است برای اینکه سیگنال بی سیم مکرر و ثابتی است که از تمام دستگاه های تلفن همراه شخصی ما ساطع می شود. تا آنجا که ما می دانیم، تنها چیزی که اساسا چراغ های بلوتوث را متوقف می کند، خاموش کردن تلفن شماست.»
در این مقاله که وب سایت هک رد آنرا منتشر نموده، تاکید گردیده است که همه دستگاه های بی سیم دارای اشکالات جزئی در تولید سخت افزار هستند که برای هر دستگاه منحصربه فرد است. این اشکالات فنی و سخت افزاری موجب ایجاد اعوجاج منحصربه فرد می شود که به عنوان شناسه برای ردیابی بسیار دقیق دستگاه استفاده می شود. شناسه نیز محصول جانبی ناخواسته پروسه تولید دستگاه است.
منبع:

1401/03/28
10:03:36
0.0 / 5
831
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , مهندس , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers