وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

برنامه داریم مردم را از فیلترشکن ها بی نیاز نماییم

برنامه داریم مردم را از فیلترشکن ها بی نیاز نماییم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: خیلی از گوشیها به بدافزار آلوده هستند و راه ورود این بدافزارها هم ابزارهای دور زدن فیلترینگ و وی پی ان است، بدین سبب ما در وزارت ارتباطات برنامه داریم خدمات مورد نیاز مردم راه اندازی شود تا استفاده از فیلترشکن به حداقل برسد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، امروز در حاشیه کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، درباره شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات مبانی روشن، طرح مصوب و شاخص دارد و ما حالا تمام امکانات وزارت ارتباطات را بسیج کرده ایم که تا استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات محقق شود. شبکه ملی اطلاعات چیزی جز یک شبکه پرسرعت، باکیفیت و امن نیست که انواعی از محتواها و خدمات عمدتاً بومی و باکیفیت روی آن عرضه می شود. این شبکه در اختیار مردم است تا زندگی آنها را تسهیل کند و کسب وکارها بهتر شوند.
وی با اشاره به لزوم رسیدن به سرعت های چند ۱۰ برابری و چندصد برابری نسبت به وضعیت موجود، بیان کرد: این کار با اجرای یکی از پروژه های شبکه ملی اطلاعات محقق می شود که آن پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارهاست. شبکه ملی اطلاعات یک کار ایجابی است و روند پیشرفت آن به خوبی پیش می رود. در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی گزارش پیشرفت کار را به روسای قوه و شورای عالی فضای مجازی ارائه دادیم و برمبنای شاخص هایی که با مرکز ملی به تفاهم رسیدیم مشخص شده است، تا حالا پیشرفت ۴۴ درصدی داشتیم و تا آخر سال امیدواریم این میزان را به ۶۵ درصد افزایش دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات به زیرساختی جهت زندگی مردم تبدیل گشته و در تمام جوانب زندگی مردم رسوخ پیدا کرده است و در مرحله ای هستیم که زیست اصلی مردم در خدماتی است که در بستر فناوری اطلاعات به مردم ارائه می شود و به فضای مجازی منتقل شده است، بدین سبب تضمین امنیت کارهای مردم در این فضا همچون مهم ترین مسائلی است که ما باید به آن بپردازیم.
زارع پور افزود: ما باید زمینه های بروز جرم در این فضا را از بین ببریم و با بهره گیری از ابزارهای فنی و زیرساخت های حقوقی کاری نماییم که حریم خصوصی مردم در این فضا حفظ شود. حالا امنیت به الزامی برای فضای مجازی تبدیل گشته است، همچنانکه در فضای واقعی هم امنیت یک الزام است و اگر وجود نداشته باشد، کسب وکارها نمی توانند به فعالیت ادامه دهند. امروز شاهد تعداد زیادی از تجهیزات بومی تولید شده در زمینه امنیت بودیم و باید تلاش نماییم که کیفیت آنها هر روز ارتقا پیدا کرده و برای ارائه محصولات آنها در داخل کشور و همین طور کشورهای دیگر بازارسازی نماییم. تا در زمینه امنیت هم به یکی از کشورهای سرآمد تبدیل شویم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر ۸۰ درصدی فیلترشکن ها و افزایش این استفاده به علت اختلالات اینترنتی، اظهار نمود: ما اختلال گسترده در شبکه را تکذیب می نماییم. اقدامی که برای فعال کردن جست وجوی ایمن هم انجام دادیم، هیچ اثری روی هیچ سرویس دیگری نداشته است و اگر کسی شواهدی دارد می تواند عرضه نماید که تا حالا شواهدی ارائه نشده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اعلان اینکه استفاده از فیلترشکن ها موضوع مهمی است، اظهار داشت: الان خیلی از گوشیهای هموطنان ما به بدافزار آلوده هستند و راه ورود این بدافزارها هم ابزارهای دور زدن فیلترینگ و وی پی ان است. ما برنامه ای که در وزارت ارتباطات داریم این است که نیاز مردم به فیلترشکن را کاهش دهیم، برنامه ای برای این کار ترتیب داده شده که در زمان خودش اعلام می شود، به جهت اینکه مردم نیازی به فیلترشکن نداشته باشند و خدمات مورد نیازشان راه اندازی شود که استفاده از فیلترشکن به حداقل برسد، برای اینکه خیلی از ویروس های مردم روی گوشیها، تبلت ها و لپ تاپ هایشان به علت استفاده از فیلترشکن است.
زارع پور همین طور اشاره کرد: در زمینه ی بومی سازی تارهای فیبرنوری در پروژه ی FTTx که اکنون از خارج کشور وارد می شود برنامه داریم و حتما از توان داخلی این حوزه استفاده می نماییم.
وی درباره اختلال چند روز پیش اینترنت، نیز بیان کرد: همانطور که گزارش دادم فرسودگی کابل های فشار قوی داخل مجموعه ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت، دلیل قطعی اخیر اینترنت بود که افراد مسوول باید قبل از وقوع قطعی، کابل ها را بررسی و برای تعویض آنها اقدام می کردند که این اتفاق رخ نداده بود که حتما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
همین طور سیدابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی فضای مجازی - درباره شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: ما شاخص بندی کردیم که بتوانیم ارزیابی داشته باشیم از میزان پیشرفت کار و ساعت ها کار کارشناسی رویش انجام شد بصورت مشترک بین مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات. امیدواریم اهدافی که تعیین کردیم با گام های استواری که مقرر است برداشته شود، بودجه ای که اختصاص یافته در اختیار وزارتخانه گذاشته شود و بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم.1401/05/07
13:39:13
0.0 / 5
607
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers