وزیر ارتباطات:

در پلت فرم های فیلترشده حضور ندارم

در پلت فرم های فیلترشده حضور ندارم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه در رسانه های اجتماعی و پیامرسان های فیلترشده حضور ندارد، اظهار داشت:  تا وقتی پلتفرمی برای عموم مردم غیر قابل دسترس باشد، بدون استفاده از ابزارهای غیرقانونی مانند فیلترشکن، بنده هم در آن پلت فرم ها حضور پیدا نمی کنم.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در گفت وگوی تلویزیونی درباره حضور مسئولان در شبکه های اجتماعی فیلترشده مانند توییتر بیان نمود: این تصمیمات عجیب و غریب در گذشته گرفته شده است. البته دولت هم درباره این که شبکه اجتماعی باز یا بسته شود، نقش پررنگی دارد اما اگر من در گذشته در موقعیت تصمیم گیری قرار داشتم، حتما تصمیمات دیگری می گرفتم که با وضع موجود متفاوت بود. به هر حال گذشته را نمی گردد نقد کرد و این دوگانگی ها باید یک جا تمام شود.
وی افزود: من گفته ام تا وقتی پلتفرمی برای عموم مردم غیر قابل دسترس باشد، بدون استفاده از ابزارهای غیرقانونی مانند فیلترشکن، بنده هم در آن پلت فرم ها حضور پیدا نمی کنم. البته من در مدتی که در ژنو بودم، یک اکانت توییتر از ۱۰ سال پیش داشتم که به زبان انگلیسی از مواضع جمهوری اسلامی حرف زدم و گفتم که پلت فرم های جهانی باید به قوانین محلی احترام بگذارند. البته برای رفع شبهه بگویم زمانی که در ژنو بودم، بدون استفاده از فیلترشکن توییت کردم که البته توییتر هم بلافاصله اکانت را مسدود کرد.
تصمیم درباره حذف فیلترینگ، باید جمعی گرفته بود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینک همیشه این خط قرمز را داشتم که بعنوان وزیر ارتباطات در هیچ شبکه اجتماعی فیلترشده حضور نداشته باشم، افزود: اما تکلیف بقیه هم با خودشان است. البته این رویه ای است که باید اصلاح گردد. من در جلسه اول دولت هم گفتم که مطابق با قسم نامه مان باید به قانون پایبند باشیم. یکی از مزایای قانون هم این است که فعالیت هایمان را در شبکه های اجتماعی قانونی سامان دهیم. هرچند این تصمیمی است که باید جمعی گرفته شود.
زارع پور درباره پشتیبانی از پیام رسان های داخلی بیان نمود: نکته اول این که ما ظرفیت و دانش فنی لازم را داریم و می توانیم پلت فرم های بومی خودمان را داشته باشیم، همچنانکه جوانان متخصص، کشور را از پلت فرم های خارجی در خیلی حوزه ها بی نیاز کردند. دبیر کل اتحادیه مخابرات هم اشاره کردند که مایه شادمانی است که ایران، پلت فرم های بومی دارد و جزو معدود کشورهایی است که پلت فرم هایی با کیفیت دارد. ما می دانیم که اگر پلت فرم با کیفیت داشته باشیم، مردم از آن استفاده می نمایند.
وی افزود: برنامه ما در وزارت ارتباطات این است که در همه موضوعات، نه فقط پیام رسان ها، هر آنچه که ظرفیت فناوری اطلاعات برای تسهیل زندگی مردم وجود دارد را به کار بگیریم تا طعم شیرین استفاده از فناوری را به مردم بچشانیم. راهبرد دولت سیزدهم هم این است که حداکثر استفاده از فناوری را داشته باشد که زندگی را برای مردم تسهیل کند. ما دنبال این هستیم که کمک نماییم کیفیت پیام رسان ها ارتقا پیدا کند و این پلت فرم ها از سال ۱۳۹۶ با فیلتر تلگرام، ارتقا یافتند. البته ما معتقدیم کشور به پنج پیام رسان نیاز ندارد و باید یکی دو پلت فرم قوی با کیفیت باشند و در ماههای آینده هم اتفاقات خوبی از تماسهای صوتی و تصویری روی این پیام رسان ها تا تماس با تلفن ثابت اتفاق خواهد افتاد.
طرح صیانت به نظام تنظیم گری فضای مجازی تبدیل گشته است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به وضعیت طرح صیانت، بیان نمود: از زمانی که بعنوان وزیر ارتباطات انتخاب شدم به این طرح ورود پیدا کردم و برای اصلاح آنچه بعنوان طرح صیانت شناخته شد، گام برداشتم. در آخر خط عنوان و محتوایات این طرح تغییر نمود و به نظام تنظیم گری فضای مجازی تبدیل شد. حالا مسیر تصویب این طرح گرفتار وقفه شده و من می خواهم این اطمینان را به مردم بدهم که هیچ کسی در میان تصمیم گیران، تصمیم سازان و مدیران جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطعی اینترنت نیست.
زارع پور در ادامه تصریح کرد: اما فضای مجازی احتیاج به قانون دارد؛ زیست بسیاری از حوزه ها به فضای مجازی آمده است ما نمی توانیم در جایی که نیاز مردم را برطرف می کند، خرید و فروش مردم روی آن انجام می شود یا آموزش از راه آن انجام می گیرد، دارای یک فضای بی قاعده باشیم. همه جای دنیا برای فضای مجازی قاعده وضع شده است.
وی در مورد اینترنت کودک و نوجوان، توضیح داد: در هیچ جایی از دنیا پدر و مادرها بچه ها را به این بی پناهی که ما در فضای مجازی بچه ها را رها می نماییم، رها نمی کنند. فضای مجازی فضای بسیار گسترده ای است که در کنار فرصت های بسیار، تهدیداتی هم دارد و در کل دنیا برای این تهدیدات چاره اندیشی شده است. ازاین رو برای پشتیبانی از کودکان در این فضا، ابزار کنترلی در اختیار خانواده ها قرار داده شده بتوانند از بچه های خود مراقبت کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این کارها فانتزی و نمایشی نیست، اظهار داشت: همه پلت فرم های مطرح دنیا اکانت کودک و ابزار کنترل والدین روی پلت فرم خود راه اندازی می کنند تا پدر و مادرها روی محتوایی که در اختیار کودکان شان قرار می گیرد نظارت داشته باشند. همین حالا هم ابزارهای مختلفی برای کنترل والدین روی محتوای مورد استفاده از سمت کودکان وجود دارد؛ اما متاسفانه پدرومادرهای ایرانی از آن بی خبر هستند.
به دنبال تخصصی کردن استفاده از اینترنت هستیم
زارع پور در پاسخ به این که آیا عرضه اینترنت کودکان همان اجرای طرح صیانت است، اظهار داشت: اول این که هم اکنون چیزی به اسم طرح صیانت وجود ندارد پس اینترنت کودک ربطی به طرح صیانت ندارد. رئیس جمهوری هم به این نکته اشاره کردند که در هیج جای دنیا اینترنتی که در اختیار یک بزرگسال است همان اینترنتی نیست که در اختیار یک کودک قرار می گیرد. نیاز این دو گروه متفاوت می باشد.
وی با اشاره به اینکه عرضه اینترنت مخصوص کودکان یک جور تخصصی کردن استفاده از اینترنت است که حالا با اینترنت کودک شروع شده، اضافه کرد: همینطور در آینده نزدیک به دنبال این هستیم که بعضی از سکوهای فیلترشده را برای یکسری از اقشار خاص که به این سکوها احتیاج دارند، با هماهنگی دستگاه مختلف در اختیارشان بگذاریم. ما می خواهیم گشایشی داشته باشیم تا یک سری پلت فرم های فیلتر شده برای گروه هایی مانند اساتید و خبرنگاران در دسترس باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد به این که برخی عرضه اینترنت به کودکان را به قطع اینترنت ارتباط می دهند و این که دولت می خواهد طرح صیانت را اجرا کند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت نیست، در دولت شبکه پرسرعت، با کیفیت با سرعت نور جزیی از طرح هایی است که برای اجرای آن تلاش می نماییم. اما باید به دنبال این باشیم که هر آنچه ظرفیت در داخل کشور است را استفاده نماییم تا پلت فرم های بومی خودمان را هم داشته باشیم.
مشکلی در تأمین اینترنت مورد نیاز کشور نداریم
زارع پور درباره افت کیفیت و سرعت اینترنت اظهار نمود: سرعت اینترنت به عوامل مختلفی مربوط است. از تلفن همراه کاربر و مودم مصرفی وی گرفته تا سایت های BTS، شبکه انتقال مخابرات و شبکه زیرساخت، همگی روی سرعت اینترنت اثرگذار هستند. بخشی از این مجموعه عوامل مانند تأمین ارتباطات بین الملل و افزایش کیفیت شبکه در اختیار ما قرار دارد. عده ای شبهه وارد می کنند که دولت سیزدهم در واردات پهنای باند محدودیت بوجود آورده است، اما باید بگویم هم اکنون ما مشکلی در تأمین اینترنت مورد نیاز کشور نداریم و اصلا چنین بحثی وجود ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شبکه زیرساخت کشور و افزایش ظرفیت آن اظهار داشت: هر چقدر پهنای باند نیاز کشور باشد تأمین می نماییم و منابع مختلفی برای تأمین اینترنت از مسیرهای مختلف و شرکتهای مختلف در نظر گرفته ایم تا اگر قطعی پیش آمد، ظرفیتی برای جایگزینی داشته باشیم. بهمن ماه سال گذشته قراردادی با یک کنسرسیومی ایرانی منعقد کردیم که به این واسطه ۷۰ درصد به ظرفیت کل شبکه زیرساخت کشور در مدت زمان هشت ماه اضافه کنند. فرایند این کار شروع شده و تا مهرماه ۷۰ درصد به ظرفیت کل زیرساخت گذشته اضافه می شود؛ یعنی آنچه در ۱۵ سال قبل انجام شده بود ما در مدت هشت ماه ظرفیت چند برابری اضافه می نماییم.
زارع پور درباره علل افزایش ظرفیت شبکه زیرساخت کشور عنوان کرد: با این که شبکه مادر زیرساخت ظرفیت مورد نیاز خویش را دارد اما از آنجاییکه قصد به سرانجام رساندن پروژه بزرگ واگذاری ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری به کاربران و کسب و کارها را داریم، نیاز است خودمان را برای بالا بردن سرعت دسترسی و تقاضا زیادی که از جانب کاربران وجود دارد، آماده نماییم.
در برخی از استان ها شبکه مخابراتی ما فرسوده است
وی درباره تأثیر افزایش ظرفیت شبکه زیرساخت به تجربه کاربران در استفاده از اینترنت، اظهار داشت: قطعا اثرگذار است و سرعت بهبود پیدا می کند. البته گلوگاه ما شبکه مادر، مخابراتی نیست. آنچه که در اختیار بخش خصوصی است یعنی شبکه تجمیع مخابرات، شبکه داخل شهرها و داخل استان ها، بین شهرها نزدیک به ۱۰-۱۲ سال است که متاسفانه به روز نشده است و در برخی از استان ها شبکه مخابراتی ما فرسوده و احتیاج به بازسازی فوری دارد. سال قبل کمک هایی به شرکت مخابرات کردیم تا بخشی از شبکه خودش را بازسازی کند، در حالیکه این وظیفه ما نیست و بخش خصوصی باید خودش این کار را انجام دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: مشکل اصلی این است که بار اصلی ترافیک کشور که باید روی شبکه ارتباطات ثابت باشد، در سالهای گذشته از آنجاییکه شبکه ثابت توسعه پیدا نکرده، به شبکه تلفن همراه منتقل شده است. ارتباط همراه هم محدودیت دارد و اگر ترافیک آن از یک حدی بالاتر برود کیفیت اینترنت همراه کاسته می شود. گره اصلی و مساله سرعت اینترنت کشور همین جاست که بار ترافیکی را شبکه همراهی به دوش می کشد که ذاتا برای این کار طراحی نشده است.
زارع پور درباره اقدامات دولت برای افزایش سرعت اینترنت و کاهش بارترافیکی از روی شبکه همراه، بیان نمود: اقدام نخست واگذاری ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری تا آخر سال ۱۴۰۴ برای ۸۰ درصد خانوارهای کشور است. این کار در کشورهای دیگر با گستره جغرافیایی ایران نزدیک به هفت تا هشت سال طول کشیده و مقرر است ما این کار را در مدت مدت سه سال انجام بدهیم.
وی تصریح کرد: برای دستیابی به این هدف، بسته های حمایتی را برای اپراتورها در نظر گرفته ایم. ما باید فیبر را به در خانه های مردم ببریم. سرعت های چند ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ای و چند ۱۰ برابر سرعت فعلی در اختیار کاربران قرار بگیرد. آمارهایی که از اپراتورها داریم، نشان داده است واقعا وضعیت اینترنت نسبت به گذشته بدتر نشده، اما نیاز است در این عرصه تلاش بیشتری صورت گیرد. حالا کیفیت سرویس ها در حال افزایش می باشد و مراجع جهانی هم نشان داده است که سرعت اینترنت کشور رو به کاهش نیست اما متناسب با نیاز مردم هم افزایش پیدا نکرده است.
کیفیت اینترنت کاهش پیدا نکرده است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در یک سال قبل کیفیت اینترنت کاهش پیدا نکرده است، اظهار داشت: دولت سیزدهم فناوری اطلاعات را یک فرصت می بیند. شاه راه های جدید فیبرنوری هستند. زیرساخت توسعه در همه بخش ها، ایجاد یک شبکه ارتباطی پرسرعت و باکیفیت است، کسی که برنامه دارد تا فیبرنوری را در خانه مردم ببرد هیچگاه به دنبال این نیست که سرعت اینترنت را بکاهد. ما بیکار ننشسته ایم و روز به روز تلاش می نماییم.
زارع پور تصریح کرد: سال قبل فرکانس ۲۳۰۰ را به اپراتورهای همراه واگذار کردیم. برخی از اپراتورها تجهیزات لازم جهت استفاده از این فرکانس را وارد کشور کرده یا از تجهیزات بومی استفاده کردند و آنرا روی فضای فرکانسی نصب کرده اند. بر اساس گزارشی که از سرعت اپراتورهای همراه انتشار یافت، مشخص است که اپراتوری که تجهیزات را وارد و نصب کرده، در سه ماه اخیر توانسته سرعت بیشتری را در اختیار کاربرانش قرار دهد.
وی افزود: ما سال جاری واگذاری فرکانس جدید هم خواهیم داشت و منتظر نمانده ایم که فیبرنوری راه بیفتد تا دسترسی به کیفیت و سرعت بهتر را به ۳ سال دیگر حواله دهیم، هرچند که این پروژه هم با سرعت جلو می رود. ما در حوزه ارتباطات همراه که زندگی مردم به آن وابسته شده است کارهای اساسی را انجام می دهیم. برای نمونه سال جاری فرکانس ۳ هزار و ۵۰۰ را آماده واگذاری و در اختیار اپراتورها قرار خواهیم داد. اپراتورهای باید تجهیزات خویش را روی این فرکانس نصب کنند. هرجا که این فرکانس های جدید فعال شود یعنی مشترکان سرعت های بسیار بهتری را تجربه خواهند کرد.
از سال ۱۳۹۵، هیچ گونه افزایش تعرفه ای در حوزه ارتباطات سیار و ثابت نداشیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اصلاح تعرفه های اینترنت اضافه کرد: بخش قابل توجهی از شبکه در اختیار شبکه بخش خصوصی است. ما هم ناظر فعالیت اپراتورها هستیم و باید طوری برنامه ریزی نماییم که هم سرمایه گذاری در این بخش برای فعالان این بازار به صرفه باشد و هم به مردم فشاری وارد نشود. بین حقوق اپراتورها و حقوق مردم وظیفه سختی بر گردن ما گذاشته شده است. از سال ۱۳۹۵ تا هم اکنون ما هیچ گونه افزایش تعرفه ای در حوزه ارتباطات سیار و ثابت نداشته ایم. در این شرایط این شرکت ها می خواهند برای توسعه شبکه خود سرمایه گذاری کنند. اگر سرمایه گذاری در این عرصه اتفاق نیفتد اساسا کیفیت شبکه در لایه دسترسی افت پیدا می کند. این تصمیمی است که باید گرفته شود.
زارع پور تصریح کرد: ما اگر می خواستیم به دنبال محبوبیت باشیم باید تعرفه را همچنان پایین نگه می داشتیم، هرچند حالا هم تعرفه افزایش پیدا نکرده است. سال ۱۳۹۵ کمیسیون سازمان تنظیم مقررات تعرفه ای در بخش ثابت و سیار تصویب کرده که بر مبنای آن کف قیمت هر گیگ اینترنت ۳۰۰۰ تومان و سقف آن هم در حدود ۴۰ هزار تومان است. این مصوبه برای این بوده که رقابت بین اپراتورها شکل بگیرد. اپراتورها طبق این مصوبه یک سری بسته ها زیر کف قیمت تعریف کرده بودند تا در رقابت جلو بیفتند. در همان مصوبه آمده بود که اگر اپراتوری زیر کف بسته تعریف کند باید تا سه سال این روند را ادامه دهد. اپراتورها هم طبق این مصوبه و برای رقابت بسته هایی تعریف کرده بودند که زیر کف قیمت بود تا این اواخر هم فروش این بسته ها ادامه داشت.
وی خاطرنشان کرد: در نهایت مدیران عامل اپراتورها چندین بار به وزارت ارتباطات آمدند و اعلام نمودند در شرایط فعلی آنها منابع لازم برای توسعه شبکه خویش را ندارند و قیمت خیلی از تجهیزات وارداتی هم افزایش داشته است. این در شرایطی است که در پنج سال قبل آنها امکان تغییر تعرفه را نداشته اند. ما به آنها اجازه دادیم که فقط قیمت بسته های زیر کف قیمت را بالا برند. اما در ادامه درخواست بعدی این فعالان این بود که بسته های جدید با تعرفه های جدید را معرفی کنند که در اینجا ما مخالفت کردیم و گفتیم اگر تضمین می دهید که کیفیت شبکه افزایش پیدا کند، ظرف مدت شش ماه در کنار افزایش کیفیت پوشش ۱۰۰درصدی نسل چهارم اینترنت در کشور اتفاق بیفتد و در کنار همه این ها توسعه نسل پنجم اینترنت هم به حد مناسبی برسد، تعرفه ها را افزایش بدهیم.
خط قرمز ما، افزایش کیفیت شبکه است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه خط قرمز ما افزایش کیفیت شبکه است، اضافه کرد: به هیچ وجه به دنبال افزایش سود اپراتورها نیستیم. افزایش تعرفه تا یک حدی معقول است اما باید توازنی بین نیاز مردم فشار اقتصادی که به مردم وارد می شود برقرار کرد. ما صرفا به دنبال کیفیت هستیم اگر تضمین بدهند که کیفیت را می افزایند ما برای افزایش تعرفه با آنها همراهی می نماییم در غیر این صورت هیچ افزایش تعرفه ای صورت نمی گیرد. مقرر است بزودی اپراتورها بسته های بلندمدت شش ماهی هم معرفی کنند.
زارع پور همینطور درباره تغییر تعرفه های پستی، بیان نمود: تعرفه های پستی از سال ۹۸ ثابت مانده و تغییری نکرده و این در شرایطی است که طبق آمار بانک مرکزی بیشتر از ۱۰۰ درصد تورم در کشور وجود داشته است. پست یک شرکت دولتی است ولی همه هزینه های خویش را از راه تعرفه هایی که دریافت می کند پوشش می دهد. در این سه سال تعرفه های پست ثابت مانده بود. برپایه تورم باید بین ۱۲۰ درصد تعرفه های پستی افزایش پیدا می کرد اما در کمیسیون سازمان تنظیم مصوبه ای تصویب گردید که حداکثر بین ۲۰ تا ۴۰ درصد برای مردم و ۲۰ تا ۵۰ درصد تعرفه پست برای دستگاههای دولتی افزایش پیدا کند تا پست بتواند زیرساخت های خویش را توسعه بدهد.
وی افزود: این افزایش تعرفه تأثیر بدی روی کسب و کارها نداشته است، هر چند در ایام اول اجرای این مصوبه اشتباهی در سیستم نرخ گذاری شرکت پست صورت گرفته بود که گاها تعرفه تا ۷۰ و ۸۰ درصد افزوده شده بود. در همان زمان جلوی این اتفاق گرفته و سامانه ای افتتاح شد تا مردم اعتراض های خود به پرداخت هزینه اضافه پست را مطرح کنند و در نهایت پس از بررسی پول اضافی که از مردم گرفته شده بود به آنها بازگردانده شد.1401/04/08
11:41:25
0.0 / 5
628
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers