بررسی نظرات آنلاین قبل از انتشار؛

قانون جدید چین برای کنترل بیشتر روی کامنتها در شبکه های اجتماعی

قانون جدید چین برای کنترل بیشتر روی کامنتها در شبکه های اجتماعی

به گزارش مهندس وب دولت چین، پیش نویس قوانین جدید در حوزه تنظیم گری شبکه های اجتماعی را منتشر نموده است که در صورت اجرا، کنترل نهادهای ناظر بر نظرات ارسال شده کاربران در پلت فرم های اجتماعی، افزایش می یابد.


به گزارش مهندس وب به نقل از «MIT Technology Review»؛ اداره فضای سایبری چین طی روزهای اخیر، مجموعه جدیدی از قوانین پیش نویس در مورد مسئولیت پلت فرم ها و تولیدکنندگان محتوا را در وبسایت خود منتشر نموده است که به پلت فرم های محتوا، دستور می دهد همه نظرات آنلاین را پیش از انتشار، بررسی نمایند و در صورت برخورد با «محتوای غیرقانونی و مضر»، اطلاعات در ارتباط با آنرا در اختیار مقامات دولتی قرار دهند. بر مبنای نظر کارشناسان، تغییرات جدید یاد شده بر مقررات در ارتباط با مدیریت نظرات پست های اینترنتی، تاثیر می گذارد. این مقررات برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ اجرایی شد و حال بعد از گذشت پنج سال، اداره فضای مجازی کشور چین، قصد به روز رسانی آنرا دارد. جرمی داوم، محقق ارشد در مرکز مطالعات چین دانشگاه ییل، در این مورد اظهار داشت: «بازنگری های پیشنهادی در درجه اول، نسخه فعلی قوانین انتشار کامنت و نظرات را به روز می کند تا آنها را با خط مشی های جدید مقامات، مانند قوانین جدید در مورد محافظت از اطلاعات شخصی، امنیت داده ها و مقررات عمومی محتوا، مطابقت دهد.» طبق گزارش های انتشار یافته در این مورد، مقررات جدید، انواع مختلفی از نظرات قابل انتشار در فضای مجازی را در بر می گیرد و همه فرمت های احتمالی همچون متون، نمادها، فایل های گیف، تصاویر، صوت و ویدیوها مشمول این مقررات هستند. اریک لیو، از کارکنان سابق وایبو در حوزه تنظیم و تعدیل محتوا، در این مورد اظهار داشت: «نیاز مبرمی به مقررات مستقل در مورد انتشار نظرات در فضای مجازی، وجود دارد؛ چونکه تعداد زیاد کامنت ها، بررسی و کنترل آنها را به نسبت دیگر انواع محتوا در بستر اینترنت، دشوار می سازد. نکته ای که همه فعالان حوزه کنترل محتوا در چین به آن اذعان دارند، عدم توجه کافی به کامنت ها است. این دسته از مطالب، عموماً بدون دقت بررسی و تعدیل می شوند.» به عقیده خیلی از کارشناسان، پلت فرم های چینی، در مقطع حاضر به بازوی اجرایی دولت این کشور در زمینه رصد و مدیریت اینترنت، بدل شده اند. این در شرایطی است که شرکتهای فناوری با نهایت قدرت درحال کوشش برای انطباق با قوانین جدید کشور هستند و در صورت تخلف، با جریمه های سخت و سنگینی مواجه می شوند. پکن در طول سالهای اخیر، به صورت مداوم، کنترل خود بر شبکه های اجتماعی این کشور را تقویت کرده و برطرف ساختن نقاط ضعف موجود را در دستور کار داشته است. با این حال، تصویب و اجرای چنین قانونی، مستلزم کنترل و خواندن میلیاردها پیام عمومی پست شده از جانب کاربران است و همین مساله، سبب بروز ابهاماتی در مورد روش اجرای این قانون در بین کاربران شده است.

هم اکنون، بحث در مورد چگونگی اجرای دقیق مقررات پیشنهادی صرفا در حد حدس و گمان است؛ اما واضح است که چین درحال شناسایی حفره های دیوار آتش بزرگ و به روز رسانی مقررات خود برای حل آن ها است.


منبع:

1401/04/03
10:56:31
0.0 / 5
667
تگهای خبر: آنلاین , اینترنت , سئو , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers