سخنگوی وزارت ارتباطات خبر داد؛

فهرست سفید اینترنت امن کودکان نهایی شد

فهرست سفید اینترنت امن کودکان نهایی شد

به گزارش مهندس وب سخنگوی وزارت ارتباطات با بیان این که فهرست سفید وزارت ارشاد برای اینترنت کودک و نوجوان نهایی شده است، اظهار داشت: ظرف یکی دو هفته آینده با حضور مسؤلان مربوطه از این طرح رونمایی خواهد شد.مهدی سالم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین جزییات راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان اظهار نمود: سندی در شورای عالی فضای مجازی وجود دارد که تکالیف دستگاه های مختلف را برای صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مشخص کرده است که قسمتی از این وظایف بر عهده وزارت ارتباطات است. بخش زیادی از این تکالیف تا حالا انجام شده و منتظر هستیم که وزارت ارشاد فهرست سفید خودرا نهایی و آنرا اعلام نماید.
سخنگوی وزارت ارتباطات ضمن اشاره به این که بخش زیادی از فهرست سفید وزارت ارشاد درباب محتوای قابل ارائه برای کودکان و نوجوانان آماده شده و هم اکنون قابلیت معرفی عمومی را پیدا کرده است، اضافه کرد: اینترنت کودک یا فضای امن کودک و نوجوان در بخش های مختلفی اتفاق می افتد؛ یکی بحث پاک بودن اینترنتی است که در اختیار کودک یا نوجوان قرار می گیرد که رده بندی های مختلفی در این رابطه مشخص شده و دسترسی به رده بندی ها و انتخاب آن توسط والدین صورت می گیرد.
سالم در ادامه اشاره کرد: تمام فعالیت ها در زمینه اینترنت کودک و نوجوان در اختیار پدر و مادر است و هیچ الزامی از طرف سرویس دهنده ها و اپراتورها وجود ندارد؛ اگر پدر یا مادری بخواهند که اینترنت پاک در اختیار فرزندش قرار بگیرد، می توانند سیمکارت کودک را خریداری و بسته های مورد نظر را فعال کنند.
وی افزود: درباب اینترنت امن کودک، پروژه جهانی به نام COP داریم که از سال ۲۰۰۹ وجود داشته و بر طبق این پروژه، روز اینترنت امن تر برای کودکان را جشن می گیرند و ۲۲۰ کشور برنامه خودرا دراین زمینه ارائه می دهند و ایران هم به عنوان یکی از این کشورها برنامه های خودرا از قدیم تا حالا داشته و ارایه داده است.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که هم اکنون فهرست سفیدی که وزارت ارشاد با همکاری سایر دستگاهها آماده کرده، برای اپراتورها و سرویس دهنده ها ارسال شده است، اظهار داشت: برمبنای این فهرست، سرویس اینترنت کودکان و نوجوانان فعال می شود؛ قابلیتی که وجود دارد این است که اگر خانواده ها علاقمند باشند که بخش هایی به این فهرست اضافه و یا کم بشود، می توانند در سامانه های تعبیه شده اعلام کنند؛ بطور مثال پس از فعال سازی اینترنت کودک، اگر برخی خانواده ها درخواستی برای دسترسی به سایتی برای فرزندانشان داشته باشند، پیام به تیم های محتوایی ارسال می شود.
سالم اضافه کرد: این پیام ها بررسی می شود، اگر درخواستشان مناسب همه خانواده ها باشد به فهرست اضافه می شود در غیر این صورت خود پدر و مادر می توانند برای فرزند خود این دسترسی را باز کنند.
وی درباره نحوه فعال سازی اینترنت کودک و نوجوان بر روی مودم های ثابت خانگی و همین طور PC توضیح داد و اظهار داشت: این توانایی بر روی (device) دستگاه مودم وجود دارد و می توان اینترنت کودک را فعال کرد؛ فقط بحث بر سر این بود که فهرست سفید را ارائه نماییم که آن هم به زودی (یکی دو هفته آینده) بر روی سایت وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد قرار می گیرد. البته هم اکنون یک فهرست اولیه وجود دارد اما درحال نهایی شدن است چونکه نیاز دارد متخصصان حوزه تربیتی کودکان و نوجوانان آنرا بررسی نمایند و از سویی حجم محتوا نیز زیاد است.
سخنگوی وزارت ارتباطات بیان کرد: همین طور کسانی که می خواهند این نوع اینترنت را روی دستگاه کامپیوتر نصب کنند، اپلیکیشن های جداگانه ای برای این منظور تعریف و تعبیه کرده ایم و وقتی افراد وارد این اپ می شوند و آنرا فعال می کنند، یک سیستم امن در اختیار فرزندانشان قرار می دهند بطوریکه وی پی ان ها در این حالت بسته می شود و جلوی دسترسی به سایت های نامناسب گرفته می شود. خانواده ها هر زمان که بخواهند می توانند از این اپلیکیشن بیرون بروند.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که از گذشته سیمکارت های کودک در بازار وجود داشته و هم اکنون هم امکان خرید آن برای همگان وجود دارد، اظهار داشت: نسخه اندرویدی اینترنت کودک و نوجوان هم آماده شده و ظرف یکی دو هفته آتی با حضور مسئولان مربوطه از این طرح رونمایی خواهد شد.


منبع:

1401/04/20
21:14:15
0.0 / 5
608
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers