توسعه بی سابقه همکاریهای ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال

توسعه بی سابقه همکاریهای ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال

به گزارش مهندس وب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: با توسعه بی سابقه همکاریهای ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال و حوزه آی سی تی، افق های روشنی در انتظار روابط ایران و روسیه است.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دستاوردهای مهم سفر دو روزه خود به روسیه اظهار داشت: با امضا اسناد همکاری بین وزارتخانه های ارتباطات دو کشور و نیز چندین سند همکاری بین شرکت های بزرگ ایرانی و روسی، اقتصاد دیجیتال رونق خواهد گرفت و افق های روشنی در انتظار روابط ایران و روسیه است.
زارع پور به نقش و اهمیت توسعه همکاریهای دو کشور در حوزه «آی سی تی» اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه شرکت های دانش بنیان ایرانی با تکیه دانش و مهارت بومی توانسته اند به توانمندی و بلوغ کامل برسند و اینک با تولید انواع محصولات متنوع در صنایع مخابراتی، سخت افزار و نرم افزار، کنترل شبکه، صنایع دیجیتال و مجموعه صنعت «آی سی تی» سهم به سزایی در بازارهای بین المللی را به خود اختصاص داده اند.
وی به تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بازارسازی و رونق تجارت دیجیتال برای شرکت های توانمند ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: با خروج شرکت های غربی از روسیه، حالا این فرصت فراهم گشته است که نیازمندی های این کشور در زمینه «آی سی تی» را به طور کامل تامین نماییم.
زارع پور با اشاره به این که دانشمندان و متخصصان ایرانی، تحریم ها را به فرصتی برای رشد و شکوفایی در همه حوزه ها، همچون در حوزه آی سی تی مبدل کرده اند، اضافه کرد: این محصولات با کیفیت که اکنون در بخش های مختلف داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، قابل رقابت با نمونه های خارجی است و روسیه بازار جدید این محصولات نوآورانه خواهد بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان با اعلان اینکه در این سفر علاوه بر معاونان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیأتی متشکل از مدیران شرکت های بزرگ فعال در زمینه آی سی تی نیز حضور داشتند، اظهار داشت: اولین بار بود مه شرکت های روسی نیز در دیدارها و مذاکرات رو در رو با شرکت های ایرانی، با توانمندی های کشورمان آشنا شدند و با استقبال چشم گیر آنها مواجه گردید.
وی به صادرات خدمات فنی و محصولات حوزه فناوری ارتباطات ایران به دیگر کشورهای جهان اشاره نمود و اظهار داشت: لازم است مردم ایران بدانند که محصولات و دانش فنی ایرانی می تواند در بازارهای بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.
زارع پور اظهار داشت: خیلی از محصولاتی که سالهاست در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد، در روسیه جز مسائل روز بشمار می رود و این ظرفیت بسیار خوبی برای شرکت های ایرانی فراهم نموده که محصولات خودرا در این کشور عرضه کنند.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: یکی از ملاحظات جدی این وزارتخانه، رعایت بالاترین استانداردها، بمنظور صیانت از نام و برند محصولات ایرانی در همه زمینه ها، همچون در زمینه آی سی تی است.
عیسی زارع پور به موانع موجود بر سر راه تجارت بین دو کشور در زمینه آی سی تی اشاره نمود و اظهار داشت: باید برای حل این موانع تدبیری اندیشیده شود.
وی یکسان سازی استانداردهای محصولات فناورانه و حوزه آی سی تی را از ضرورت های توسعه همکاری دراین زمینه برشمرد و اظهار داشت: در صورت تسریع در استانداردسازی، می توان به سرعت شاهد حضور محصولات ایرانی در بازار روسیه بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تسهیل در امور گمرکی و ترخیص محصولات مبادله شده بین دو کشور را از دیگر ضرورت ها عنوان نمود و اضافه کرد: برای توسعه اقتصاد دیجیتال، رفع موانع بانکی و مالی نیز ضرورتی انکارناپذیر است.منبع:

1401/05/01
12:29:39
0.0 / 5
731
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers